Náš nejslavnější desetibojař a držitel světového rekordu Roman Šebrle přichází s Robertem Změlíkem s novou značkou sportovního oblečení R. V rozhovoru jsme s Romanem probírali nejen tuto značku, ale i jeho přípravy na letošní sezonu.

sebrle.zmelik

Je několik jmen, které když vyslovíte, pocítíte úctu. Jedním z těch jmen je světový rekordman v desetiboji, náš „železný muž“ Roman Šebrle. Již několikrát avizoval konec desetibojařské kariéry, ale i letos se na sezonu připravil.

Rozhovor s ním se nám poštěstil v rámci tiskové konference k představení Romanova projektu, na kterém spolupracuje s dalším známým sportovcem Robertem Změlíkem. Projekt nese název „Odznak všestrannosti olympijských vítězů“ a zaměřuje se hlavně na podporu sportování, a to zejména u dětí ve školách.

Při konferenci samozřejmě přišla na přetřes i Romanova sportovní kariéra a Robert Změlík se hned sázel, že v letošní sezoně skvěle připravený Roman překoná svůj světový rekord.

Romane, proč jste se připravoval na závody v Americe a ne u nás?
Ameriku jsem zvolil proto, že jsem chtěl zůstat v teple už od začátku. Chtěl jsem se od začátku soustředit na rychlost a šlápnout do toho o něco víc než v předchozích sezonách.

Kde konkrétně jste v Americe trénoval - bylo to nějaké sportovní středisko?
Byli jsme tam dvakrát na dovolené, vůbec to nebylo středisko. Na těch dovolených jsme i vyzkoušeli, kde by se dalo dobře trénovat, běhat... Je to na Miami beach - když to takhle řeknu, každý si hned představí něco luxusního, ale není to tak. Je to normální obrovská pláž, kolem které jsou ulice do nějaké dvě stě osmdesáté. Než to přejedeš, jedeš dobrých čtyřicet minut. Ty luxusnější bloky jsou do nějaké šestnácté ulice. Pak už je to normální město jako kdekoli jinde v Americe nebo u nás. My bydleli na šedesáté.

Kolik stála vaše příprava?
Finance nebyly malé, něco jsem platil sám, pomohl mi i Robert Změlík. V Americe jsem byl dva měsíce a měl je rozdělené do dvou cyklů. Jeden objemový a druhý rychlostní. Tentokrát to bylo ideální, loni jsem byl v Americe na nejhorším soustředění, letos na jednom z nejlepších. Bylo to i tím místem. Bydleli jsme v hotelu u moře, takže báječná rekreace v moři, bazén, vířivka. Krásná pláž a cesta, na které se dalo X kilometrů běhat - zároveň tvrdá i dostatečně meká, taková šotolina. Stovku jsem tam běhal za 11.8, což už je docela rychlé.

R.Šebrle

A kdybyste měl říct konkrétní sumu?
To vážně nemám spočítané, ale řádově určitě přes sto tisíc. Opravdu ty výdaje nejsou malé, protože třeba ubytování si platím sám, a to hned dva pokoje.

Dva pokoje?
Vzal jsem Františka Staňka, byl tam se mnou i Richard Svoboda. Rodina se mnou byla, ale jen měsíc.

Co je teď vaše priorita: mistrovství světa, nebo olympiáda?
Mistrovství světa je mistrovství světa a rád bych se tam nominoval. Když se nenominuji na mistrovství světa, mrzet mě to nebude. Nominovat se na olympiádu je pro mě stejně silné, jako nominovat se na mistrovství světa, mám tedy dva plány: mistrovství Evropy a olympiáda, nebo mistrovství Evropy a mistrovství světa.

Nejednou jste avizoval poslední sezónu - bude to letos?
Halovou sezónu půjdu určitě i příští rok ještě stoprocentně a věřím, že zůstanu zdravý a zvládnu ji celou. Je mi už jedno, jestli to půjdu s osmi tisíci, nebo na osm tisíc dvě stě. Ale určitě je to letos poslední atletická olympiáda

Poslední atletická olympiáda - golfový plán tedy ještě žije?
(Směje se) Je to stejné jako s tou atletikou. Nemám myšlenku na golfovou olympiádu, ale třeba až skončím s atletikou, se budu v golfu tak zlepšovat, že to přijde.

Když vám bylo dvacet, napadlo by vás, že v osmatřiceti ještě budete dělat aktivně desetiboj?
To by mě určitě nenapadlo.

A co jste si myslel, že budete dělat?
Nikdy jsem neřešil, co budu dělat za deset let. Mým plánem nebylo, že budu olympijský vítěz, prostě to přišlo s tím, jak rostla forma a motivace se zvyšovala.

Vy jste teď trénoval s desetibojařem Františkem Staňkem, znamená to, že se chcete v budoucnu věnovat trenérství více?
Byla to spíš náhoda, hledal jsem parťáka do Tater a volba padla na Františka. Franta se tam jevil jako docela velký rváč, i když nějaké rezervy v psychice má. Pak jsem mu nabídl, že ho vezmu do Ameriky...

Takže uvažujete, že se Františka ujmete trenérsky?
Bylo by to těžké, protože pro trenérskou kariéru ještě nejsem rozhodnutý. I teď to bylo těžké. Odjel jsem třeba, když jsem odjel do Afriky a František zůstal tady. Těžké je to v komunikaci, nevidíš, jak je unavený, jak co na tréninku dělá a kde by bylo co potřeba upravit... takže nevím.

Vaše kolekce sportovní obuvi a oblečení, co je to za počin?
Je to nová kolekce, kterou jsme vymysleli s Robertem Změlíkem. Doufáme, že bude zajímavá hlavně pro děti.

Kde se vyrábí?
Všechny boty a podobné věci se vyrábí v jediné veliké továrně. Všichni víme, že je to v Číně. Jde samozřejmě o to zajet tam a vybrat vše tak, aby to bylo nejen kvalitně ušité, ale aby to i vyhovovalo nohám.

Takže jste tam byl?
Do Číny jel Robert.

Avizoval jste ale, že ve vaší značce půjdete letošní sezonu - Robert vám tedy změřil nohu, udělal si nějaké kopyto, nebo jak to proběhlo?
Je to udělané podle mých bývalých treter.

Dříve se říkalo, že desetibojař ve třiceti končí. Vy jste vyhrával ještě ve třiatřiceti a dodnes aktivně závodíte - čím to je? Cítíte, že nějak měníte hranice lidských možností, nebo je to jen ve vás?
Devadesát devět procent desetibojařů to maximálně po pětatřicátém roku přestane dělat. Už to, že jsem jako jediný přesáhl hranici devíti tisíc bodů, ukazuje, že jsem určitým způsobem exot. A to exotství se ukazuje i nyní, že jsem schopný závodit ještě v osmatřiceti letech.

Nemůže to u vás být trochu setrvačnost?
Kdepak, setrvačnost to nebude. Desetiboj je taková disciplína, že tam kdybys v jednu chvíli vysadil, tak uvidíš, jakou sakramentskou rychlostí půjdeš dolů.

Jaký je to pocit, soutěžit třeba s dvacetiletými kluky - vždyť byste mohl být jejich táta...
Pro mě je to normální. Je to tím, že s klukama, kterým je dvacet, i trénuju. Setkáváme se, navštěvujeme. Takže jsem v hlavě díky jim pořád mladý.

Foto: TZ

Kam dál?

Reklama