Za letošní první čtvrtletí se narodilo v Česku 28 tisíc dětí, což bylo o 775 méně než vloni. Vyplývá to z průzkumu, který uveřejnil v pátek Český statistický úřad.
V prvním čtvrtletí tak počet obyvatel mírně vzrostl o 9000 na zhruba 10 476 543 obyvatel, což je důsledkem zahraniční migrace. Ta dosáhla počtu 9,4 tisíce. Počet přistěhovalců byl letos v prvním čtvrtletí 2,3krát nižší, počet vystěhovalých byl letos vyšší. Ubylo také sňatků, a to o 1,2 tisíce, rozvodů o 541 a potratů o 247.
Naopak zvýšil se počet úmrtí o 792. Počet zemřelých převýšil počet živě narozených dětí v prvním čtvrtletí o 356. Záporný přirozený přírůstek v prvních třech měsících byl ale registrován i v letech 2006 a 2007, tedy v letech, kdy byl přírůstek přirozenou měnou za celý kalendářní rok kladný.
Nižší počet narozených dětí v prvních třech měsících oproti minulému roku podle průzkumu byl naposledy zaznamenán v roce 2003. Nemanželských dětí v 1. čtvrtletí se narodilo 38,5 procenta, což je celkem 10,8 tisíce dětí. Podíl dětí narozených nevdaným ženám oproti prvnímu čtvrtletí 2008 tak vzrostl o 2,4 procentní body.
Podle průzkumu naopak kojenecká úmrtnost byla letošní rok nižší než ve stejném období minulého roku. Úmrtnost dětí do jednoho roku věku činila 2,9 zemřelých kojenců na 1 000 živě narozených dětí. Počet potratů také za tři měsíce letošního roku ubyl, zatímco samovolných potratů bylo nepatrně více, umělých přerušení těhotenství bylo méně.
Nových sňatků také na rozdíl od minulého roku za první tři měsíce ubylo o 1,2 tisíce než v prvním čtvrtletí minulého roku. Tehdy jejich počet dosáhl čísla 3,9 tisíce. Druhý nebo další sňatek uzavírali muži v 38 procentech, u žen opakované sňatky tvořily 42 procent všech sňatků.
Rozvodů ubylo, ve sledovaném období jich bylo o 541 méně. Ze statistik vyplývá, že v 65 procentech zažádaly o rozvod ženy, v 58 procentech případech šlo o rozvod manželství s nezletilými dětmi. Průměrný věk rozvádějícího muže v prvních třech měsících letošního roku byl 41,7 roku, ženy 38,8 roku.
Co to podle způsobuje - kariérismus mladých lidí, ekonomická krize...? Anebo myslíte, že je to jen náhoda a další čísla budou optimističtější?
Nový komentář
Komentáře
Náhoda to nebude. Mladí si chtějí užívat mládí, chtějí studovat a nebo budovat kariéru. O tom to asi bude. Děti chtějí třeba později, ale někdy bývá už pozdě, tak to vzdají. Spíše přibývá starých, délka života se prodlužuje
- taky dobře
A já se zase domnívám, že dětí se rodí hrozně moc. Každý den potkávám aspoň desítku těhotných žen různého věku - od šestnáctek po čtyřicítky, všude vídám maminky s dětmi
My sami zatím dítě nemáme a není to ani kariérismus ani rádoby krize. Prostě zatím máme jiné zájmy a neplánujeme je.
Fructia — #9 Přesně tak, často se začínám cítit menšinou, protože jsou všude "těhulky" s bachorem, popřípadě mi cestu blokuje kočár. To je lepší vyjet někam za hranice, kde takový těhotenský boom není.
OlgaMarie — #57 Ten můj si ale opravdu nic zařídit neumí a hlavně se hodně stydí, takže tohodle se nebojím.
Florencie — #55 Tak to si piš, že jo
. To je trochu něco jiného. Jeden právník mi kdysi říkal, že i když spolu žijete ve společné domácnosti a nejste svoji, tak máš nárok na dědictví, ale ne na majetkoprávní vyrovnání v případě, kdy se rozejdete.
Prý dědit může i milenka
.
Nevím, ale já znám čím dál více rodin se třemi dětmi a přitom na základce , to je asi 20let zpět, ve třídě nebyl nikdo z tak velké rodiny. A to nás bylo 40 spolužáků.
článek je hloupost, svatby jsou více, dětí se rodí více..
vladka006 — #29 Ze svého okolí znám pár opuštěných ženských, kterým toho jejich odvedla "blbka", která právě "neuměla" nic, ale vůbec nic zařídit. A ti chlapi byli celý zfanfrnění, že se mají o koho a o co starat a jsou chváleni.
Florencie — #54
vladka006 — #18 A vdala by ses, kdybyste s přítelem začali stavět domek a on by platil stavbu a ty domácnost, ve které byste v té době spolu bydleli? Já v té situaci jsem a vdát bych se chtěla už proto, abych jednou, kdybychom se rozešli neskončila s "holou prdelí"
Fructia — #26 úplně jsi vystihla, jaký mám vztah s přítelem. Já býk, on panna
Marcela Jelínková — #51 To je hezký :-) Já vím, že svatbou se nic nezmění. A je i jedno to, jestli se člověk vezme až po několika letech - není to záruka toho, že nebude rozvod. Lidé se vyvíjí, vztah zraje a nikdy nevíme, co přijde.
A i bez svatby víme, že on je můj muž a já jeho žena.
Marcela Jelínková — #51 Ono taky myslím, že neznamená nevezmou se hned, tak by se už neměli brát vůbec
Fructia — #44 Já vydržela odolávat osm let,jsme třetí rok svoji a vztah je pořád stejný.
vladka006 — #34na mě si zase kde kdo může otevřít hubu a když se bráním, ještě jsem podle přítele špatná já(že ho mám nechat, že ho provokuju atd.).A to jsem váha a on střelec.Mám )smutný) dojem, že už to není ani o znameních.chlapi se nechovají jako chlapi.pŘÍRODA KLAME!!vyberem si silného samečka a pak ho chráníme před ostatními.Asi pomsta, že jsme se přírodě moc nepovedli.
Fructia — #32 Tak já osobně se vdávám těhotná, ale my spolu žijeme už 8 let, nevím..Myslím, že je to opravdu každého věc, jak to řeší, ale myslím, že taky svatba nemusí být finančně náročná, nevím proč utrácet x peněz za svatbu a hosty. Mě stačí malá svatba..
Midsummer — #43 Taky jsem byla v šoku. A asi jsem ho dost vylekala. Ptal se mě už ze začátku, jestli si ho vezmu. A já mu na to odpověděla. "Si děláš prdel?" A od té doby ticho. Jen občas závan náznaku, že jednou bychom se mohli vzít. Vím moc dobře, že tím jednou myslí nejlépe hned zítra.
Irena1 — #46 To máš svatou pravdu. Račí romantikou a tohou po rodině jsem se nenechala zlákat, pokud nebylo bydlení, auto a peníze na účtě. Sice dva miliony tam nejsou, ale bude to stačit na přežití mateřské. Dost mě udivuje, kolik lidí vůbec nepřemýšlí nad tím, z čeho bude žít ty tři roky. Jsem to viděla na přítele ségře. Co děda s babičkou jejímu dítěti nekoupili, to nemělo. Bych na to neměla spoléhat se, co mi kdo dá.
svatbu nebo žití na hromádce bych vůbec neřešila, obojí má pro i proti.
Ale to, že máma na mateřské málokdy vystačí s penězma, pokud nemá pořádně našetřeno a nebo dobře vydělávajícího partnera, to je malér.
Oprava: týden