Pokud milujete umění a památky, určitě vás bude zajímat italské město Florencie. Bylo středověkým střediskem renezance, díky místním mecenášům umění, zejména z rodu Medicejských, je i dnes pokladnicí přenádherných uměleckých děl. Město má kouzelnou atmosféru, vedle velkolepých, ale i nenápadných památek se vinou typické italské uličky s obchůdky, kavárnami a restauracemi. Pokud jste tady už byli, určitě mi dáte za pravdu. Nejde sem jet jen na pár dní. Protože pak zjistíte, že jste všechno nestihli a vrátíte se sem znovu, protože Florencie vám učaruje.Ve Florencii jsem strávila čtyři prosluněné dny se svými kamarádkami. Zajímaly nás hlavně památky a galerie, ale neubránily jsme se úžasným požitkům ze skvělého jídla, vína a nákupům bot a kabelek. Kožené zboží koupíte ve Florencii doslova na každém roku, jedno jestli v obchodě nebo v obyčejném stánku. Kabelkové království vás doslova nadchne! I když si myslíte, že žádnou nepotřebujete, po chvíli zjistíte, že ji chcete a koupíte si ji. Nebo si jich koupíte rovnou více, stejně jako my.

Kromě krásných památek, galerií, obchůdků a úzkých uliček nezapomeňte na vynikající jídlo. I když si dáte v kavárně pizzu, bude skvělá, křupavá a pravá italská.

Některé památky umíním v dalších článcích, už se těším, až je budu psát a připomenu si, jak se mi líbily.

Moje rady na cestu:
U nízkonákladových aerolinek jde v předstihu koupit letenka velmi levně (za 2-3 000 Kč).
Z letiště jede tramvaj až do centra města a jezdí každých deset minut. Lístek na 90 minut v MHD stojí 1,5 Euro.

Pokud se chcete podívat do památek jako je velkolepá kopule Duomo, zvonice Campanile a Baptisterie naproti slavné katedrály Santa Maria del Fiore na piazza del Duomo, kupte si lístek dopředu přes internet a zároveň si zarezervujte čas vstupu, bez toho vás do budovy nepustí a díky velkému zájmu jsou vstupy často vyprodané. Takže na místě to pak časově nevyřešíte. Do katedrály Santa Maria del Fiore je vstup zdarma, ale musíte si vystát velmi dlouhou frontu.

Lístek si dopředu můžete koupit i do velkých galerií a rezervovat si čas vstupu, vyhnete se pak velkým frontám a hrozí vám riziko, že budou časové vstupy vyprodané. Lístek je možné koupit kombinovaný, například do Galerie Uffizi si můžete dohromady koupit i palác Pitti a zahrady Boboli. Cena je pak výhodnější, tento „trojlístek“ stojí 38 Euro.

Zkontrolujte si časy, kdy jsou památky otevřené, protože například v neděli jsou zavřené a na mnoha místech probíhají bohoslužby jen pro věřící.

Jestliže milujete památky, rozhodně by vám neměl uniknout románský kostel San Miniato al Monte. Najdete jej nad městem, na zalesněném kopci. Stojí na místě původní kaple zasvěcené svatému Miniatovi, mučedníku pohřbeném na tomto místě v roce 250. Průčelí kostela je poseto krásnými prvky ze zeleného a bílého mramoru, interiér je také velmi působivý. Moc se mi líbil, ráda vám ho doporučím. Mnozí tento kostel považují za nejkrásnější ve Florencii, jiní dokonce v celém Toskánsku.

Moje dobrá zkušenost: Pokud se chcete v centru Florencie dobře a poměrně levně na místní poměry najíst, doporučuji tuto restauraci, je kousek od všech významných památek, takže tam dojdete v pohodě pěšky: Restaurant Osteria De´Peccatori, Piazza San Firenze 14r www.osteriadepeccatori.com. Jedly jsme tady několikrát, protože díky kvalitě a cenám byla bezkonkurenční.

Reklama