Může to začínat špatnou pamětí a skončit naprostou neschopností člověka postarat se sám o sebe. To je Alzheimerova choroba, která bývá nejčastější příčinou demence. V Česku jí přitom trpí každým rokem více lidí. Na nebezpečí, které představuje, upozorňuje dnešní Mezinárodní den Alzheimerovy choroby.

Podle Všeobecné zdravotní pojišťovny vzrostl za poslední tři roky počet pacientů s Alzheimerovou chorobou o více než 22 procent. V roce 2015 evidovali 35 862 pacientů. A s jejich počtem stoupají i náklady na jejich léčbu. Ty rychle šplhají k hranici jedné miliardy korun za rok.

alzheimer

Zdroj foto: Shutterstock

Podle České alzheimerovské společnosti u nás postihuje demence na základě posledních odhadů více než 140 000 občanů. Léčena je přitom méně než čtvrtina pacientů. A to je chyba! I když současná medicína neumí Alzheimerovu chorobu vyléčit, dokáže ji alespoň léčit. Léky nemoc do jisté míry pozastaví a udrží pacienta v momentálním stavu. Proto by k záchytu nemoci mělo dojít v co nejranější fázi.

Rizikovým faktorem pro vznik Alzheimerovy choroby je především vysoký věk, většina pacientů je starších 65 let. S tím, jak stárne společnost, přibývá i nemocných. Stejný trend se dá očekávat i v dalších letech.

Reklama