Dobrá zpravá, základní výbava letos nezdražila

„Každoročně porovnáváme nabídku základních potřeb pro prvňáčky. Cena modelové výbavy zůstala téměř stejná jako vloni,“ popisuje vývoj trhu Petr Sikora, ředitel společnosti Česká distribuční. Jak vyplynulo z analýzy, díky výběru zboží z letáků mohou rodiče na základní školní výbavě pro prvňáčka ušetřit 41 %. Oproti loňsku podražily sešity A4 a boxy, do kterých je možné tyto sešity uložit. Naopak zlevnily základní psací potřeby. Nejdražší položkou zůstává pořízení aktovky. V nabídce jsou batohy již od tří set korun, ty jsou ale vhodné spíš na volný čas. Je třeba si uvědomit, že zejména děti na prvním stupni nosí na zádech i pětinu vlastní váhy a ničí si záda. Ergonomické brašny před slevou často stojí přes dva tisíce korun.

5b7ea05f924b4obrazek.jpg

  • Důležitou součástí každé výbavy prvňáčka jsou základní školní pomůcky, k nimž patří mezi jinými sešity, obaly na knihy, penál, péro, tužky, ořezávátka, atd. Částka, kterou české domácnosti na tyto produkty vynaloží je o trochu vyšší a činí 314 Kč.
  • Nedílnou součástí vyučování je výtvarná výchova, která probouzí v dětech tvořivost a zpříjemní dítěti vstup do školy. Výtvarné potřeby od nůžek, lepidla, barevných papírů, voskovek, vodových barev, tužek, fixů a modelíny vyjdou rodinu na 403 Kč.
  • K nejdražším položkám, za které musejí rodiče školou povinných dětí platit, patří základní výbava na tělocvik a aktovky. Při pořizování pomůcek na tělocvik si rodiče musí připravit částku 731 Kč.
  • V letácích je letos nebývalá nabídka speciálních výrobků s ergonomickými prvky. Průměrná sleva, kterou letos řetězce na výbavu pro školáky v letácích nabízejí, dosahuje stejně jako v loňském roce 31 %.

Vybavení prvňáčka stojí téměř 8% české průměrné mzdy.

5b7ea2199be81obrazek.jpg

Uložit

Uložit