Vážená redakce,
K napsání tohoto příspěvku mě přiměla debata, kterou jsme měli před pár týdny s kolegy a kolegyněmi v práci. Sešlo se nás osm ve věku od 24 do 55 a většina z nás je vdaná/ženatý nebo žije s partnerem. Na začátku bylo povídání o plánech na dovolené, pak se rozhovor rychle stočil na financování dovolených a od toho byl už jen krůček k tématu "jak financovat rodinnou domácnost".
Byla jsem překvapena, kolik modelů existuje a také tím, jak si toto fungování lidé zdůvodňují. Shoda byla vlastně jen v jednom: většina rodin vyšla alespoň částečně z toho, jak to chodilo u nich doma, když byli ještě dětmi. Při popisování (a obhajování) svých rodinných financí několikrát padl argument "to je normální" a "tak se to přece všude dělá". Ale to nebyla pravda. Vlastně jsme nenašli mezi námi jedinou domácnost, která by po finanční stránce fungovala stejně.
Přístupy se pohybovaly mezi dvěma variantami:
1. model - společná rodinná kasa, každý odevzdá vše, co vydělá, a bere si tolik, co je třeba, pochopitelně s ohledem na to, aby zbylo i na ostatní. Nebere se do úvahy to, kolik kdo vydělává, a ten, kdo má méně finančně lukrativní místo (v naší debatě vždy žena), o to víc pracuje zdarma v domácnosti.
2. model - finance jsou oddělené, manželé mají rozdělené stálé platby ve stylu já platím byt, ty telefon, na běžný chod domácnosti přispíváme dohodnutou částkou atd. a zároveň nejsou informováni o výši svého kapesného. V tomto případě se jednalo o nejmladší dvojici.
K debatě se nás sešlo jen osm, a tak je těžké z tak malého počtu osob vyvozovat závěry. Nicméně by mě zajímalo, jak se fungování ekonomiky různých domácností liší, zda hraje roli věk manželů, výše jejich příjmu, vzdělání, vzájemný poměr výše platů atd. Jak se změní financování domácnosti při narození dítěte a čerpání mateřské dovolené?
S přáním pěkného dne vaše
čtenářka.
Milá ženo-in,
ráda se ujmu vašeho námětu na téma dne a nabídnu ho čtenářkám do diskuze.
Máte pravdu, co domácnost, to jiný model, jen doufejme, že se nám s ním budou chtít ostatní čtenářky svěřit.
Položíme jim pár obligátních otázek a uvidíme.
Koneckonců, každý zveřejněný příspěvek přinese do každé domácnosti přinejmenším 30 bodů a zvýší naději, že se právě ten jejich rozpočet rozroste o výhru v naší letní soutěži.
Jaký model financování funguje ve vaší domácnosti?
Společná kasa?
Nebo oddělené finance?
Nebo máte jiný model?Jaký?
Jak to fungovalo ve vaší původní rodině?
Vzali jste si příklad, nebo naopak?
Jak řešíte velké investice (auto, zařízení, dovolené apod.)?
Co udělal s vaším rozpočtem příchod dítěte, mateřská?
Napište nám o tom. Všechny uveřejněné příspěvky odměníme body, nejlepší navíc kosmetickým dárečkem.
Nový komentář
Komentáře
My teda jedeme stylem společných financí, má to samozřejmě i svoje nevýhody (například to, že partner ví o každé koruně, kterou utratíte), ale lépe se tak celý rozpočet kontroluje. I tak jsme ale jednou trošku přešlápli a museli jsme si vzít půjčku. Naštěstí vše ok, splatili jsme do cca 2 měsíců.
Společná rodinná kasa je podle mě nejlepší, jenom tak jsou finance pod kontrolou a každý má o nich přehled.
Na uložení financí je nejlepší česká spořitelna
U nás se peníze dávají dohromady,kasu drží manžel,ale vždy a ve všem se spolu radíme, ať jsou to nákupy jídla, oblečení nebo věcí do domácnosti. Všechno nakupujeme a řešíme dohromady. A na tom, kdo do domácnosti dá více, nezáleží. Zatím nám to funguje.
já bych taky ráda domácí účetnictví....
