Dříve se o způsobu porodu personál s rodičkami vůbec nebavil. Dnes je ale ve velké části porodnic situace jiná. Je možné přijít s vlastní představou o zrození dítěte, a být vyslyšena. Jednou z volitelných možností je i poloha, v jaké miminko přijde na svět. Říká se jí alternativní a na výběr máte hned z několika pozic. Pokud tedy vše probíhá tak, jak má.

„Pokud porod probíhá bez komplikací, je možné si polohu při porodu zvolit. Nejčastější a nejoblíbenější je poloha v polosedě na zádech. Umožňujeme porod na porodní stoličce. K dispozici máme polohovatelná porodní lůžka,“ vyjmenovávají možnosti příbramští porodníci. A nejsou jediní. Hlavně kompromis v podobě polohovatelného porodního lůžka, kdy se opěrák dá zvednout až do sedu, je možný ve většině porodnic.

br.jpg
Foto: Shutterstock

Poloh existuje mnoho

Ale možností, jak rodit přirozeněji ve vertikální poloze, je více. Například ve stoje v předklonu, v sedě v porodnickém vaku, na všech čtyřech, v dřepu, vleže na boku s pokrčenýma nohama, nebo v některé z asymetrických poloh (v sedě s jednou nohou pod tělem a druhou pokrčenou, ve stoje s jednou nohou na posteli a podobně).

Vertikální polohy mají Petry Sovové z Hnutí za aktivní mateřství mnoho výhod: „Řada pokusů (Stewart a kol. 1983, Liddell a Fisher 1985, Chen a kol. 1987, Johnstone a kol. 1987, Gardosi akol. 1989ab, Stewart a Spiby 1989, Crowley a kol. 1991, Allahbadia a Vaidya 1992, Bhardwaj a kol. 1995) naznačuje, že vzpřímená (vertikální) poloha nebo naklonění se na stranu má větší výhody než poloha vleže. Vzpřímená poloha není tak nepohodlná a snáze se tlačí, bolest je mírnější, vyskytuje se méně perineálních / vaginálních traumat a infekce v ranách. Při jednom pokuse bylo zpozorováno i kratší trvání II. doby porodní ve vzpřímené poloze. Z hlediska výsledku porodu se v některých pokusech ve vzpřímené pozici vyskytlo méně Apgar skóre nižších než 7,“ uvádí.

Ke studiemi zmiňovaným výhodám těchto alternativních poloh, patří například:

  • Spontánnější a snazší porod s nižším (o 23 %) rizikem použití kleští nebo vakuovým extraktorem
  • O 54 % nižší pravděpodobnost abnormálního srdečního rytmu miminka
  • O 21 % nižší pravděpodobnost nástřihu hráze, tedy epiziotomie (ale v některých polohách o 35 % vyšší pravděpodobnost natržení 2. stupně, které se ale snáze hojí)
  • Využití síly gravitace
  • Silnější a účinnější stahy dělohy
  • Mírnější křížové bolesti
  • Lepší rotace miminka
  • Větší otevření porodního kanálu
  • Nižší riziko utlačení ženiny aorty a tím i lepší zásobování miminka kyslíkem

Porod ve vzpřímené poloze (například ve dřepu) je ale náročnější na fyzičku, což vyčerpané ženy ne vždy zvládnou. Na druhou stranu ženy nemusí zůstat v jedné pozici, ale podle potřeby ji během 2. doby porodní měnit.

Porodníci sázejí na jistotu

V současném porodnictví se i přes to všechno běžně používá horizontální poloha na zádech, která byla zavedena do praxe v 16. – 17. století. Pro lékaře je totiž výhodná pro prevenci a ošetření rozsáhlých porodních poranění.

„Proti poloze na zádech je namítáno, že není přirozená, že není využívána zemská gravitace jako porodní síla a že plod musí být vypuzován horizontálním směrem a zčásti i vzhůru, což prodlužuje vypuzovací dobu, je pro rodičku vyčerpávající a více bolestivé. Využití gravitační síly u porodu je tradičně udávaný omyl. Koeficient tření mezi plodem a porodními cestami je tak výrazný, že zemská gravitace nehraje vůbec žádnou roli,“ namítá v Knize o těhotenství, porodu a dítěti prof. MUDr. A. Pařízek, CSc. 

Zdroj informací: Nemocnice Příbram, Evidence base birth, Hnutí za aktivní mateřství, Kniha o těhotenství, porodu a dítěti, Cochrane Library

Čtěte také: