Máme tu léto, čas vysněných dovolených. Voda, slunce, azurová obloha, svěží vzduch, ticho lesa nebo naopak charakteristický hluk přímořských letovisek, jenž slibuje zábavu nonstop. Každý si může vybrat, co mu je po libosti. Ale bohužel všude je třeba rodinu také nakrmit... A tento nelehký úkol, tak moc zavánějící všedními dny, leží po většinou na bedrech nás, žen.

Zajišťování pravidelného stravování může v některých případech značně otrávit celou dovolenou. Kdo jezdí do hotelu alespoň s polopenzí, má vystaráno. Bohatá hotelová snídaně zajistí postačující přísun kalorií na celé dopoledne, dospělákům mnohdy i na celý den (zvlášť pokud se jednalo o švédský stůl) a vyhlídka časné a chutné večeře většinou zažene veškerou velkou potřebu se více věnovat obědu.

jídlo

  • U malých dětí se pak v mezičasech zavděčíme pizzou, porcí hranolek, hamburgerem či jinou oblíbenou dětskou potravou, kterou v běhu všedních dní svým potomkům svědomitě odpíráme.

O dovolené si opravdu dovolujeme ve všech směrech, takže i nějaké to provinění proti zdravému jídelníčku až na výjimky neřešíme. I odborníci na výživu často tvrdí, že o dovolené není třeba až tak dodržovat režim a že s radostí spořádaný talíř místních pochoutek prospěje tělu více než „zdravý talíř“ snězený víceméně z povinnosti.

Zdá se, že vše je tedy v pohodě? Ale jak jsou na tom ty ženy, které se svou rodinou tráví čas v kempech, chatičkách, penzionech bez stravování, případně v pronájmu v soukromí?

Tady už jde někdy poněkud do tuhého.

Ilona (35 let)

Pravidelně jezdíme na dovolenou bez jídla a já už dva týdny před tím nemyslím na nic jiného, než jak nakrmím svou početnou rodinu. Nechci děti odbývat nějakými fast foody a ani si to nemůžeme v zahraničí extra dovolit, takže před dovolenou zavařuji do sklenic guláše, svíčkové, rajské, atd.

Na dovolené to pak už stačí jen ohřát, uvařit kolínka nebo přikousnout místní pečivo, ale věřte, že to odjezdové peklo, kdy trávím nad sporákem mnoho nocí, si vybírá svou daň. Připadám si jako papiňák před výbuchem...

Petra (39 let)

Loňská dovolená kvůli jídlu skončila totálním fiaskem a následně málem rozchodem s mým partnerem, takže letos ani nemám chuť ve stejném složení jet. Přítel totiž natěšeně přizval na společnou dovolenou dceru ze svého předchozího vztahu, která vyžadovala samé speciality. Ne kvůli zdraví, ale protože je zkrátka blázen, který zkouší všechny možné i nemožné výživové styly.

Jednou nejí lepek, pak skoro žádné sacharidy, atd. Opravdu jsem se snažila, protože jsem si přála, aby přítel byl šťastný a dovolenou si užil, ale už po pár dnech jsem dostávala hysterické záchvaty, když mi jeho dcera stála za zády a diktovala, co jíst nebude...

Lenka (28 let)

Vařím ráda a nevadí mi vařit ani o dovolené. Vozíme si svůj gril a pak už jen nakupujeme ryby a jiná masíčka, která si hezky připravujeme na terase. Provoníme celé okolí a ještě si za celkem přijatelné peníze pochutnáme, protože ryby se dají u moře koupit za mnohem lepší cenu než u nás. K tomu nějaká místní zelenina, pečivo.

Vlastně se na ty společné chvíle u vaření a následné posezení těším víc než na koupání, protože tohle zkrátka ve všední dny doma nejde. Bydlíme v malém bytě v paneláku a balkon jen mým celoživotním snem.

Zvláštní kapitolu pak tvoří případy, kde někdo z rodiny potřebuje speciální režim, například kvůli cukrovce, celiakii, nebo fenylketonurii, atd. Ale to už je zase jiné povídání

Přečtěte si také:

Reklama