Civilizační rozvoj přináší mnoho dobrého, ale má též stinné stránky. Patří mezi ně zhoršování životního prostředí, znečišťování ovzduší, poruchy ekologické rovnováhy, přehnané používání chemických látek atd. U lidí se tyto problémy odráží v poruchách imunitního systému. Dochází ke vzniku alergií a dalších chronických nemocí, jako jsou např. i recidivující poševní výtoky – stále nejčastější diagnóza v gynekologické ordinaci.

Zdravé prostředí intimních partií dospělé ženy je za fyziologických podmínek chráněno řadou obranných mechanismů. Jedná se o poševní imunitní systém, správné hladiny hormonů a dobrý stav poševní mikroflóry, která zajišťuje rovnováhu. Díky těmto faktorům je v pochvě udržováno přirozeně kyselé prostředí, které chrání ženu před průnikem patogenních mikroorganismů. Rovnováha je ale  trvale narušována vnějšími i vnitřními vlivy jako jsou hormonální změny v průběhu menstruačního cyklu a v těhotenství, užívání hormonální antikoncepce, pohlavní styk, koupání v hygienicky závadných lokalitách a mnoho dalších.
 
Základem zdravého prostředí v pochvě je kyselé pH (kolem 4,4) a přítomnost Döderleinova lactobacilu. Lactobacil zde funguje jako „místní policie“ a je nejvýznamnějším faktorem pro zachování rovnovážného stavu a obranou před přemnožením patogenních bakterií. Porušení pH vede k vymizení lactobacila, objevuje se výtok, často se svěděním a pálením. To vede k významnému dyskomfortu v intimních partiích.

Již malá děvčátka by se měla naučit základní hygienické návyky. Pravidelná hygiena intimních partií je zcela zásadní. Doporučuje se omývání zevních rodidel každý den, nejlépe rukou. Není vhodné používat běžné mýdlo, ale speciální přípravky pro intimní hygienu, které zachovávají kyselé prostředí v pochvě.

Zvláštní kapitolou je osobní hygiena při menstruaci. Kromě časté výměny vložek či tampónů má být mytí intimních partií v této době častější nejen pro pocit čistoty, ale též jako ochrana před pomnožením patogenních mikroorganismů. Menstruační krev má mírně zásadité pH, a proto může celkovou rovnováhu v pochvě negativně ovlivnit. Navíc v době menses ubývá kyseliny mléčné a dochází k větší komunikaci mezi zevními a vnitřními rodidly. Proto je větší riziko průniku patogenních mikroorganismů do vyšších oddílů pohlavního systému jako je děloha a vaječníky. Významné překrvení v oblasti celé malé pánve a hormonální změny riziko zánětů ještě zvyšují. Co se týče správné hygieny v tomto období, je doporučováno vynechat koupání ve vaně a raději se častěji sprchovat. Základním preventivním opatřením je pravidelné používání prostředků pro intimní hygienu zachovávající přirozeně kyselé prostředí intimních partií. Tyto předpoklady splňuje přípravek Lactacyd Femina pro intimní hygienu s obsahem kyseliny mléčné. Je ideální volbou moderní ženy v této oblasti.
          

MUDr.Marcela Burdová
gynekolog


Náš TIP: LACTACYD !
Lactacyd Femina jsou přípravky intimní hygieny, které obsahují kyselinu mléčnou. Kromě vlhčených kapesníčků (balených jednotlivě nebo v novém, ekonomickém balení po 20 kusech) můžete vyzkoušet jemnou emulzi ( k dostání ve dvou variantách s pumpičkou a cenově výhodnější bez pumpičky) nebo horkou novinku letošního léta - luxusní krémovou pěnu s pumpičkou.

 

 

Reklama