obrazek.png
Foto: Shutterstock

Každý pracovní den se my rodiče proměňujeme ve vyučující či dozorující nad distančním vyučováním svých dětí. Nežijeme jako o víkendu či na dovolené, učíme se vnést do každého nového dne jasný řád, a to hlavně kvůli dětem, které jsou v každodenním „zápřahu“ s námi.

Není to vůbec jednoduché. Potvrzuje maminka z Prahy: „První dny jsme těžko hledali řešení. Každý syn přistupoval k zadaným úkolům jinak – třináctiletý chtěl všechno řešit sám, jen požadoval vytisknout poslané emaily od učitelů, desetiletý zase trval na tom dělat vše společně s mojí pomocí. Abychom mohli nastavit nějaký řád, musela jsem se nejprve zorientovat v učivu a také se sžít s nastalou situací, že jsme všichni včetně manžela doma a k tomu já i manžel z domova pracujeme.“

Situace s výukou je zcela nová i pro samotné školy a učitele – i oni hledají cesty, jak systém výuky na dálku nastavit. A tak každé dítě má vlastně jiný styl, neb každý vyučující má svůj způsob výuky na dálku. A tak druhé stupně základních škol zakládají skupiny po facebooku, některé první stupně základních škol fungují přes Google Classroom, někomu učitelé posílají pracovní listy s látkou a úkoly a někdo dostává zadávání úkolů přes aplikaci Bakaláři. Každý pracující rodič by toužil po zcela samostatné on-line výuce, aby mohl čas výuky využít pro svou vlastní práci. Ale musel by v tom případě sehnat počítač pro děti či alespoň chytrý mobilní přístroj. Což ne ve všech rodinách zajistit lze.
5e957f7c3d738obrazek.png
Foto: Shutterstock

„U nás stíhám skloubit práci a školu dopoledne jen s dcerou, která je ve třetí třídě. Syn se chystá na přijímací zkoušky na gymnázium, tak se spíše připravujeme na zkoušky, to až po obědě a školní povinnosti i úkoly si dělá zcela sám. Je v páté třídě, tak musí už být více samostatný,“ říká maminka z Prahy 7. Důležité je najít si cestu, která každému vyhovuje. Ale i psychologové doporučují mít doma denní plán, podle kterého rodina funguje, jen tak si postupně na domácí výuku dá zvyknout.

Samozřejmě existují webové stránky, kde lze hledat inspiraci: www.umimeto.org, www.vyukaonline.cz, www.net-vyuka.cz. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy zprovoznilo webovou stránku https://nadalku.msmt.cz/cs, která slouží učitelům i rodičům jako podpora právě pro tzv. distanční vyučování žáků. Najdete zde výčet možností, jak výuku dětem zpestřit či je více osamostatnit.

Doba „koronavirová“ přináší hodně nového a nepoznaného. S klidnou hlavou ale vše překonáme a když už nebudeme moct, tak zavoláme paní učitelce či panu učiteli pro pomoc.

Reklama