285b4b6158165-obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Zatímco šest měsíců trvající mateřská dovolená závisí na délce trvání nemocenského pojištění a jeho výši, rodičovská dovolená měří všem stejně. A to co se její délky i výše rodičovského příspěvku týče.

Kdo může o rodičovský příspěvek požádat?

Rodičovský příspěvek je dávkou rodiče, který po celý kalendářní měsíc osobně, celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině.

Podmínka osobní celodenní péče se považuje za splněnou a rodičovský příspěvek náleží i v případech, kdy:

  • dítě mladší 2 let navštěvuje jesle nebo jiné obdobné zařízení v rozsahu nepřevyšujícím 92 hodin v kalendářním měsíci,
  • dítě pravidelně navštěvuje léčebně rehabilitační zařízení nebo mateřskou školu nebo její třídu zřízenou pro zdravotně postižené děti či jesle se zaměřením na vady zraku, sluchu, řeči a na děti tělesně postižené a mentálně retardované v rozsahu nepřevyšujícím 4 hodiny denně,
  • zdravotně postižené dítě pravidelně navštěvuje předškolní zařízení v rozsahu nepřevyšujícím 6 hodin denně,
  • dítě navštěvuje předškolní zařízení v rozsahu nepřevyšujícím 4 hodiny denně, pokud jeho oba rodiče nebo osamělý rodič jsou osobami závislými na pomoci jiné osoby ve stupni III a IV,
  • rodič zajistí péči o dítě jinou zletilou osobou v době, kdy je výdělečně činný nebo studuje.

Máte dítě starší 2 let? Pak se u něj už docházka do uvedených zařízení nesleduje.

Jak dlouho lze rodičovský příspěvek pobírat?

U dětí narozených do 31. prosince 2023 může být vyplácen až do jeho 4 let.

U dětí narozených od 1. ledna 2024 může být vyplácen už jen do dovršení 3 let.

Kolik peněz rodiči na rodičovské dovolené náleží?

V letošním roce je pro rodiče žádají o rodičovský příspěvek a pro rodiče dětí narozených ode dne 1. ledna 2024 vyčleněna částka v celkové výši 350 000 Kč. V případě 2 a více dětí narozených současně má rodič nárok až na vyčerpání celkové částky 525 000 Kč.

Při podání žádosti pak rodič volí měsíční výši čerpání rodičovského příspěvku. „Pro stanovení výše rodičovského příspěvku je rozhodující výše denního vyměřovacího základu pro stanovení peněžité pomoci v mateřství nebo nemocenské v souvislosti s porodem nebo převzetím dítěte podle zákona o nemocenském pojištění. Jestliže lze alespoň jednomu z rodičů v rodině stanovit k datu narození nejmladšího dítěte v rodině 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu v částce převyšující 13 000 Kč, může rodič volit měsíční výši čerpání rodičovského příspěvku až do této výše. Pokud ani jednomu z rodičů nelze stanovit denní vyměřovací základ, nebo při podání žádosti rodič nedoložil výši denního vyměřovacího základu, nebo je-li 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu nižší než 13 000 Kč, rodič může volit výši rodičovského příspěvku až do částky 13 000 Kč měsíčně,“ vysvětluje Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR.

V případě 2 a více společně narozených dětí se zvyšuje výše volby maximální výše měsíčního čerpání rodičovského příspěvku na 1,5 násobek stanovených částek. Tedy na 1,5 násobek 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu, resp. 1,5 násobek částky 13 000 Kč, tj. 19 500 Kč měsíčně.

Pokud ale čerpáte rodičovský příspěvek na děti narozené do 31. prosince 2023 náleží vám jen v celkové výši 300 000 Kč a v případě 2 a více současně narozených dětí 450 000 Kč.

Volbu výše rodičovského příspěvku je možno měnit jedenkrát za tři měsíce.

Co když se vám narodí další dítě před dočerpáním příspěvku?

Pokud si dalším potomkem pospíšíte, takže nestihnete vyčerpat celý rodičovský příspěvek, nezoufejte. Máte nárok na jednorázovou výplatu částky, která nebyla vyčerpána z celkové částky rodičovského příspěvku na dítě, které přestalo být nejmladším dítětem v rodině.

„Podmínkou jednorázové výplaty částky je, že alespoň jednomu z rodičů lze k datu narození dalšího nejmladšího dítěte v rodině stanovit denní vyměřovací základ nebo že je některý z rodičů k tomuto datu osobou, která se pro účely důchodového pojištění považuje za osobu samostatně výdělečně činnou. Jednorázová výplata částky se rodiči vyplatí po narození dítěte, které se stalo nejmladším dítětem v rodině, a to v kalendářním měsíci, který následuje po kalendářním měsíci, v kterém rodič ohledně narození nejmladšího dítěte v rodině splnil ohlašovací povinnost,“ uvádí Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR. Změnu je však nezbytné ohlásit příslušnému orgánu, aby nevznikl přeplatek na dávce.

Můžete si na rodičovské dovolené přivydělat?

Příjem rodiče na rodičovské dovolené není státem sledován. Při nároku na výplatu rodičovského příspěvku může rodič výdělečnou činností zlepšovat sociální situaci rodiny. Nezkoumá se ani nárok na podporu v nezaměstnanosti a při rekvalifikaci. Pro zaměstnavatele rodiče na rodičovské dovolené však platí zákaz zaměstnávat ho během této doby na stejný typ práce, kterou má v pracovní smlouvě. To se naštěstí má od letošního roku s chystanou novelou zákoníku práce změnit. Zaměstnancům na rodičovské bude umožněno pracovat na stejný druh práce v pracovní smlouvě i v dohodě o provedení práce (DPP) nebo o pracovní činnosti (DPČ). Podmínkou bude jen zaopatření péče o dítě. Podle odhadů by měla novela začít platit už v dubnu roku 2025. A změn mají doznat i další pravidla pro rodiče na rodičovské dovolené.

V současné době musí zaměstnavatel držet svým zaměstnancům na rodičovské dovolené stejnou pracovní pozici až do 3 let věku dítěte. Případě jim nabídnout takovou pozici, která té původní odpovídá pracovní náplní v pracovní smlouvě. Nově by to mělo být už jen do 2 let věku dítěte.

Zdroj informací: Ministerstvo práce a sociálních věcí, TZ MPSV, Úřad práce