"My sice bydlíme sami, ale já jsem na mateřské a manžel vydělá tak málo, že nás rodiče podporují," přiznala se mi jedna mladá žena, kterou často potkávám. "Jsme rádi, když nás pozvou na oběd, občas koupí dětem něco na sebe nebo nám přispějí na benzín. Oba ještě vydělávají, takže jsou na tom lépe než my. A nemají tak vysoké nároky jako my. Myslím, že jsou rádi, že nám mohou pomoci."
Co k tomu říct? Odsoudit je za to, že jsou "vypočítaví" a spoléhají na rodiče, kteří mají také nárok na to, aby si konečně dopřáli, na co dříve neměli čas či peníze, nebo jim dát za pravdu? Že rodiče mají pomáhat, dokud chtějí a pokud to jde?
A pak je tu ještě kategorie rodičů, kteří nenabízejí dětem společné bydlení, ani jim finančně nepřispívají, ale přiloží ruku k dílu, třeba pokud jde o hlídání. "Nemít matku, která mi už od dvou let hlídá malého, tak buď o práci vůbec nezavadím nebo mě jednoduše vyrazí kvůli tomu, že jsem s klukem pořád na nemocenské," netají se svým vřelým vztahem k matce má bývalá kolegyně. "Máma je vdova, a tak je ráda, když má přes den společnost. Ráno ke mně přijde, nakoupí, poklidí a postará se o malého. Nemyslím si ale, že jsem na ní v pravém slova smyslu závislá. Ona je ráda, když může být s Lukáškem. Připadá si aspoň užitečná. A je to navíc stejně jen dočasná výpomoc."
A tak nevím, jestli to bez rodičů v dospělosti jde nebo nejde. A jestli "pupeční šňůra" dodatečně nenaroste tam, kde nejprve vznikne ekonomická závislost a pak i ta citová.
"Asi by mi vadilo, že ještě nestojím na vlastních nohou. Že mám dítě a že mě někdo zároveň musí podporovat. Naštěstí můj muž je také skromný, a tak nám stačí stará škodovka a dva plus jedna v paneláku. Nechci být rodičům na obtíž. A taky nechci, aby nám pak do všeho mluvili. To budu radši chudá, než aby mi někdo říkal, co a jak mám dělat, a to jenom proto, že mě v neděli pozve na kus žvance." :-))
No, ne každý je asi takhle radikální jako moje kamarádka. Je to asi hodně individuální. Někoho možná zavazuje už to, že jde jednou za rok k rodičům na oběd, druhý to tak má každou druhou neděli a ani mu to nepřijde hloupé...
Nový komentář
Komentáře
Simba: z vlatsní zkušenosgti, lepší blbý podnájem, než s příbuznými
Marketa: A kde bydlíte teď? Každý zvlášť. My jsme bydleli u manželové maminky, a ještě před narozením mimča jsme šli do podnájmu. Maličkého, ale byli jsme tam sami. A zvládli jsme to.
Marketa: my jsme se snažili nějak tu dobu překonat, ale bylo to občas o málo penězích před výplatou
Nevim co na to napsat. Prave resim situaci, kdy bych strasne rada odesla na materskou, venovala se mimcu a hodnemu muzi,, ale ... realita je jina. Muze nevydelava tolik aby byl schopen zajistit zenu, dite, ... Mam bezohledne spustit akci: Dite a pak zacit volat sve rodice? Jsme schopni se uskromnit, ale ... co bydleni? To pujdeme pod most? Stejne jako wendy.happy znam hodne rodin co jsou na tom podobne ...
Naštěstí bydlíme ve svém (teda městském) bytě. Babičky nás občas pozvou na oběd a my je zase na oplátku pozveme taky. Ale nezneužíváme toho. Občas si vzájemně vypomůžeme i finančně, protože jedna babička je už v důchodu a druhá občas dělá a občas nedělá. Ale snažíme se žít podle toho, kolik máme a ne podle toho, co bychom chtěli. Až začnu chodit do práce, tak se to snad zlepší.
man-mimo: tak to jo, to je možný, vlastně si vůbce neozkouší real life, že
My s manželem jsme od rodičů nikdy žádné peníze nedostali,takže po 21 letech manželství máme stále nějaké půjčky.Vůbec nám to nevadí,aspon nám nikdo nemůže někdy vyčítat ,že je to za jeho peníze.Dětem pomáhat budu ,jak to půjde.
Andula: právě
Ale jednou budou muset. A potom můžou zjistit, že spolu nedokážou řešit problémy, které určitě přijdou.
man-mimo: myslíš na rozvod? Spíše nato, že si zuvyknou, že se nemusejí o nic starat, ne?
Nikita: a nezaděláváš jim náhodou na rozvod?
Moje tchýně nám taky pomůže,když potřebujeme
,ale někdy mi vadí,že dětem kupuje na co si ukážou.
Jí to dělá radost,ale mě to připadá,že chce ukázat moji neschopnost jim to koupit taky.Bohužel na značkové oblečení nejsou peníze.Ona si asi může dovolit,já ne.
Nikita: tak to já bych nedělěla, bydleli jsme kratičký čas u manželových rodičů, ještě jako sudenti, a tohle by mě ani nenapadlo po nich chtít.
záleží to na každém z nás jak jsme závislí na rodičích a taky hlavně na nich jak si nás vychovají. Já nejsem závislá majetkem,ale společensky. Bylo by mi samotné v bytě smutno!
Capelucita: Tak to máte zařízené opravdu dobře, tady ti klidně napaří splátky na 50 procent platu.
wendy.happy: teda wendy, ted uz sem se fakt nastvala...kdyz tady zonglujes s cisly, tak by sis mela davat lepsi pozor kam pro ne sahas...vzit si treba republikovy prumerny plat (ktery je mnohem nizsi nez prazsky prumerny plat) a narazit na nej nejvyssi mozny najem v praze jeste s tim, ze tam zije jeden clovek (coz je podle me situace unosna jen pro velmi movite lidi)...to se na me nezlob, ale to je nefer
takze kdyz se kouknu do statisticke rocenky za rok 2002 tak prumerny cisty rocni prijem ceske domacnosti cini 93 153 Kc, vydaje na bydleni (zahrnuji najemne, bezne opravy, vodu, energie a paliva) cini 15 948 Kc...jinak receno v CR zaplati PRUMERNA domacnost na bydleni 17% prijmu
takze nez se pustis do osocovani zkus se nejdriv informovat
Nikita: To asi není zrovna ideální, když děláš mladým skoro všechno, ale pravda je taková, že někomu to může vyhovovat. Když jsou rodiče, které baví pomáhat, tak já bych jim v tom nebránila, jenom bych se být snachou snažila trošku víc zapojit.
Nikita: Ona Ti pouze umyje v neděli nádobí a jinak nic?
Léthé: ja myslim, ze si bezva tchyne...jedna vec je pomoc v nouzi...kdyz treba nekdo onemocni nebo je docasne nezamestnany...a druha vec je stabilni podpora bez ohledu na situaci rodiny resp. toho, aby si rodina v prvni rade pomohla sama....od toho prece clovek ma rodice, deti, sourozence...kdyz je nouze, tak si rodina pomuze...ale "pomahat" si v dobe, kdy to neni potreba jen pro to aby si kdosi zvysil zivotni uroven tam ,kde si to predstavuje
U nas je to tak,ze ja podporuju financne mamku...
Léthé: moje dítě je přece po mně, že
ha ha
Ale jinak je to nejspíš pravda, s tím pitím, protože kafe a čaj podporují vylučování tekutin, kdežto voda a minerálka je doplňují. Džus by měl být ředěný.