Rodiny dětí vyměněných v porodnici třebíčské nemocnici v prosinci 2006 dostanou dohromady tři miliony 300 tisíc korun a budou jim plně proplaceny náhrady na soudní řízení. Rozhodl o tom v pátek brněnský krajský soud.

Třebíčská nemocnice zaplatí přes tři miliony korun. Libor Broža dostane 350 tisíc korun, jeho družka Jaroslava Trojanová 700 tisíc, dcera Nikola Veronika Brožová 150 tisíc, Jan Čermák 800 tisíc, Jaroslava Čermáková jeden milion a dcera Veronika Nikola Čermáková 300 tisíc korun. Celkem tedy nemocnice vyplatí oběma postiženým rodinám 3,3 milionu korun. "Ve zbytku byla žaloba zamítnuta, neboť se v tomto rozsahu zcela vymykala relacím běžným při náhradách nemajetkové újmy v České republice," konstatoval ve verdiktu samosoudce Michal Ryška.

"Dostali méně, než chtěli, ale více, než navrhovala nemocnice. Ta navrhovala odškodnění neadekvátně nízké," řekl soudce. Podle něj šlo o skandální pochybění nemocnice. "Soud konstatoval, že došlo k velmi závažnému zásahu do práva na rodinný život žalobců. Obě rodiny byly v období od prosince 2006 do prosince 2007 reálně rozděleny odloučením dětí od rodičů, což je považováno za velmi závažných zásah do základních lidských práv," uvedl Ryška. Podle jeho slov Broža i Čermáková však na události vydělali. "Zajistili si svépomocí jakousi satisfakci. Vydělali na tom pár tisíc korun. Každý ale může dělat to, co mu zákon nezakazuje. Ale já jsem to vzal v potaz. Protože na příběhu dokázali vydělat," dodal Ryška.

Soudce na úvod líčení přečetl vyjádření německé televize ZDF, podle kterého už druhové Jaroslava Trojanová a Libor Broža částečně zaplaceno dostali. Podle informací stanice ZDF rodiče soudu zatajili honorář ve výši 1000 euro (přes 27 tisíc korun), který jim televize vyplatila za exkluzivní reportáž.

Na dotaz samosoudce Michala Ryšky, proč honorář utajili, Jaroslava Trojanová nedokázala odpovědět. "Tvrdili jste, že to bylo kapesné. Byl to ale honorář za vystoupení v televizi," řekl Ryška. Trojanová to vysvětlila tak, že soudu nechtěla nic utajit. "Nevím a nedokážu na to odpovědět. Omlouvám se," řekla Trojanová. Peníze za příběh poškozené rodiny zaplatila i televize Nova, která dala šedesát tisíc korun. Žádné další honoráře prý nebyly. "Neplánuje se ani zfilmování příběhu ani jeho knižní podoba," dušovala se Trojanová

Před soudem v pátek vypověděla znalkyně z oboru psychologie Jana Kocourková, která se snažila objasnit motiv prodeje medializace příběhu. „Záleží na typu medializace, tedy jestli to bylo vyprávění o příběhu či nějaká televizní šaráda. V případě pana Čermáka nelze odpovědět jednoznačně. Může to být i tak, že újma je natolik intenzivní, jak ji popisuje a snaží se za vzniklé situace docílit určité kompenzace k svému prospěchu," uvedla Kocourková.

Soudce zajímalo, co brání rodičům milovat obě děti stejně. "Blok, na který se vymlouvají, nemá žádné racionální vysvětlení. Jestliže prohlašují, že milují cizí dítě více než své vlastní, pak mohou mít stále intenzivní citovou vazbu na dítě, které si přenesli z porodnice. Přestože bylo cizí. Na to ovšem neexistuje žádné psychologické měřítko," řekla Kocourková. Soudce i obhájce žalované nemocnice chtěli vědět, zda je trauma z výměny dítěte srovnatelné se smrtí blízké osoby, rozvodem, ztrátou zaměstnání a jinými událostmi, které soudy dokážou finančně zhodnotit. Takovéto analogie však psycholožka odmítla s tím, že jde o výjimečný druh traumatu.

Před soudem vypovídal rovněž znalec z oboru psychiatrie Jiří Koutek z Prahy, podle kterého nelze vyjádřit v procentech budoucí trauma u dětí. "Důležité je kvalitní domácí prostředí a také to, mezi jakými vrstevníky budou holčičky vyrůstat," řekl.

Při posledním jednání soudu na podzim loňského roku se část líčení konala za zavřenými dveřmi, a to z důvodů četby lékařské dokumentace poškozených rodičů.

Každý z rodičovských párů požadoval po nemocnici šest milionů korun odškodného. Nemocnice jim však každému nabídla pouze 300 tisíc. Obě děvčátka jsou již od předloňských Vánoc u svých biologických rodičů, Nikola u Čermákových v Přibyslavicích a Veronika u Libora Brože a Jaroslavy Trojanové v Jabloňově. Na omyl se přišlo poté, co si nechal jeden z otců, Libor Broža, udělat testy otcovství. Od kraje Vysočina, zřizovatele nemocnice v Třebíči, dostal již každý z rodičovských párů 100 tisíc korun na pokrytí výdajů spojených s chybou nemocnice a záměnou holčiček.

Obě strany sporu nedosáhly mimosoudního vyrovnání. Policie případ vyšetřovala, ale odložila ho, protože skutek nikdo nespáchal úmyslně. „Výše požadované částky se snaží alespoň nějak kompenzovat velkou psychickou újmu, kterou rodiny záměnou utrpěly, a následky, které zřejmě doživotně ponesou,“ sdělil právník Igor Veleba, jehož prostřednictvím rodiny žalobu loni v červnu podaly.

Čtěte také: Zaměněné holčičky: Vídají se už jen občas

Reklama