Muzete mi nekdo poradit, jak si poridit program na domaci ucetnictvi? Klidne piste do vzkazu, diky.
Nejlip si to zaridila moje babicka, deda "udelal stojku" a ona se vsim pak hospodarila dle sve uvahy a jemu dala vzdycky penize presne na listek na nedelni fotbal. On kdyz chtel mit vlastni penize, tak je musel vyhrat v hospode v kartach - a darilo se mu to pomerne dobre. O svem hospodareni v rodine radeji pomlcim, protoze jsme se na tom nestacili dohodnout nez jsme se nastehovali do meho noveho bytu a nez se nam narodilo dite a od te doby jsem na penezich porad bita.
Jsem 20 let vdaná,peníze dáváme do na jednu hromádku,o základní věci se starám sama,větší výdaje řeším s manželem a funguje to.
lvicem: a co takhle "zajímavý článek"?
Ivicem: no hlavně ten tvůj
zajímavé názory
Fipka: tak i u vetsich investic pozaduj pulku. nebo aspon dbej, aby velke veci, ktere koupis byly tvoje.
Lucik007: Akorát, že v manželství, na mateřské a s dětma to pak takhle fakt nejde.
u nas funguje 1.model
Fipka: když držíš pusu, jdeš a koupíš to, tak si nestěžuj
a nebo udělej opak, nic nejdoduššího neni
Nedočetla jsem všechny názory do konce, protože se mi zamlžily oči a nelze, než napsat svůj názor. Společně hospodaříme přes dvacet let. Vždycky a to podtrhuji, jsme měli jeden účet a z něho se čerpalo na hromádku. A z hromádky si každý bral, kolik potřeboval, ale přehled jsem měla o hromádce asi jen já. Manžel to neřešil. Věděla jsem o všech větších částkách, které utratí, já jsem mu o větších částkách také říkala /i když vím, že mne neposlouchal, tedy nevnímal/. A za nějakou dobu jsem zase šla vybírat hromádku z účtu. Neznám pojem moje a tvoje peníze. Mne by řeči tohoto typu VELMI PONIŽOVALY a manžela také. Jako příklad letošní dovolená. Každý si vzal peníze do kapsy - 6000,- /to k vůli ztrátě/ a platební kartu. Platil ten, kdo měl peněženku v ruce. Až jsme vyčerpali hotovost, zase si každý doplnil objem v peněžence. Ze společného účtu platíme všechny náklady na pojistky, stavebko, pravidelné platby. Nikdy jsem manželovi nešla peněženku kontrolovat, on také ne. Ale funguje -vezmi si u mě v peněžence dvoutisícku a rozměň ji za nákup. Oba jsme byli vždycky rozumní, věděli jsme o příjmech i výdajích a i o kupičce v bance. Větší nákupy řešíme dohodou - auto, elektospotřebiče, dovolená, menší nákupy jsou automatické. O benzínu platí to, co už bylo napsáno - kdo má v ruce peněženku. Jezdíme oba oběma auty, tak jak to spravedlivě řešit? Některým Vaším názorům nerozumím a budu ráda, když se mnou budete diskutovat.
My jsme v okamžiku, kdy jsme spolu začali bydlet, dali všechny peníze na jednu hromadu a z té hromady se prostě bere tak, jak je potřeba ... Velké věci vždycky domluvíme, malé věci se neřeší ... rozhodně se nemusím bát, že by mi bylo vyčteno, že jsem si koupila něco na sebe nebo že jsem koupila něco pro syna či dokonce pro manžela
Protože jsem na mateřské začala podnikat, tak mám svůj vlastní účet, a zatím to vypadá tak, že na něm se pomaličku spoří ty peníze na ty větší investice ...
V naší rodince funguje model 1 k úplné spokojenosti nás obou.
máme 1 model,učty píšem oba do PC aby byl přehled za co se utratili
*Freyja*: My to máme také tak.
Je to každýho věc jak s penězi hospodaří, mně jen přjde dost trapný, když se třeba dohaduje manželský pár, že ona mu dluží za tohle a on zase za ono. My máme s
společný účet, každý svojí kartu a každý si vybere kolik zrovna potřebuje a jedno, kdo kolik vydělává.