Odborníci na celém světě varují, že křivka rozvodovosti kvůli pandemii s největší pravděpodobností dosáhne svého vrcholu. Krátkodobé vztahy trpí nedostatkem zážitků a nudou, která zabíjí romantiku. V dlouhodobých jsou kamenem úrazu finance, úzkosti i fakt, že najednou po letech lidé musí trávit mnohonásobně více času spolu. Když opustíme psychologickou terminologii, jde laickými slovy o emocionální bouři, které musí páry čelit.

Foto: Shutterstock

Nemyslím si, že by se důvody, proč se lidé rozvádějí, nutně změnily. Rozhodně ale vygradovaly. Nuda a více času, který musíme trávit pohromadě, apatické děti, úzkosti, to všechno souvisí s tím, že se doma začneme cítit nespokojení,“ říká párová terapeutka Sára Nechvátalová.

S manželem jsme dvacet let a máme desetiletou dceru. Před půl rokem jsme si rozdělili ložnice a v domě jsme se prakticky přestali vídat. Bylo to s ním k nevydržení. Snažila jsem se ho dotlačit k psycholožce, ale marně. Jakmile jsme se potkali, vznikla hádka. Nakonec jsme se domluvili na tom, že se na neurčito odstěhuje do bytu po jeho dědečkovi a rozvod budeme řešit, až nastane lepší situace. Třeba se nakonec nerozvedeme, ale teď by to pro nás nebylo lehké kromě jiného z finanční stránky,“ píše Denisa, uživatelka diskuzního fóra ve vláknu o partnerských krizích.

Partnerské vztahy jsou rozhozené z více aspektů. Partneři mají od sebe jiná očekávání například co se týče domácího vzdělávání svých potomků, rozpory však vznikají i kvůli rozlišnému názoru na vládní opatření.

Problémy kvůli porušování opatření

Říkala jsem mu, aby se na ty svoje čtvrteční dýchánky s kamarády vykašlal, protože nakazí celou rodinu. Samozřejmě, že tam zase šel, seděli tam bez roušky v deseti lidech a pak se divil, že máme doma kovida. Nakonec odmítal přiznat, že je to jeho chyba, prý je možné, že jsem to chytila v obchodě,“ stěžuje si další uživatelka ve vláknu komentářů.

Dalším důvodem k rozvodu jsou ale také psychické problémy. I na takové příspěvky v diskuzích často narazíte. Například 43letá Marie chytla Covid-19 v Amstrdamu. Po návratu spojeném s velkou finanční ztrátou ji ovládla úzkostná porucha. Její partner ale podle všeho neměl pro návaly smutku pochopení.

Rytmus je pro rodinu důležitý

Terapeuti se domnívají, že náchylní k rozpadu mohou být i silné páry, které před pandemií čelili problémům obstojně a nemají žádné psychické problémy. Důvodem je rozbití zavedeného rytmu domácnosti, který rodiny drží pohromadě. Katastrofický scénář vypadá tedy tak, že v důsledku pandemie bude rozvodů v druhé půlce roku 2021 přibývat. Nejde však o žádnou novinku, počet rozvodů stoupal i v dobách, kdy nebyly běžné. „Zvýšil se během hospodářské krize v roce 2006, ale i během druhé světové války,“ píše demograf Glenn Sandstrom v jedné ze svých studií.

Jedno je ale jisté. Za každé manželství má smysl bojovat, především kvůli dětem. Uvědomte si, že pokud jste do této chvíle dokázali s partnerem vycházet, důvodem vašich sporů je nyní pandemie. I přes to, že rozvést se v dnešní době není takový oříšek jako před sto lety a nikdo se na vás nebude koukat skrz prsty, měli byste na problémy tentokrát nahlížet s jinou optikou. Nedělejte unáhlená rozhodnutí a pokuste se pochopit, že momentální situace není jednoduchá ani pro jednoho z vás. Buďte trpěliví a chápaví.

Reklama