Od samého počátku, kdy bylo v Číně zhruba 2 600 let před naším letopočtem objeveno hedvábné vlákno a začalo se zpracovávat, jde s výrobou hedvábí ruku v ruce i jeho dekorování. Po indonéské Serti technice, která využívá k malbě substanci jménem Gutta, přišli později zejména Indové s využitím vosku pro rezervování určitých ploch. Japonsko se zase do dějin hedvábí zapsalo svou precizně vyvazovanou batikou šibori, barvenou v lázni převážně indigové modře. Akvarel a takzvaná malba jehlou – tedy výšivka neuvěřitelně tenkými nitkami - pocházejí z již zmíněné Číny. A právě čínskou hedvábnou historii mohli spatřit i vyznavači tohoto ušlechtilého materiálu u nás v rámci výstavy „Staletí s hedvábím“ v létě v budově Národního muzea. V prvních dnech výstavy předváděly historické, ale i velice trendové oděvy z hedvábí dokonce čínské modelky.

Druhým letošním velkým svátkem pro současné „malíře na hedvábí“ se bezpochyby stala podzimní výstava paní Blanky Matragi v Obecním domě v Praze. Její ručně malované šaty z hedvábné organzy a pongé doplňovaly nádherné výšivky a barevné variace našitých kamenů či korálků. Osobně se mi až tajil dech nad mravenčí prací, kterou musel každý ze šedesáti vystavených úžasných modelů projít.

Moderní doba přinesla i nové pomůcky a materiály, které se při práci s hedvábím využívají dnes. Původní latexovou guttu doplnily například benzínem nebo vodou ředitelné kontury, existují také různé krycí metalické barvy. Tjanting – tedy stužku pro voskovou batiku - už například seženete i v elektrické variantě a na hedvábný samet můžete vyleptat vzor technikou Dévoré.

V předvánočním čase možná oceníte následující nápad na hedvábné přání, které dokáže, že technika využívající konturu je zejména na malém formátu velice snadná a připomíná například tradiční zdobení perníků cukrovou polevou.

Soutěžní otázka 6. – Přenáší se HIV hmyzím bodnutím?

Vánoční přání

Na hedvábí napnuté trojhrotými připínáčky na rám si konturou v plastovém aplikátoru předkreslete jednotlivé motivy. Pro dosažení jemné linky slouží našroubovaný kovový hrot o různých průměrech.

Obrázky vybarvěte barvami na hedvábí. Pro začátek si určitě vystačíte s pěti základními odstíny, které mezi sebou můžete libovolně míchat a také ředit vodou.

 

Hotové obrázky obstřihněte kolem linky. Kontura v tomto případě zabrání třepení hedvábí. Pro nalepení na připravené přání použijte jakékoliv dětské lepidlo na papír. Nanášejte jen pár malých bodů, jinak by lepidlo přes hedvábí prosvítalo.

A těm, kdo si sami na výrobu podobné maličkosti netroufají nebo nemají potřebné vybavení, doporučuji navštívit kurz. Například kurzy Studia tvořivosti Světluška jsou určené nejen začátečníkům, ale i pokročilým, kteří zde mohou načerpat spoustu zajímavých nápadů a pracovat na všech dostupných formátech hedvábných výrobků. Předplacení a následné věnování podobného kurzu může být také zajímavým tipem na neotřelý „aktivní“ dárek.

Článek byl připraven ve spolupráci s paní Markétou Lukáčovou, http://www.volny.cz/svetluskacz

Reklama