Rokytnice nad Jizerou má na svazích Lysé hory na české poměry prvotřídní sjezdovky –700 m převýšení a až 100 metrů široké sjezdovky jinde v Čechách nenajdete. Veškerý terén Lysé hory je pohodlně dostupný dvěma moderními čtyřsedačkami.  Lyžařský areál Horní Domky se rozkládá v Horní Rokytnici nad Jizerou na jižních svazích Lysé hory v nadmořské výšce 657 – 1.315 m n.m. Svou rozlohou, kvalitou sjezdovek a vybaveností se může rovnat s nejlepšími lyžařsky´mi středisky v ČR. Je oblíben především pro velkou různorodost a rozlehlost sjezdových tratí, které dosahují celkové délky 13,5 km a místy šířky až 100 m.
5c41ebf4071a6obrazek.png

Hlavní tratí klesající z vrcholu Lysé hory je červená sjezdovka FIS , která začíná širokými zatáčkami, později přechází v rovinku a závěrečný dojezd k lanovce se třemi strmějšími variantami. Modrá trať, vůbec nejdelší v Česku, vede od výstupní stanice na Lysé hoře k západu a pak se spouští po mírné lesní cestě, která se později velkoryse rozšíří a oddělí se z něj postupně sjezdovky Slalomák a Křížek. Samotná modrá se pak spojí s tratí Přibližovák a vede k nástupní lanovce u parkovišť.

Kromě černé sjezdovky jsou všechny tratě nadprůměrně široké. Lysá hora je dostupná expresní 4sedačkou, jednou z nejdelších lanovek u nás. Kuriozitou lanovky je přejezd přímo nad komínem jedné z chat anebo výstup v nejpřísněji chráněné zóně národního parku, což s sebou nese i zákaz zasněžovat nejvýše položené partie tratí. Všechny tratě jsou dostupné ze dvou čtyřsedaček, vleky obsluhují jen cvičné (Kaprun) a tréninkové tratě (Křížek, Slalomák).
5c41ebe919819obrazek.png

Skiareál Studenov se rozkládá v nadmořské vy´šce 620 – 933 m n. m. Je dostupný z centra Rokytnice nad Jizerou a je oblíben díky svým mírným a poměrně širokým svahům především u rodin s dětmi a snowboardistů. Jsou zde dva kotvové vleky a poma. Modrou a červenou sjezdovku využijí lyžaři začátečníci, středně zdatní i pokročilí. Z konečné stanice VL 1000 je možné se napojit na běžeckou Krkonošskou magistrálu. V nejnižších partiích Studenova se to hemží cvičnými loukami, podobně jako na jižním okraji města v areálu Modrá Hvězda a Sachrovka. U nástupní stanice lanovky na Lysou je dětský park s pojízdným kobercem, lyžařskou školičkou i dětským centrem, kde si mohou děti hrát.
5c41ec4ed29c4obrazek.png

Občerstvení zajišťuje hlavně nová restaurace Kokrháč u nástupní stanice 4 sedačky na Lysou horu (otevřeno celodenně včetně snídaně, v pátek a v sobotu až do 23 hodin), bufet s posezením U Zalomenýho, „okénkový“ bufet u lanovky a vleků Kaprun anebo horské chaty, kde je možné se i ubytovat (Lovčenka, Skácelka, Dvoračky).5c41ec002af3fobrazek.png

Z rokytnických sjezdovek je dobře dostupná legendární chata na Dvoračkách a její moderní dvojče Štumpovka – ta nabízí hotelové ubytování i vynikající domácí kuchyni s vlastní pekárnou a místními specialitami (kyselo, borůvkové knedlíky) za přijatelné ceny. Hlavní jídlo včetně přílohy přijde na 90 až 125 Kč, pivo na 25 až 35 Kč. Štumpovku, jejíž jméno znovupostavená chata dostala po svém majiteli z 1. republiky, svépomocí obnovila rodina Starých, která na Dvoračkách působí od začátku 90. let.
5c41ec3a07296obrazek.png

Parkoviště na úpatí areálu mají dostatečnou kapacitou a hlavně cesta k lanovce zabere z nejbližšího bezplatného pěšky 5 minut, zpět lze za běžných sněhových podmínek sjet na lyžích. Několikasetmetrovou vzdálenost lze překonat i pendlujícím skibusem.

Za poplatek se dá parkovat i přímo u lanovky. Nástupní terminál s pokladnami, prostornými toaletami i sportovním obchodem, servisem a barem je velmi důstojným vstupem do jednoho z nejlepších českých areálů, stejně tak jako moderní 4sedačka, která nahradila někdejší prastarý Přibližovák.
5c41ec16d1eb8obrazek.png

Samotné město Rokytnice se za posledních deset let změnilo. Vyrostlo nové centrum kolem Horního náměstí, přibylo moderních apartmánů a zajít se dá i na bowling, do sauny nebo do barů.

Rokytnice má dvě společenská a obchodní centra – Dolní náměstí a novější Horní náměstí, kde najdete saunu, kulečník, půjčovnu lyží, lyžařskou školu, prodejny sportovních potřeb a v nejbližším okolí pak řadu hospůdek či vináren. Nedaleká sportovní hala je přizpůsobena pro všechny druhy míčových her a využít lze i její saunu nebo posilovnu. V bowlingové centru v Dolní Rokytnici pod Studenovem je ještě bowling se čtyřmi dráhami.
5c41ecd5be6baobrazek.png

Více aktuálních informací na SKIAREAL-ROKYTNICE.CZ

Reklama