Román pro ženy má lákavý titul, velmi populárního scénáristu Michala Viewegha a dostatek peněz na propagaci. Bylo v něm vsazeno na dobré herce, kteří nezklamali. Když si tento důkladně propagovaný film nenecháte ujít, uvidíte trhaný příběh vyprávěný mladou současnicí, která má ztřeštěnou matku a na závěr červený melír na hlavě. Ale nebojte, vše dobře dopadne. Láska, které je dostižena reklamními slogany,  je všemocnou zbraní pro šťastné konce.

 

Příběh
Svou životní etapu hledání partnera vypráví hlavní hrdinka Laura (Zuzana Kánocz) svým věčně rozesmátým kadeřnicím, které nešetří grimasami a dokonce tančí s koštětem.
V prvních záběrech děj sleduje Lauru, která jede metrem do svého salónu. Přečte si zamilovaná slova na reklamních místech ve vagoně a zamyšleně dojde do ženského útočiště, zvaného kadeřnictví. Zde potká svou matku Janu (Simona Stašová). Divákovi, díky přesvědčivosti Simony Stašové dojde, že jistě nemá tu čest s matkou standardní nebo obvyklou. Má špatné zkušenosti s chlapama, zvláště po vztahu s Pažoutem, který se prostě nemožně oblékal. Je zklamaná z Čechů a vybírá si samé cizince. Ve svých necelých padesáti letech si stále ještě nevybrala.

Laura se dá do líčení zkušeností svých. Jejími posluchačkami jsou chvílemi až dojetím slzející kadeřnice. Děj se rozbíhá a po celou dobu se střihem vrací do salonu, to abychom viděli vždy velmi mocnou reakci křečovitých posluchaček…

 

Pozlátko

Všechny herečky jsou po celou dobu filmu více než perfektně nalíčeny a upraveny. V každém případě a za každou cenu, mají dokonalý make-up. Probouzejí se napudrovány a s pečlivě nalíčenýma očima. Když se rozpláčí na toaletě v restauraci a omyjí si obličej vodou v umyvadle, vracejí se po chvíli ke stolu opět jako od kosmetičky, která si s nimi dala půlhodinku.
Filip Renč se o svém filmu vyjádřil mimochodem ve smyslu, že se v jeho novém filmu každý najde. Nejen díky perfekcionismu ve vizážistice se tu tedy nenacházím ani trochu… 

 

Marek Vašut
Po dvaceti minutách filmu se konečně film zbaví trochu strnulých a rychle sestřihaných záběrů, víceméně stavěných na okolnostních vtipech a děj naznačí, o čem tento film je. Divákovi se uleví, i na jeho obličeji se totiž také ustrnula póza. Ta, která ho připravuje na smích, který se příliš nedostavuje. Velká úleva přijde spolu s Markem Vašutem, který se, jak zprvu doufáme, jistě do pózovitosti nenechá strhnout. Hraje hlavního milence a partnera Laury a všechnu dokonalost celku podtrhuje jeho jméno – Oliver.
Oliver je kreativec v reklamní agentuře a nemusel příliš hrát elegantního a přitažlivého čtyřicátníka. Možná mohl i ubrat, a my bychom mu byli vděční, že někdo z hlavních postav působí v tomto filmu přirozeně. Když stojí nahý v předsíni a překvapí ho bývalá partnerka a matka jeho současné milenky, je ale těžké zachovat důstojnost. Simona Stašová v této scéně hravě předčí všechny, včetně nahého Pažouta…

 

Záchrana

Scénář jistě není tak špatný, tedy v případě, že si rádi přečtete Viewegha. Co film trefně zpestřuje, je jeho dobře vybraná hudba. Filip Renč zvolil jako ústřední melodie písničky Ivy Frühlingové z jejího alba Litvínov. Jsou nazpívané ve francouzštině a skvěle doplňují atmosféru neustálého hledání lásek. Tyto francouzské  melodie jsou promíchány s rytmičtější hudbou Support Lesbiens.
Režii je poněkud nešťastná a film jako celek působí předimenzovaně a necelistvě. Má však skvělé herce, mezi kterými vyčnívá Simona Stašová a Miroslav Donutil v roli jejího souseda. Paní Stella Zázvorková také spolehlivě vykoná své v malé roli babičky. V těchto případech bylo vsazeno na jistotu, v případě hlavní představitelky tomu bylo všelijak.

 

Krásná Laura

Slovenská herečka je bezesporu krásná. Má tu správnou vizáž pro hlavní hrdinku moderního filmu mladého režiséra, přebýval ji ale těžký slovenský přízvuk. Ten vyřešil dabing, ale ostatní lze ztěžka posoudit. Herečka byla očividně tlačena do stálých úsměvů a přehrávaných grimas. Těžko posoudit, jak by tuto roli zvládla bez toho. Ona totiž buď koketuje a přitom se svůdně pohybuje anebo pláče. Přirozenější projev by byl zřejmě stravitelnější. Snad ji někdo příště nechá více projevit, abychom skutečně mohli posoudit, co v ní je.

 

Svět podle Renče

Zvláště v první polovině filmu je v rychlém sledu sestříhán záběr po záběru. Jako celek však  působí vše poněkud hluše. Možná vás na chvilku vytrhne Jan Svěrák v roli úsměvného číšníka a někoho pobaví již  neoriginální pohyblivé fotografie. Když vás ani to nechytne, snad se pobavíte vpašovaným vtipem o Bóbikovi.


Román pro ženy je takový svět podle Renče, který jím bohužel dokázal jen to, že se snad stále pohybuje v atmosféře osmdesátých let. Rychlý sled, stálepřítomné vtípky a úsměvy pěstěných žen, kdo ví. Diskotéková mládež bude možná nadšena.

 

 

Román pro ženy

Režie: Filip Renč
Scénář: Michal Viewegh

Kamera: Petr Hojda

Střih: Jan Mattlach

Hudba: Eric Capone, Michel Eli, Jerome Degay, Arno Elias s použitím skladeb Support Lesbiens

HRAJÍ: Laura – Zuzana Kanócz, Oliver – Marek Vašut, Jana – Simona Stašová, Žemla – Miroslav Donutil, Ingrid – Ladislava Něrgešová, Babička – Stella Zázvorková, Hubert – David Švehlík, Rickie – Jaromír Nosek, Jeff – Peter Smith, Kadeřnice Sandra – Klára Sedláčková, Šéfredaktorka – Radana Herrmannová, Milan – Jiří Bábek, Bludička – Olga Lounová, Hans – Juraj Durdiak, Číšník – Jan Svěrák

 

 

Distributor: Bioscop, premiéra: 14.4. 2005

 

Kde hrají film v kinech, najdete ZDE

Reklama