5f9abea9ae640obrazek.png
Foto: Shutterstock
Typický den teenagera zahrnuje až devět hodin psaní přes různé online platformy, hraní her, sledování videí a zveřejňování či prohlížení si příspěvků na sociálních sítích. To vše i během toho, co mají dělat domácí úkoly. Rodiče se nestačí divit, co se s jejich potomkem děje. Z roztomilého chlapečka či holčičky se stal zadumaný, věčně naštvaný jedinec s předsunutým ohnutým krkem. Nejjednodušší je to svést na pubertu. Jenže kdyby bylo vaše dítě závislé na drogách, jistě byste problematiku urychleně řešili. Ohrožují přece zdraví i psychiku. Jenže v trochu jiném kontextu může způsobovat i závislost na technologiích.

Mohlo by vás zajímat: Jsme v první linii bez ochranných pomůcek, stěžuje si učitelka z mateřské školy

Podívejte se kolem sebe. Média a technologie změnily náš každodenní život. Své telefony nosíme všude s sebou, do práce, do školy, používáme je v autě, při chůzi, při večeři s rodinou. Jsme tak dobrými příklady pro naše děti, kterým se snažíme technologie omezit či zakázat? Rozhodně ne.

Zdravý digitální život

Už dnes existuje řada organizací, které se zabývají tím, jak nás technologie mohou ovládat. Jednou z nich je například organizace Digi Děti, jež se snaží v různých sociálních vrstvách zvýšit digitální gramotnost. Dětská mysl je nejkřehčí a snadno ovlivnitelná, děti potřebují od technologií určitý odstup, ale především musí pochopit, jak fungují, než je příliš pozdě. V praxi to tak však bohužel často nefunguje. Místo vysvětlení přichází pouhý zákaz, který v rozjetém stádiu závislosti nikam nepovede. Problém tkví v tom, že ani rodiče často nevědí, jak například sociální sítě fungují, a jaká jsou jejich reálná negativa. Dítě proto necítí v rodiči v tomto smyslu autoritu, a tak má pocit, že jsou zákazy bez podložených důkazů. Už jste se setkaly s tím, že vám dítě například kvůli mobilnímu telefonu lhalo, zatajovalo, popřípadě mobil vyndalo i přes důsledný zákaz ze skříně, kde byl zamčený? Máte doma závisláka, a co je horší, můžete za to vy.
5f9abfdf06531obrazek.png
Foto: Shutterstock

Mohlo by vás zajímat: Máte doma školáka? Zasmějte se u videa, ve kterém Laďka Něrgešová paroduje distanční výuku

Děti chtějí důkazy

I když to není často jednoduché, snažte se s dítětem o problematice mluvit. K lepšímu pochopení, jak reálně sociální sítě fungují, vám dopomůže dokument z produkce Netflix s názvem Social Dilema. Zjistíte, jakým způsobem pomocí správně nastaveného algoritmu, je jednoduché jedince získat. I vy samy nemůžete často od sociálních sítí odtrhnout oči kvůli tomu, že se vám ukazují ve správný čas, na správném místě příspěvky, které vás zajímají. Když se k tomu přidá ještě pocit blaha za pochvalu v podobě lajku, konverzace s osobami, před kterými můžete být někým jiným a filtry, jež vás udělají atraktivnějšími, je to jako byste si opakovaně do žíly aplikovali heroin.

Stejné je to s tím, když potom jedinci drogu odepřete. Nastává období nesnesitelné potřeby aplikovat ji znovu a člověk, který ji odepírá, je v tu chvíli zhmotněné zlo hodné nenávisti. Abyste se v takové situaci nemusela ocitnout, s dítětem opravdu od útlého věku mluvte o tom, jak si s námi sociální sítě pohrávají a ukazujte mu, v čem je reálný svět lepší. Sama jděte příkladem a své chvilky s technologiemi si nechte třeba na večer, až budou děti spát. Něco na tom bude, že Steve Jobs nebo Mark Zuckerberg své děti před technologiemi stranili nebo straní, i když jsou téměř jejich stvořiteli. Pamatujte, že byste nikdy neměla upřednostňovat sociální sítě před svou rodinou.

Reklama