Kdesi v americkém vnitrozemí žije rodinka se dvěma dětmi. Otec je neúspěšný prodejce návodu na úspěch, matka jaksi nestíhá chodit do práce a starat se o rodinu, patnáctiletý syn Dwayne miluje Friedricha Nietzscheho a odmítá promluvit, dokud mu rodiče nepodepíšou přihlášku na leteckou školu. Pak je tu malá Olive, roztomile oplácáná malá Američanka, které je sice osm, ale ví, že chce být Miss, a také pro to dělá všechno.

K rodině se nastěhuje i dědeček, kterého vyhodili za braní „koksu“ z domova důchodců. Posledním, neméně zajímavým psychologickým exemplářem, je strýček Frank, který, krom toho, že je největším americkým odborníkem na Marcela Prousta, je homosexuál a kvůli nešťastné lásce ke studentovi se pokusil o sebevraždu.

Karty jsou rozdány a je třeba hrát va bank, když se rodina dozví, že jejich dcerka shodou náhod postoupila do celostátního kola soutěže Malá Miss Sunshine, které se koná v Kalifornii. Peníze na cestu letadlem rodina nemá, takže se celá naskládá do staré dodávky volkswagen a rozjedou se napříč Amerikou splnit svojí nejmladší sen.

Motiv cesty se vším, co k němu patří, zvládnul režisér Jonathan Dayton a s ním Valerie Faris na výbornou. Než rodina konečně doputuje do Kalifornie, stane tolik neuvěřitelných – a přitom zcela uvěřitelných – věcí, že vztahy mezi nimi už nikdy nebudou takové, jaké byly předtím.

Nedá se říci, že by byl film nějak zvláště objevný, ba naopak, popisuje tisíckrát vyprávěný příběh, ale Dayton má talent podat situace i gagy jinak, než tomu bylo dosud. Film je plný scén, které vás zaručeně rozesmějí, ale jsou tam i takové (a není jich málo), ve kterých se přímo cítíte trapně za hrdiny. Rozhodně ale nezůstanete chladní.

Další pozitivní stránkou filmu je, že není prodchnut oním americkým pozitivismem, ale naopak mu nastavuje zrcadlo a paroduje jej. Neamerické atmosféře napomáhá i výborná hudba skupiny Devotchka, která má už ve svém názvu něco slovanského, a jakoby balkánské rytmy, které provázejí celý film, atmosféře hodně přidávají.

Netradičně prozraďme i závěr – nebo řekněme, co v něm nenajdete. Není zde žádný viditelný happy end, život jde dál, skončila jedna epizoda, divoká, bláznivá, trapná i smutná, ale byla to jen jedna epizoda

Film už vydělal v Americe přes 60 milionů dolarů a vzhledem k tomu, že se rozhodně nejedná o komerční snímek, je to velký úspěch. Rozhodně se jedná o jedno z překvapení filmové sezony a ujít byste si jej neměli nechat ani vy. Budete se bavit.

Little Miss Sunshine
Režie: Jonathan Dayton, Valerie Faris
Hrají: Abigail Breslin, Greg Kinnear, Alan Arkin, Steve Carell, Toni Collette, Paul Dano a další.
Česká premiéra: 2. 11. 2006

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Reklama