Praturům se v milovické přírodní rezervaci evidentně skvěle daří. Telátka se tu rodí, jak na běžícím pásu. Naposledy přišla na svět dokonce dvojčátka. „Holčičky“ tak zase o něco posunuly snahu vědců o zpětné šlechtění zvířat, která byla v přírodě vyhubena už v sedmnáctém století.

„Obě mláďata by měly být jalovičky,“ uvedla Barbora Valníčková z České zemědělské univerzity, která pozorování praturů prováděla. Pro zdravý vývoj telat v budoucnu je důležité, aby byla obě mláďata stejného pohlaví. „Pokud se narodí býček a jalovička, bývá jalovička často ovlivněna hormony svého bratra a může být v dospělosti neplodná,“ upozornila Barbora Valníčková na jev, který se nazývá freemartinismus.

praturi

„Z prvních dvojčat v rezervaci máme samozřejmě velkou radost. Rozrůstání stád v rezervaci ukazuje, že jsou zvířata v dobré kondici a na prostředí si po loňském příjezdu velmi dobře zvykla,“ říká Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina. Ke třem mláďatům praturů by mělo v příštích dnech přibýt ještě minimálně jedno, protože březí je přinejmenším také třetí z pěti samic.

Stádo zpětně šlechtěných praturů v Milovicích je první v celé střední a východní Evropě. Do Milovic přijel jeden samec a pět samic loni v říjnu z Nizozemí, kde v rámci projektu TaurOs tamní nadace Taurus Foundation pracuje na zpětném šlechtění praturů ve spolupráci s vědci z Wageningenské univerzity. Cílem projektu je vytvořit zvíře, které stavbou těla, zbarvením i schopností přežít v přírodě bude přesně odpovídat původnímu praturovi.

Přírodní rezervace Milovice je zároveň prvním místem na světě, kde od loňského roku žijí všechny tři druhy velkých kopytníků Evropy: zubři, divocí koně a pratuři. První pastvina u Milovic má rozlohu 40 hektarů, druhá u Benátek nad Jizerou 120 hektarů.

pratur2

Zdroj foto: Česká Krajina

Na péči o divoké koně, zubry a pratury může přispět i vy, a to zasláním dárcovské zprávy ve tvaru DMS KRAJINA na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30 korun, na péči o zvířata a rezervace jde 28,50 korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz.

Reklama