Chybí vám ještě kalendář pro rok 2005? S jeho koupí nemusíte vůbec spěchat. Na to, abyste jej sehnali, máte totiž celých následujících 365 dní.

Zdá se vám to divné? Vysvětlení žádejte po české vládě. Ta totiž tento týden rozhodla, že rok 2004 si všichni kompletně zopakujeme.
"Je věcí vlády, jak ohodnotí uplynulý rok. A tato vláda dala jasně najevo, že to byl špatný rok, a proto je potřeba jej zopakovat," vysvětlil po včerejším vládním zasedání premiér Stanislav Gross (ČSSD).

Jak to vlastně má od 1. ledna vypadat? Vláda chce, aby všechny děti postoupily automaticky o jeden ročník níže. Vysokoškoláci, kteří loni skončili univerzitu, budou muset dočasně vrátit svůj titul. Dostanou jej až příští rok v červnu. Nikdo nebude v příštím roce slavit své narozeniny. "Přece nebude někdo slavit dvakrát, že mu je například 34 let. To je nesmysl. Prostě příští rok bude všem tolik, co letos. A za další rok jim bude o dva roky víc," vysvětlil jako vždy logicky ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach (ČSSD).

Ministři včera dále rozhodli, že Aneta Langerová bude oficiálně prohlášena za neznámou začínající zpěvačku a první česká Superstar se vybere znovu.

Kritici ministrům vyčítají, že toto rozhodnutí načasovali na dobu doslova za pět minut dvanáct. "Časový převrat" prý způsobí dalekosáhlé dopady. "Jsem opravdu zvědavy, jak vlada hodla vysvětlit, že přišti rok nebude. Na to si opravdu počkam," prohlásil moravskoslezský hejtman Evžen Tošenovský (ODS).

Gross však tvrdí, že není důvod k sebemenší panice. "Podobně to udělalo už Švédsko v roce 1964. Tehdy to nikomu nepřišlo divné. Mně to tedy také nepřijde divné," dodal premiér.
Pro to, aby se rok 2004 zopakoval, hlasovali téměř všichni ministři. Proti byla pouze ministryně školství Petra Buzková (ČSSD), která krok nepovažuje za sociálně spravedlivý. "Sakrra, to jako, že moje holka půjde už po třřetí do prrvní? No to snad ne," rozčilovala se ministryně po včerejším zasedání.

Opoziční politici jsou velmi pobouřeni. "Tato vláda nám znovu dokázala, že jí nezáleží na obyčejných lidech. Neustále nám bere peníze z našich kapes a teď nám ještě drze sebere rok 2005," komentoval krok vlády například šéf poslanců ODS Vlastimil Tlustý. "Je to horší než za nás. Gross nastoluje totalitní režim, který chce poroučet nejen větru a dešti, ale i koloběhu času, a to je děsivé," prohlásil předseda komunistů Miroslav Grebeníček.

Premiér Gross včera novinářům řekl, že během ledna a února rozjede vláda obří kampaň, která má lidem rozhodnutí ministrů dodatečně vysvětlit. "Natočíme televizní spoty, uděláme billboardy, zaplatíme tiskovou reklamu. To by bylo, aby nebylo," uvedl premiér. Lidé si mají podle něj co nejrychleji vymazat poznámky ve starém kalendáři a zvyknout si, že "teď se pojede jinak."
Podle informací Ženy-in má ústřední heslo vládní kampaně znít: "Rok 2004 stál za ho..o, myslím to upřímně."

Poté, co se zpráva o rozhodnutí vlády objevila v médiích, zavládlo téměř v celé zemi silné znepokojení. Na vládu se zlobí i lékaři, učitelé, vojáci, matrikáři a důchodci.
První negativní ohlasy přišli už i ze zahraničí. "Nerozumím spoustě věcí, ale to, pro co se rozhodli Češi, nechápu už vůbec," řekl prezident USA George Bush. "Čéši musela mít vždy něco navíc. Je to drsost a chrůsa, nikdo jiná by si nedovolil to co Čéši," prohlásil německý kancléř Gerhard Schröder.

Reklama