Petře bude brzy padesát osm let a již deset let se nestýká se svým bratrem. Dříve hezký vzájemný vztah se změnil po smrti staré maminky, která po sobě zanechala dům a pozemky na kraji jednoho severočeského města. Přečtěte si její příběh:

 

S bratrem jsme si vždy rozuměli. Stýkali jsme se často i po jeho svatbě v sedmdesátých letech, ale v tu dobu mezi nás vstoupila jeho žena, které jsem moc do oka nepadla. Přiznávám, že to byl pocit vzájemný. Bratr Josef pod jejím vlivem začal měnit některé názory, ve kterých jsme se kdysi shodli. Naneštěstí moje švagrová se odjakživa bavila tím, že bratra popichovala k naprosto opačným rozhodnutím, než které jsem považovala za správné já s manželem, anebo i s dnes zesnulou maminkou.


Josef se ženou, s rodinou své dcery a s naší matkou, žili v jednom domě, zatímco já se nastěhovala ke svému muži do bytu v panelovém domě. V tom jsem neviděla zásadní problém, protože mi připadalo dobré, že se o starou maminku někdo postará a já navíc měla dostat finanční kompenzaci po prodeji rodinných pozemků.

 

Skutečnost ale byla odlišná. Ještě za matčina života jsem posledních patnáct let musela celkem intenzivně dojíždět přes celé město, abych se o ni mohla postarat, uklidit a pomoct jí s hospodářstvím. Žena mého bratra paradoxně považovala maminku za vetřelce ve „svém“ domě, neměla ji ráda. Stále se s ní hádala, vyvolávala nové a nové spory, přestože bylo stařence již přes osmdesát let a byla nemocná. Navíc také velmi hodná a skromná, takže se snažila „mladým“ přispívat i finančně a nakonec v domě obývala jen kuchyň s otomanem a televizí. Její pokoj zabrala rodina bratra a stejně tak i horní patro.

 

A právě po smrti maminky se situace velmi vyostřila. Nenapsala totiž závěť, která by plně vysvětlovala poměry po její smrti. Sice jsme o tom několikrát mluvili všichni dohromady a panovala mezi námi shoda, ale právě jen do doby jejího úmrtí.

Advokát Petr Hromek„Soudní spory v rodinách, jejichž předmětem je nevyřešené majetkoprávní uspořádání po smrti původního vlastníka, jsou poměrně časté,“ říká advokát Petr Hromek.


„Nezřídka ve při proti sobě stojí rodiče s dětmi či sourozenci a podobně. Takový spor je obvykle nejasně podložený z hlediska důkazních materiálů, a to především ve chvíli, kdy nebyla majitelem před smrtí sepsána řádná závěť.

Proto bych všem lidem doporučil, aby na podobný dokument nezapomínali.“


Bratr se švagrovou na nás vyrukovali s tím, že do domu museli celá léta investovat velké sumy a že o nějakém vyplacení mé osoby nemůže být řeč, a pokud chci zpeněžit zemědělské pozemky z dědictví, musím se oproti bratrovu souhlasu rozdělit o peníze půl na půl.

 

To byla ovšem nehoráznost, neboť dům byl na spadnutí, a pokud nějaké investice proběhly, tak pouze do jejich části domácnosti a obnovu společných prostor včetně nové střechy tenkrát platila maminka ze svých úspor. To se týkalo i nového vodovodu v domě.

 

Nechutná tahanice se dodnes nevyřešila, nechci se soudit s vlastním bratrem. Jeho žena nás navíc všude u příbuzných pomlouvá a překrucuje pravdu. Přiznávám, že na ni mám takový vztek, že bych ji při setkání musela zfackovat. To ale nehrozí, už se nestýkáme ani při rodinných událostech. Narozeniny, svatby i pohřby v rodině vzájemně ignorujeme a nevím, jestli se situace někdy změní…

 

Máte nějaké podobné zážitky ve své rodině? Nebo se otázky majetku do vašich rodinných vztahů nikdy negativně nepromítly? Myslíte, že závěť ustanovující dědictví je v dnešní době nezbytná?

Reklama