Své nejlepší kamarádce Jarce se rozhodla doporučit knihu Rozbité štěstí čtenářka Leniq. Proč a o čem kniho vypráví? To už se dozvíte v této novince...

A máme tu vzkaz pro Jarku, nej kamarádku čtenářky Leniq. jarko, skoč si do knihovny půjčit Rozbité štěstí...


Milé žínky, přeji vám i Jakubovi krásné trochu zrmrzlé ráno.

Čtu stále, čtu dlouho, co si pamatuji, tak od dob nejrannějšího dětství, kdy jsem se tomu naučila. Jeden rok (asi 2000) jsem si zapisovala každý titul, který jsem přečetla a vyšlo mi, že to bylo zhruba 200 knih. Jasně, nedá se z toho určit, kolik jsem za svůj život přečetla dohromady knížek, ale určitě hodně. Troufám si říci, že 3 000 titulů by to být mohlo.

Útlum, kdy jsem přečetla méně, jistě nastal v době, kdy jsem měla malé děti a potom před 8. lety, kdy jsem si pořídila internet. Ale brzy jsem zjsitila, že mi kniha chybí a znovu jsem přešla na své pravidelné čtení. Musím ještě dodat, že nečtu přes den, to se věnuji domácnosti, rodině, přátelům, případně práci. Ale večer ve 20 h je pro mne internet již tabu a pokud není nic v televizi (jakože skoro není), tak zalehu do peřin a čtu. Většnou zhasínám kolem 23h, ale někdy nemohu usnout a jindy mě kniha zaujme tak, že ji klidně přečtu a zhasínám v jednu ve dvě ráno. (Mohu si to dovolit, když nemám práci).
Nejlépe se mi tedy čte v posteli vleže. Dříve jsem ještě hodně četla i ve vaně :-). Ale to spíš časopisy. Přeci jen bych si nedovolila namočit nebo parou zneškodnit nějakou knihu. A to ať svou nebo půjčenou z knihovny.

Do knihovny chodím každý týden, a když jsem v létě nastoupila po roce a půl, co jsem zde bydlela na brigádu a večer jsem unavená padla do postele,
tím pádem jsem přečetla mnohem méně a nešla do knihovny, tak mě již začala děvčata postrádat. Líbilo se mi, když se mě pak ptaly, co se mnou bylo, že jsem nepřišla. Inu, možná bych vyhrála titul čtenáře roku (za četnost půjčování knížek).

Čtu knihy z lékařského prostředí, ženské a psychologické romány, takže mí oblíbení spisovatelé mimo jiné jsou naše Klára Janečková, manželem zabitá Simona Monyová, Francis Roe, Jodi Picoultová, Henry Denker, Eileen Dreyer, Dave Pelzer, Robin Cook, Nora Roberts, Joy Fieldingová, Sandra Brown, Penny Jordan
a mohla bych pokračovat celou řadou dalších skvělých jmen. Jenže zadání je dneska jiné, a tak se na to vrhnu. A písnu kamarádce..

Milá Jarko, mrkni se u vás do knihovny, zda najdeš nějaká díla od Táni Keleové-Vasilkové. Pro mě je novým objevem, ale kupodivu u nás mají od ní mnoho knížek. Nevím, kde se mi předtím schovávala. Je to mladá (věkem mezi námi dvěma) česko-slovenská spisovatelka (1964), která píše o životě, jaký je kolem nás. Zatím mne zaujaly všechny tituly, které jsem si za posledních pár týdnů půjčila.

Kniha Rozbité štěstí  je o manželích Terce a Andrejovi, kteří žijí krásnou láskou, milují se. Terka je mladší než její muž. Když ho poznala, byl to  rozvedený tatínek desetiletého syna, kterého měl ve výchově. Terka si oba zamilovala, vdala se a spolu s Andrejem mají holčičku Emilku. K tomu  krásný byt, Terka je doma, protože manžel ve své firmě vydělává dost. Za pár let, když jde syn Adam do puberty, má s ním sicenějaké problémy, ale dají se zvládnout. Štěstí a pohodu rozbije čin manžela, který se ve své firmě dopustí daňového podvodu a jde do vězení. Do doby, kdy ho zavřou, o tom Terka nemá ani ponětí. Zcela náhle se tedy celé rodině zhroutí svět. Terka nechápe proč to Andrej udělal, syn Adam, v tuto dobu má asi 16 let, začne brát drogy, Andrejovi rodiče se od rodiny odvrátí. Terka zůstane na všechno sama a musí se poprat s mnoha novými situacemi, nejen s Adamovým problémem, ale musí si najít zaměstnání atd.

Kniha se čte velmi poutavě, jako všechny od této spisovatelky, proto Ti ji vřele doporučuji. Dneska čtu její další knížku Srdce v temnotách. Je opět velmi poutavá. Jelikož Táňa žije už od 4 let na Slovensku, její knížky vydávají tam ve vydavatelství Noxi.

Nejen Jarce, ale i vám všem, milé čtenářky ženy-in přeji pěkné počtení.

Lenig

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne 8.2.2013: Jakou knihu byste právě teď doporučila své kamarádce?

Knižní téma jsme tu už nějakou dobu neměly. Tentokrát se vás, milé čtenářky, ptám na knížku, která vás v poslední době zaujala. Nemusí to být knížka nově vydaná, ale ta, kterou jste právě četla či dočetla. Nemusí to být nutně ani knížka, ke které byste se v budoucnu vrátila a zařadila ji do své oblíbené literatury. Důležité je, že byste ji doporučila své nejlepší kamarádce. Ve svém doporučení, které mi můžete posílat na redakční e-mail (viz níže) nezapomeňte uvést...

  • Titul knihy
  • Autora
  • Vydavatele
  • Stručný děj
  • Důvod doporučení

Svůj příspěvek pošlete nejpozději do 8.2.2012, 15.00 hodin. Z vašich příspěvků vyberu jeden, jehož autorku odměním pěkným dárkem, totiž knížkou Léky smutných od Pavla Gottharda (vydalo nakladatelství Host).

Leky

Reklama