Ráno vyrazíte a odpoledne už můžete být pod vrcholky hor. Ne víc než pět hodin cesty autem vás přenese do rakouského Salzburger Sportweltu. Tvoří ho celkem sedm resortů - Flachau, Wagrain-Kleinarl, St. Johann, Radstadt, Altenmarkt-Zauchensee, Eben a Filzmoos. V zimě se zde můžete prohánět na sjezdovkách, dovolená v létě je zde ale neméně atraktivní.  

Po schodech soutěskou až málem do oblak

obrazek.pngFoto: Shutterstock

Nedaleko od městečka St. Johann se nachází jedna z největších atrakcí regionu, tzv. Liechtensteinklamm. Návštěvu nádherné soutěsky zvládne nesportovec i malé dítě. Sice nastoupáte přes 400 schodů nejprve dolů a o chvíli později zpět nahoru, ale rozhodně to stojí za to. V polovině asi dvoukilometrového okruhu na vás čekají kouzelné vodopády. Při stoupání po spirálovitých schodech si zvolíte tempo, jaké vám vyhovuje, a pokud si dáte pozor na vlhké dřevěné chodníčky, kterých je zde jen několik, zvládnete celou trasu v teniskách. Místo není přístupné pro kočárky a invalidní vozíky a platí se zde vstupné. Více informací najdete ZDE.  

Nejen pro opice

pickerimage-2.jpgFoto: Petr Holeček, autorka článku

Někdy je fajn vystoupit z komfortní zóny a zkusit si zábavu, která je ideální pro vaše náctiletá dítka. Vydejte se procházkou po Kesselfallrundweg k lanovému centru Kletter-Welt v Wagrain-Kleinarl, cestou seberte potřebnou odvahu a jděte do toho celá rodina. Na začátku očekávejte podrobné školení, kde se naučíte správně jistit. Jakmile přesvědčíte dohled, že vše ovládáte, můžete se pustit na zkušební trasu, která prověří nejen vaši odvahu a sílu, ale i zkušenosti. Poté můžete postupně zvyšovat obtížnost, lézt výš a zkoušet delší okruhy. Jistě se pořádně zapotíte, možná si odnesete i pár modřin, ale zážitky vám nikdo nevezme. Trasy jsou navíc vedeny v korunách stromů, kde je příjemný stín i v opravdu velkých vedrech. Doporučuje deset z deseti puberťáků. 

Mini Tiger Woods

Minigolf je další z aktivit, která bude bavit všechny věkové kategorie. JO Adventure Minigolf najdete nedaleko malebného městečka St. Johann (přesná adresa je Urreiting 105) a vstupné je přívětivé (9 EUR zaplatí dospělí a děti nad 16 let 6 EUR, rodinná vstupenka je pak výhodnější). Čeká na vás celkem 18 rozličných jamek a hlavně mnoho výzev v podobě zatáček, kopečků, mostků i vodních příkopů. Navíc všechny jamky připomínají pamětihodnosti nebo přírodní památky v okolí oblasti Pongau. Osvěžit se pak můžete v místní golfové kavárničce. Milovníci golfu pak mohou pokračovat na klasickém místním golfovém hřišti. 

Na kole s větrem o závod

pickerimage-3.jpgFoto: Petr Holeček, autorka článku

Během jednoho dne můžete vidět pořádný kus salzburské krajiny. Na kole to jde o poznání rychleji než pěšky, a pokud můžeme doporučit, sáhněte po elektrokolech, která se zde dají pohodlně vypůjčit. Krajina je zde velmi zvlněná a motorek vám často pomůže. Vy se pak místo úmorného šlapání budete více kochat. Vyrazte třeba po Ennské cyklostezce, která je vedena po území Salcburska, Štýrska a Horního Rakouska. My jsme začali z Radstadtu a mířili do horské vesničky Filzmoos a cestou navštívili palírnu a manufakturu Mandlberggut, což bylo příjemné zpestření. Cestou vzhůru se trochu zapotíte a pauza vám přijde vhod. V rodinném podniku vyrábí Warterovi například pálenky z alpské borovice, giny, likéry, ale i éterické oleje. Objednat se můžete předem na krátkou prohlídku a malou ochutnávku. A poté opět nasednout na kolo a vydat se dál na cestu. Oběd doporučujeme v Unterhof Alm, kde se ve dřevěné chalupě přenesete o několik desítek let nazpět a zároveň si velmi pochutnáte. Nad restaurací je navíc stezka, která vás za pár minut zavede k horskému jezírku (Almsee) a poutnímu místu. Krásný výhled na majestátní alpské masivy (Bischofsmütze) navíc zaručen! Místo je to natolik kouzelné, že se zde v letních měsících odehrávají svatby. Cesta může pokračovat k další zastávce - nejlepší domácí zmrzlině široko daleko v Kirchgasshof a pak už vás čeká cesta zpět do Radstadtu, kde jsme v místním Intersportu vraceli vypůjčená kola, která se dají předem objednat online. Výlet s mnoha příjemnými přestávkami trval zhruba 5-6 hodin a najeli jsme kolem 50 kilometrů. 

S nejmenšími lanovkou za zážitkovou stezkou

64988421bdd13image.pngFoto: se svolením Snow Space Salzburg

Procházka pod vrcholkami hor se může díky zábavné stezce líbit i těm nejmenším, kteří by možná jinak protestovali. Ve Wagrainu můžete nastoupit na lanovku a vyvézt se na Grafenberg. Už samotná jízda vzhůru je super. Nahoře si můžete vybrat z mnoha značených tras a klidně se zabavit na celý den. Pokud máte s sebou menší děti, vydejte se po jedné ze zábavných stezek. My vyzkoušeli stezku KUHbidu, která bude vaše děti nenásilnou formou vzdělávat a zároveň si na ni dost užijí. Součástí stezky jsou herní prvky, klouzačky, malý lanový park, dřevěné domky, stezka bosých nohou, vodní pumpa, malé fyzikální pokusy a pod. Procházka je vhodná i pro kočárky. Jízdenky na lanovku se vyplatí koupit online, jsou výhodnější a nemusíte čekat u pokladen.   

Zdroj informací: www.josalzburg.com,  mandlberggut.com, www.filzmoos.at, www.snow-space.com

Reklama