Letos budeme méně pracovat a více si užívat volna. To alespoň předesílá kalendář pro rok 2017. Pojďte se s námi podívat nejen na přehled státních svátků a prázdnin, které nás čekají.

Jak to bude se státními svátky?

V letošním roce nás čeká hned 13 státních svátků (jeden už máme za sebou) a světe, div se, jen tři (teď už dva) z nich vycházejí nešťastně na víkend. Zbylých deset si užijeme ve všední dny, kdy bychom jinak museli do práce.

  • Nejblíže jsou Velikonoce, kdy nás od 12. dubna čekají 4 volné dny – Velkým pátkem počínaje a Velikonočním pondělím konče.
  • Ani květen letos nevychází zle. Svátek práce i Den vítězství nás osvobodí od ranního vstávání do práce v pondělí.
  • Další výhled na volné dny máme v červenci a září. Tady ale k vidině prodlouženého víkendu potřebujeme už dva, respektive jeden den volna. Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje vychází na středu, Den upálení mistra Jana Husa zase na čtvrtek. Zářijový Den české státnosti pak oslavíme ve čtvrtek.
  • Po říjnovém Dni vzniku samostatného československého státu, který vyšel na sobotu, nás čeká až Den boje za svobodu a demokracii. Datum 17. listopadu připadá na pátek.
  • A jak to bude s letošními Vánoci? Štědrý den oslavíme v neděli, takže Boží hod vánoční a 2. svátek vánoční připadají hned na dva pracovní dny. Nový rok 2018 tentokrát bude v pondělí.

svatky

Napracujeme méně hodin

Zdá se vám volna i tak málo? Pak vás jistě potěší, že letošní rok má jen 250 pracovních dní, což čítá 2 000 pracovních hodin. A to není mnoho. V uplynulém roce jsme pracovali o dva dny déle a v předchozích letech byl počet pracovních dní ještě vyšší.

PRO POVĚRČIVÉ!
Pátek třináctého nás v letošním roce čeká jen dvakrát. Poprvé to bude už za týden a podruhé až v říjnu.

Kolik volna čeká školáky?

Děti se letos nijak zvlášť radovat nebudou. Po pololetních prázdninách, kdy si vychutnají prodloužený víkend od pátku 3. února, je čekají týdenní jarní prázdniny. Na nich se postupně vystřídají mezi 6. únorem a 19. březnem děti z jednotlivých českých regionů, viz tabulka.   

Jarní prázdniny napříč Českou republikou

6. – 12. února: Praha 6 až 10, Cheb, Karlovy Vary, Sokolov, Nymburk, Jindřichův Hradec, Litoměřice, Děčín, Přerov, Frýdek-Místek

13. – 19. února: Kroměříž, Uherské Hradiště, Vsetín, Zlín, Praha-východ, Praha-západ, Mělník, Rakovník, Plzeň-město, Plzeň-sever, Plzeň-jih, Hradec Králové, Teplice, Nový Jičín

20. – 26. února: Česká Lípa, Jablonec nad Nisou, Liberec, Semily, Havlíčkův Brod, Jihlava, Pelhřimov, Třebíč, Žďár nad Sázavou, Kladno, Kolín, Kutná Hora, Písek, Náchod, Bruntál

27. února – 5. března: Mladá Boleslav, Příbram, Tábor, Prachatice, Strakonice, Ústí nad Labem, Chomutov, Most, Jičín, Rychnov nad Kněžnou, Olomouc, Šumperk, Opava, Jeseník

6. – 12. března: Benešov, Beroun, Rokycany, České Budějovice, Český Krumlov, Klatovy, Trutnov, Pardubice, Chrudim, Svitavy, Ústí nad Orlicí, Ostrava-město, Prostějov

13. – 19. března: Praha 1 až 5, Blansko, Brno-město, Brno-venkov, Břeclav, Hodonín, Vyškov, Znojmo, Domažlice, Tachov, Louny, Karviná

Velikonoční prázdniny dětem započnou ve čtvrtek 13. dubna a skončí Velikonočním pondělím. Pak je čekají až letní prázdniny, na které nastoupí v sobotu 1. července. Potrvají do neděle 3. září. Podzimní prázdniny pro ně znamenají hned čtyři dny oddechu, protože připadnou na čtvrtek 26. října a pátek 27. října 2017.

A jak to bude s vánočními prázdninami? Ty zahájí v sobotu 23. prosince 2017 a skončí v úterý 2. ledna 2018.

Kdy nenakoupíme?

Zákaz prodeje v obchodech s prodejní plochou nad 200 metrů čtverečních letos připadne hned na sedm státních svátků, přičemž jedním z nich už byl Nový rok. Nenakoupíte ani 17. dubna, 8. května, 28. září, 28. října, a o vánočních svátcích 25. a 26. prosince.

Významné dny

Kalendář je také plný významných dnů, které pro nás sice neznamenají volno od pracovních povinností, ale zapomínat bychom na ně neměli ani tak! Zde je jejich přehled.

Významné dny roku 2017

16. ledna (pondělí) - Den památky Jana Palacha

27. ledna (pátek) - Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti

8. březen (středa) - Mezinárodní den žen

12. březen (neděle) - Den přístupu České republiky k Severoatlantické smlouvě (NATO)

28. březen (úterý) - Den narození Jana Ámose Komenského

7. duben (pátek) - Den vzdělanosti

5. květen (pátek) - Květnové povstání českého lidu

15. květen (pondělí) - Den rodin

10. červen (sobota) - Vyhlazení obce Lidice

27. červen (úterý) - Den památky obětí komunistického režimu

11. listopad (sobota) - Den válečných veteránů

Čtěte také:

Reklama