V autě je asi sto stupňů, páchne to tu potem a ještě čímsi, co se neustále vypařuje ze sedaček škodovky (že by starý pot?), jedeme kamsi do neznáma, kde patrně není nic zajímavého, kromě špinavého koupaliště a kousavé deky. Pekelně mě bolí hlava, toužím po chládku a co chvíli zvracím. Jó, jízda na dovolenou před dvaceti a něco lety mívala svoje „voňavá“ kouzla.

Ani ty pobyty nebyly nic moc, kromě placatění se na pláži, kdy jsem se nudila či se válela na pokoji s úžehem, si vlastně moc nepamatuju. Jo, vlastně něco jo – věčně zhádané rodiče!

 

Tehdy ještě neexistovala klimatizovaná auta a deodoranty byly jen výmyslem městských paniček. Nevím, komu děkovat za tyhle dva vynálezy, ale děkuju děkuju děkuju!!! A taky děkuju, že v tomhle pravěku už nebudou vyrůstat naše děti! A já osobně vždycky raději než ke koupálku zamířím do stínu hor! Juchú…

 

Jenže rodinná dovolená je rizikem

A to hlavně pro rodinné vztahy. Nebudeme tu probírat náctileté puberťáky, kteří odmítají strávit s rodiči společný večer, natož pak sebelákavější pobyt kdesi... Leda byste jeli na rockový festival? Nebo rovnou na technoparty!!! Jenže to by vás s sebou asi ratolesti nevzaly, tuším…

 

Malé děti bývají nadšené, společně strávený čas s rodiči je pro ně vzácností, a tak ho přijímají vděčně, a pokud jim připravíte odpovídající program (ZOO, zábavní parky, cirkusy či jiné atrakce), pak se patrně nespletete. U těch starších dětí už může být problém. Pokud se zájmy členů rodiny zásadně neliší, mívá nádech příjemně prožitého společného času. Horší je, když se rodiče válí u moře a děti sní o chytání čolků na rybníku u babičky. V tom případě je pro nervy všech zúčastněných šetrnější nechat dítě u čolků a k moři se rozjet sami.

 

Netěšte se – čeká vás zklamání!

Tak to prostě v životě chodí, kdo se příliš těší, bývá zklamán! Vyvarujte se představ ideální rodinné dovolené, zvláště v případě, že se za celý rok doma scházíte maximálně na večeři. Týdenní pobyt nemůže vyřešit všechny zasunuté spory, navíc vás brzy postihne ponorková nemoc. A v tuto chvíli se spory spíše vyhrotí než vyřeší a zkažená dovolená je nadosah. Nehoňte se za rekordy, ať sportovními, či odpočinkovými. Nesnažte se děti zahltit dárky, zmrzlinami a jinými „důkazy lásky“.

 

Plánujte! Pro každého to jeho…

Chcete-li se stresu co nejvíce vyvarovat, pak zkuste osvědčený postup. Zjistěte si sny o dokonalé dovolené od každého člena rodiny. Někdo chce koupání, jiný koně, jiný jízdu na kole a další chce na ten či jiný hrad či zámek. Tak proč nejet tam, kde je možnost naplánovat alespoň jednou jedinkrát každému jeho vysněnou aktivitu?

A chcete-li si dovolenou opravdu užít, pak si raději připlaťte za lepší ubytování a stravu, protože pamatujte, že mamince nejlépe chutná, když nemusí vařit!

 

Tak vám přeju, ať ta letošní dovolená není jen o tom dětském: Kdy už tam budeme? A kdy už pojedeme domů?

 

Reklama