Romana Jákl Vítová se po dvou porodech rozhodla pro operaci křečových žil, kterou už nějakou dobu odkládala. Vybrala si kliniku plastické chirurgie Perfect Clinic, kde absolvovala moderní miniinvazivní metodu. Při zákroku jí byly během půlhodinky na sále odstraněny postižené žilní úseky, vše při vědomí, bez bolesti a bez náročné rekonvalescence.

Romana Jákl Vítová

„Mám malé děti a nemůžu si dovolit dlouhou rekonvalescenci. Nehledě na to, že už se z toho postupně stává kromě zdravotního i vizuální problém, takže mě v tom popohnaly i nabídky na focení. Když jsem se dozvěděla o moderní a rychlé metodě, kterou u nás nabízí jen málo pracovišť, mezi nimi Perfect Clinic, neváhala jsem,“ říká i po dvou porodech stále velmi štíhlá manželka producenta Petra Jákla.

„Na myšlenku zařadit cévní operace křečových žil do nabídky kliniky plastické chirurgie nás přivedli sami klienti,“vysvětluje vedoucí lékař Perfect Clinic, plastický chirurg Roman Kufa a dodává: „Ačkoliv jsou křečové žíly velkou zdravotní komplikací, vadí zpočátku především kosmeticky, a proto se na nás mnoho našich klientů obracelo s prosbou o jejich odstranění.“

Proč je dobré přijít včas?

Romana Jákl Vítová „Věděla jsem, že mě křečové žíly nejspíš v životě potrápí, protože jimi trpěly už moje maminka i babička,“ říká Romana a dodává, že první příznaky ale nerozpoznala. „Třeba na dovolené v Thajsku mi před pár lety nohy mi otekly tak, že jsem čekala, kdy mi praskne kůže,“ popisuje své pocity, které tenkrát přičítala špatné funkci lymfatického systému. „Těžké nebo neklidné nohy či napětí v nich už mohou signalizovat nultý stupeň tohoto onemocnění, jehož řešení není radno odkládat , protože se jedná o progresivní chorobu, kdy se stav bez léčby časem zhoršuje,“ varuje cévní chirurg Petr Štiegler z Perfect Clinic.
„Už někdy před šesti lety jsem registrovala první vizuální změny, ale říkala jsem si, že ještě počkám. Po porodech se to podle očekávání ještě zhoršilo a téměř každý večer se přidal i pocit těžkých nohou,“ vypočítává Romana důvody pro operaci. Doktor Štiegler vidí těhotenství jako jeden z největších urychlovačů zhoršení stavu nemoci. Vlivem hormonálních změn dochází k rozšiřování žil a mechanický přetlak vznikající v malé pánvi může vést k nárůstu žilního tlaku v dolních končetinách. Proto odborník doporučuje nechat si křečové žíly ošetřit rozhodně již před těhotenstvím. „Kdybych to věděla, neváhám ani minutu a jdu hned. Takže ať už jste čerstvé nebo budoucí maminky, nečekejte u prvních příznaků na zlepšení, protože lepší už to nebude,“ vtipkuje Romana těsně před zákrokem v Perfect Clinic.

Co Romanu čekalo? Ambulatorní háčková flebektomie

Romana Jákl Vítová

Rozvernou náladu neztrácí Romana Jákl Vítová ani na operačním stole, kde ji cévní chirurg Štiegler z Perfect Clinic postupně vpichuje mikrojehličkami lokání anestetikum do podkoží. Jakmile lékař miniaturním nástrojem podobným háčku vytahuje postižený úsek, dožaduje se Romana své žíly a ráda by ji prozkoumala. Bohužel je to infekční materiál, který není vhodným suvenýrem. Jakmile je jedna noha hotova, obléká si Romana po půl hodince na sále, kterou prodebatovala s lékařem, kompresivní punčochu, sloužící k prevenci otoků a trombózy, a odchází po svých domů. Za dva týdny, až odloží punčochu, čeká ji zákrok na druhé noze.

Romana Jákl Vítová

„Nemám nejmenší špatnou vzpomínku na zákrok. Naopak. Všechno je rychlé, bezbolestné a navíc nemáte žádné omezení v běžné činnosti. Pan doktor patří k nejlepším ve svém oboru a hlavně je to příjemný člověk. Celou dobu jsme si povídali. Zvládal se mnou i vtipkovat, takže to nakonec vypadalo, že jsem si přišla na operační stůl odpočinout. A upřímně řečeno jsem se tak i cítila. Veškerý personál i prostředí kliniky mě nadchly natolik, že se už těším na další operaci. Jenom nevím, co budu dělat, až mě tady úspěšně „zrepasují“, nejspíš sem budu jezdit na dovolenou,“ směje se moderátorka a maminka dvou krásných holčiček, kterou ve společnosti příliš nepotkáte. Svůj čas dává hlavně svým dětem Sofince (4) a Elince (11 měsíců) „Čistota dětí je nádherná. Jsou to mistři učitelé nejenom v lehkosti a radosti bytí. Inspirují mě stejně, jako třeba Osho. Takže se od nich učím a co nejvíc na sobě pracuju. O roce 2012 se toho řeklo a napsalo hodně, na konec světa nevěřím, ale každým dnem vnímám velké změny energií v lidech i přírodě. To, že víc směřujeme k duchovnu, je velký dar pro všechny a já se ho snažím využít.“

Romana Jákl Vítová

O ambulatorní háčkové flebektomii

Ambulatorní háčková flebektomie je moderní miniinvazivní zákrok, při kterém se z maličkých mikroskopických nářezů mechanicky odstraní postižené žilní úseky. Na rozdíl od starších chirurgických postupů nemůže tady dojít k poškození okolních struktur, jako jsou nervy, vazivová tkáň nebo lymfatické cévy, protože se ošetřuje jen kritické místo a nic se neprovádí naslepo.

Reklama