Nejen o rivalitě mezi Prahou a Brnem jsme si popovídali s vynikajícím hercem, muzikálovým zpěvákem, tanečníkem i moderátorem Romanem Vojtkem. Toho jsme zastihli na prvním natáčecím dni třetí řady seriálu Vyprávěj.

Roman Vojtek

  • narodil se 14. dubna 1972 ve Vsetíně
  • vystudoval brněnskou JAMU obor muzikálové herectví
  • byl nominován na cenu Thálie za roli Tonyho v muzikálu West side story
  • stal se historicky prvním vítězem soutěže Star dance
  • vídat ho můžete na televizní obrazovce jako Karla Dvořáka v seriálu Vyprávěj
  • je ženatý a má dceru Editku

Roman Vojtek

Na začátek rozhovoru se vrátíme k vašim hereckým začátkům. Hrál jste dlouho v Městském divadle v Brně. Jak na tuto dobu vzpomínáte?
Velice rád, protože je to divadlo, které mě nejvíc naučilo. Nastoupil jsem do něj hned po škole a šel jsem tam z role do role. Standa Moša (pozn. red.: Stanislav Moša: ředitel a režisér Městského divadla Brno) mi nabízel krásnou práci a vůbec se na mě, za což mu děkuji, nezlobil, když jsem mu jednoho dne řekl, že končím a jdu do Prahy.
Navíc, tuším že po deseti letech, mi nabídl jednu z hlavních rolí v muzikálu Šugr, kterou hraji a hraji ji strašně rád. Strašně rád se tam vracím, je to jedno z nejkvalitnějších divadel u nás.

Takže se vám po Brně nestýská, protože tam vlastně externě stále jste...
Přesně tak. I když jsem odešel z divadla, tak jsem tam dohrával některé věci, které jsem měl nazkoušené. Samozřejmě jsem tam nejezdil tak často a v posledních letech už jsem nehrál v Brně vůbec. O to víc mě potěšilo, že si na mě Standa Moša vzpomněl a roli mi nabídl.

Pomáda

Když jste jel do Prahy, bylo to kvůli muzikálu Pomáda, anebo jste to zkoušel, jak se říká, naslepo?
Bylo tam několik důvodů. Jednak jsem začal v Brně trošku pouštět kořeny a bál jsem se (a teď to nemyslím špatně), že bych tam trošku ztvrdl. Chtěl jsem to zkusit na vlastní noze a chtěl jsem to zkusit v Praze. Říkal jsem si, že musím tu jistotu v Brně opustit, protože bych toho jednou litoval - že jsem to alespoň nezkusil.
Druhý důvod byl, že jsem v Brně už neměl pomalu práci. Hrál jsem v muzikálu Vlasy, ale ty už pomalu končily.
Pak jsem se taky zamiloval do jedné holky z Prahy (smích). To byl taky jeden z důvodů.
Hned, jak jsem odešel, tuším hned za dva dny na to, jsem šel na konkurz k muzikálu Pomáda a dostal jsem hlavní roli, takže to hezky vyšlo.

Roman VojtekJak jste se etabloval v Praze? Jel jste sem s myšlenkou: teď to těm Cajzlům natřu?
Vůbec ne. Je mi jedno, kde žiju, nemám problémy s žádným stěhováním. Je to ale také tím, že nejsem Brňák, jsem z Valašska. Do Brna jsem přišel, studoval jsem tam, ale nebylo to moje rodné město. Tím, že Praha je Praha, je to hlavní město a je tu nejvíc práce, tak žiju tady.

Rivalita mezi Prahou a Brnem je všeobecně známá. Pociťoval jste onu pověstnou řevnivost?
I v hereckých kruzích je to cítit. Na to je jednoduchá odpověď: Ať se rodilí pražští herci podívají vedle sebe, kolik tam je Brňáků a jak si vedou. Navíc třeba, co se mého oboru týká, tedy muzikálového herectví, tak v Praze není žádná škola, která by byla na takové úrovni, jako je brněnská JAMU. Tady se na vysoké škole muzikál neučí. Učí se jenom v Brně a jenom z této školy vycházejí kvalitní lidé. Lidé z ulice mohou být dobří, ale je to rozdíl. Je vidět, jestli člověk má řemeslo zvládnuté, nebo ne.

Byly to od vás mnohdy neuvěřitelné fyzické výkony, když jste třeba v muzikále Babylon visel za jednu ruku v několikametrové výšce nad jevištěm a zpíval part boha Šamaše. V této úloze jste mě naprosto okouzlil. Jaká role je ale pro vás tou srdeční záležitostí?
Pro mě byla jednak velice důležitá West side story. To byl první velký zahraniční muzikál, ve kterém jsem vystupoval. Navíc jsem v něm hrál v Brně hned dvě hlavní role a pak v Praze také, zase trochu jiné. Takže jsem si Roman Vojtekve West side story vyzkoušel všechny tři hlavní mužské role, což se málokomu povede. Odehrál jsem ji dokonce několik set krát. Teď jsme navíc měli v Brně takové zvláštní představení: 15 let od premiéry. My, stará garda, kteří jsme ji hráli na začátku, jsme si zahráli znovu. Byla to neuvěřitelná sranda a úžasný zážitek.
Hodně se mi líbila i Pomáda - muzikál, který jsem hrál až tady v Praze. Nebo třeba Vlasy... ale takhle bych mohl pokračovat dál. Na role jsem měl celkem štěstí.

Vlasy... to mi připomíná, že jste dříve míval dlouhou hřívu. Chtěl byste se k ní vrátit?
Teď se v seriálu Vyprávěj, kterého teď natáčíme třetí řadu, dostáváme do osmdesátých let, tak jsme řešili, co s mým účesem. Moje hezká patička stále drží, takže nevím - uvidíme, jestli maskérky něco zajímavého vymyslí. Jenom doufám, že nebudu mít fousy, to by byl hroznej vopruz.

Kdyby seriál postoupil časem do devadesátých let, či třeba do současnosti - tam už by možná fousy byly, nebo i šediny, nemyslíte?
Tam už možná ano. Bojím se, aby mi nechtěli vyholit pleš uprostřed, že bych měl přehazovačku. Myslím si ale, že nikdo neví, jestli bude další série, a nikdo ani neví, jestli bychom v tom natáčení pokračovali my, herci, kteří v ní teď hrajeme, anebo jestli by nás nepřeobsadili staršími kolegy. Ale teď, když točíme, tak mi stále není tolik, kolik mi je v civilu. Karel Dvořák je stále mladší než Roman Vojtek.

Jaký je to pro vás rozdíl, stát před kamerou a na jevišti?
Každý herec vám řekne, že před kamerou se musí chovat úplně jinak než na jevišti. Musí hrát civilně, na jevišti se takto civilně nehraje.

Roman Vojtek

Co byste vzkázal brněnským čtenářkám Ženy-in a vašim fanynkám, které po vás stále truchlí?
Že už nejsem nejmladší (směje se).

Reklama