Najít v rodinném rozpočtu peníze na sport potomků je někdy složité. O to víc v případě, že mají rodiče jiné priority. Podle průzkumu za pohyb svých dětí české domácnosti v průměru utratí mnohem méně, než za alkohol a cigarety.

V průměru české rodiny vydávají na sport dětí 624 Kč měsíčně. Kam jdou jejich ostatní peníze?

  • Největší výdaje jsou za bydlení a potraviny - přes 6 000 Kč.
  • Za alkohol zaplatí české rodiny s dětmi 380 Kč a za cigarety pak 440 Kč měsíčně, což je v součtu více než za dětské sportovní aktivity.
  • Přes 3 % rodinného rozpočtu utratí za sport dětí 25 % českých rodin, nad 5 % pak desetina.

vydaje

Zdroj: Průzkum společnosti Sazka zpracovala agentura NMS Research.

„Pětina rodin i kvůli financím raději nedává na sportovní aktivity svých potomků ani korunu. Obavy, že sport vyžaduje spoustu peněz, jsou velmi často přehnané a zbytečné. Kolikrát stačí si jen zjistit více informací,“ vysvětluje Veronika Marková, tisková mluvčí Sazky a doplňuje: „Navíc i v případech, kdy si rodiny skutečně nemohou sport dovolit, existují způsoby, jak prostředky získat. V Sazce například ve spolupráci s Českou Olympijskou nadací dlouhodobě podporujeme ve sportování děti ze sociálně znevýhodněných rodin.“

Ceny sportů rodiče většinou neznají

Při dotazování rodičů na orientační rozsah cen jednotlivých sportů více než třetina z nich odpověděla, že nemá vůbec tušení. Další značná část při svých odhadech uvedla částky několikanásobně vyšší, než jaká je skutečnost. Správný odhad má v drtivé většině případů jen čtvrtina rodičů.

Názorným příkladem může být jedna z nejlevnějších aktivit – atletika. Sport, jehož roční náklady se pohybují okolo 4 000 Kč. Více než třetina odpovídajících vůbec cenu tohoto základního sportu nedokáže odhadnout. Bezmála 20 % dotázaných si myslí, že atletika stojí ročně mezi 10 – 15 000 Kč a dalších 20 % dokonce uvádí náklady přes 15 000 Kč.

bruslevel

Zdroj foto: Shutterstock

Na stránkách Sportvokoli.cz jsou k dispozici přehledné tabulky, kde najdete soupis oblečení a nutné výbavy ke každému sportu, a také orientační výši příspěvků. Důležitým aspektem pro volbu aktivity je i její časová náročnost. I na to web pamatuje a nabízí předpokládané množství tréninkových hodin včetně pravidelných soustředění.

Reklama