„Překvapilo mě nejen to, jak po pěti letech sešli a zestárli, ale hlavně jsem byla v šoku z podmínek, ve kterých žijí. Jejich starý domeček neuvěřitelně zchátral a je vidět, že se o něj ve svých sedmdesáti letech nezvládají starat a možná, že se o něj už starat ani nechtějí,“ popisuje Jitka, která byla v šoku z toho, co po svém příjezdu viděla.

obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Ve studeném starém domě je vlhko, takže se tam daří plísním. Umatlaná okna nikdo pořádně dlouho nemyl a hodně zanedbaně vypadá celá domácnost.

„Když jsem šla na záchod, úplně jsem se štítila. Na prkýnku byla stará zaschlá moč a ze zažloutlé mísy si rodiče udělali popelník. Celým domem se šíří zápach zatuchliny a všude je hrozný nepořádek. Na zemi v obýváku se válí několik let staré letáky spolu s nejrůznějšími drobky. Takhle to u rodičů před pěti lety určitě nevypadalo. Sice to byl starý dům, ale matka v něm udržovala alespoň základní pořádek. Teď ovšem nemá daleko k doupěti squatterů,“ říká.

Jitka se samozřejmě hned vrhla do úklidu, ale její rodiče z toho nebyli vůbec nadšení. Trochu se i urazili, že si jejich dcera myslí, že žijí v nepořádku. Jitka byla nicméně v Česku jen na týden a zvládla tak uklidit jen to nejhorší. Dům by přitom bylo nutné pořádně vystříkat prostředkem proti plísním, vymalovat apod. Rodiče o tom ale nechtějí ani slyšet.

„Matka mi dokonce řekla i něco ve stylu, že když jsem tam pět let nebyla, tak taky žili, obešli se bez mého úklidu a že mi to může být jedno. Teď už jsem zpátky v Americe, ale je mi hrozně líto, jak to u rodičů vypadá. Ještě před odjezdem jsem nadhodila, že už přeci jen mají svůj věk a jestli by nechtěli zařídit místa v domově důchodců. Některá zařízení jsou moc pěkná a senioři tam mají spoustu zábavy a programu. Samozřejmě odmítli a matka se mnou potom skoro nepromluvila, jak se urazila. Jen se bojím, že až přijedu příště na návštěvu, tak je tam najdu třeba mrtvé v hromadě bordelu. Kromě mě totiž nikoho nemají a o stěhování za oceán nechtějí taky ani slyšet,“ uzavírá Jitka.

Zdroj: respondentka Jitka

Čtěte také: