„Manžel se mnou po porodu vůbec nebyl doma, dokonce po příchodu z porodnice musel odjet na týden na služební cestu, takže jsem byla na všechno sama. Bylo to šílené, ale taky jsem mu to pořádně vyčetla. Po návratu mi ale stejně moc nepomohl a tvrdil, že je vyčerpaný z práce. Péče o dítě i domácnost tehdy nechal skoro úplně jen na mně,“ stěžuje si Ester, jejíž manžel zastává zažitý model rozdělení na mužské a ženské práce. A to není zrovna ideální příklad, jak by to mělo v rodině probíhat. Podobné situaci se můžete vyhnout například tím, že dáte budoucímu tatínkovi přečíst následující řádky. 

bab.jpg
Foto: Shutterstock

Péče o dítě a první pomoc

Předporodní kurzy se v současné době pořádají i pro páry. Jak dítě uchopit či přebalit by totiž měla vědět nejen matka, ale i otec. Důležité jsou také krizové situace. Je sice skvělé mít monitor dechu, ale pokud nedokážete reagovat na situaci, kdy miminko dýchat přestane a nezvládnete první pomoc, je tento přístroj k ničemu.

Sledování příznaků poporodní deprese

Hormony jsou po porodu jako na houpačce. Zatímco v jednu chvíli žena pociťuje absolutní štěstí, za okamžik se jí po tvářích koulejí slzy. To je zcela normální, neznamená to ale, že by tomu partner neměl věnovat pozornost. Právě naopak. Pokud u ženy i po šestinedělí pozoruje ztrátu radosti ze života, nechutenství, obtížný vztah s miminkem, častý pláč a smutek, měl by zpozornět. Možná jde o poporodní depresi, která podle organizace Úsměv mámy postihuje až 15 % žen po porodu. Na partnerovi je, aby jí v tomto případě pomohl s vyhledáním oborníka, dodal jí odvahu, podpořil ji a popřípadě ji na sezení doprovodil. Zároveň by měl muž sledovat i sám sebe a nebát si říct o pomoc. I on totiž může zažívat podobné pocity.

Trpělivost

Po porodu by měl být muž trpělivý v mnoha ohledech. Nejde jen o respektování výkyvů nálad, ale třeba i o to, že návrat k sexuálnímu životu bude vyžadovat nějaký čas. Neměl by tedy partnerku do ničeho nutit, pokud se ještě necítí připravená.

Přiložení ruky k dílu

V prvních týdnech maminku novorozenec opravdu plně zaměstnává, hledají společný režim apod. Na otci proto je, aby zajistil základní chod domácnosti. Postaral se o nákupy, vaření, úklid a co nejvíce své ženě ulehčil. Pokud je pracovně vytížený, může sjednat pomoc v domácnosti, která se o to postará, nákup objednat online apod. Určitě není od věci, když si otec miminko vezme k sobě, vyrazí s ním třeba na krátkou procházku, v noci ho přebalí apod. Co se týče vaření, některé pokrmy je možné po uvaření zamrazit, takže u plotny není třeba trávit každý den dlouhé hodiny.

Drobná gesta, která potěší

Potěší a pomohou i drobná gesta, která dají ženě najevo, že na ní muži záleží. Počítá se i masáž zad či chodidel nebo to, že jí připraví výživnou svačinku, zatímco probíhá kojení apod. Jen chviličku zabere, když se muž z práce telefonem ujistí, jestli je žena v pořádku a jak se s miminkem mají.

Poznámky k poporodní postavě

Z porodnice žena neodchází s mírami jako před otěhotněním. Nějakou dobu trvá, než se tělo vrátí do normálu a než zmizí těhotenská kila. Partneři by s tím proto měli počítat a měli by se zdržet všech poznámek na postavu své druhé polovičky. Mohou být necitlivé a velmi zraňující.

Zdroje: Úsměv mámy, What to Expect, Today’s Parent, respondentka Ester

Čtěte také: