shutterstock-142053856.jpg
Foto: Shutterstock

Na prvním zrychleném videu natáčeném přes 16 hodin, které bodovalo na soutěži fotografií „malého světa“, vidíme fascinující podívanou. Extrémně malé organismy, jako jsou třeba dvojčata „rodící“ blechy nebo různé buňky (včetně těch rakovinotvorných), larvy, krystaly soli, miniaturní krevety. Na druhém videu se ale dostaneme ještě o trochu blíže.

Uvidíme na něm bakterie, které mají nejen leckdy něco jako obličej, ale i podobné pohyby jako člověk. Sem tam to vypadá, že se leknou, když do sebe narazí, pochutnávají si na zbytcích kůže nebo se jen tak prochází.

Pro ty, kteří se o vědu zajímají, nebude tedy novinkou, že je mikroskopický svět krásný. Není divu, že se jím inspirují při své tvorbě mnozí umělci. Hýří totiž barvami a roztodivnými tvary. I přes to, že je okem nespatřitelný, počítá se do nekonečné rozmanitosti forem života na naší planetě.

shutterstock-568948150.jpg
Foto: Shutterstock

Náš svět a mikroskopický svět žije bok po boku a harmonicky se protíná. I když nám je představa bakterií v našem nebo na našem těle nepříjemná, bez některých bychom vůbec žít nemohli. Jiné nás naopak ohrožují a mají za úkol redukovat populaci. S těmi však většinou umíme obstojně bojovat.

Reklama