Pro třicetiletou Kláru a jejího manžela Roberta byla skutečnost, že se jim narodilo postižené dítě, velkým šokem. Všechna vyšetření během Klářina těhotenství dopadla dobře a nic nenasvědčovalo tomu, že by měly nastat nějaké komplikace. Ty ovšem nastaly. Tadeáš se narodil předčasně ve 28. týdnů, měl krvácení do mozku, bakteriální infekci a další komplikace.

bab.jpg
Foto: Shutterstock

„Šance na přežití byla v řádu jednotek procent. Tadeášek byl dlouhé týdny na umělé plicní ventilaci, ale přežil. Bohužel ne bez následků. Kromě poškození mozku má i poškození pohybového aparátu. Do budoucna může udělat nějaký pokrok, ale rozhodně nikdy nebude ani zdánlivě připomínat zdravé dítě. Manžel se ze všeho zhroutil, takže já jsem nemohla, musela jsem nás oba držet nad vodou a starat se o praktické věci,“ popisuje Klára.

Když se Tadeášova hospitalizace v nemocnici blížila ke konci, lékař rodičům doporučil, abychom do budoucna zvážili umístění chlapečka ve specializovaném zařízení, protože prognóza není moc dobrá a starost o Tadeáše by i poté, co vyroste, byla celodenní náplní alespoň pro jednoho z rodičů. 

„Pro mě ústav absolutně nepřichází v úvahu. Všechno jsem pro Tadeáška doma přichystala, kontaktovala jsem nejrůznější pomáhající organizace a jsem ochotná péči o něj zasvětit svůj život. Už ho máme doma několik týdnů a zatím vyžaduje podobnou pozornost jako všechna miminka. Myslím si, že i s postižením nám může s manželem dělat radost. Ten ale s mým rozhodnutím nesouhlasí a hádá se se mnou, abychom dali syna, až povyroste, do péče odborníků a začali se snažit o druhé dítě. Dokonce už našel nějaký domov, kde se o postižené děti starají. Prý můžeme Tadeáše chodit navštěvovat, ale když zůstane u nás, nebude podle něj šťastný a my už vůbec ne. Přijde mi, jako by se u něj snad nevyvinul žádný otcovský cit. K synovi se skoro nemá. Odmítá se o něj starat a je na mě naštvaný. Bojím se, že nás to může stát vztah, protože jsme se jeden druhému hrozně odcizili,“ uzavírá Klára.

Čtěte také:

Reklama