Pneumokoky útočí zákeřně a nečekaně. Onemocnění, která způsobují, vypadají zpočátku jako běžné nachlazení. Pak se přidá bolest hlavy, uší, zvracení a vysoké teploty. Rodiče malých dětí mají však již déle než tři roky k dispozici moderní vakcínu, která poskytuje ochranu proti infekčním invazivním onemocněním a zánětům středního ucha způsobeným právě pneumokoky. Vakcína Synflorix je navíc plně hrazena z veřejného zdravotního pojištění1 a rodiče za ni nemusí nic doplácet. Z nedávno uskutečněného průzkumu2 vyplynulo, že v České republice o této možnosti ochrany svého dítěte stále více než 20 % matek neví.

synflorixPneumokoky jsou bakterie, jež patří k nejčastějším původcům život ohrožujících bakteriálních onemocnění v dětském věku. U nejmenších dětí bývají příčinou celé řady infekčních invazivních onemocnění, mezi která patří například zánět mozkových blan nebo otrava krve. Pneumokoky jsou však příčinou i nejběžnějšího dětského onemocnění – zánětu středního ucha. Obzvlášť vysoké riziko nákazy je u kojenců a dětí ve věku do pěti let. Pneumokoky se šíří kontaktem s lidmi, nejčastěji jsou přenášeny kapénkovou infekcí při kašli a rýmě. Děti se mohou nakazit například od svého staršího sourozence nebo ve školce.

Zánět středního ucha, onemocnění skloňované rodiči malých dětí ve všech pádech, potrápí odhadem tři čtvrtiny všech dětí minimálně jednou před jejich třetími narozeninami. Mnozí rodiče vědí, že nejdůležitější je prevence – zejména předcházení zánětům horních cest dýchacích. U větších dětí tedy platí smrkat, smrkat a zase smrkat. U kojenců pak dostatečně pečovat o hygienu nosu, odsávat nos odsávačkou, používat fyziologické roztoky k čištění nosu a při rýmě nosní kapky. V chladném počasí je třeba děti nejen dobře oblékat, ale také preventivně otužovat. V dětském jídelníčku nesmí chybět strava bohatá na vitaminy a rodiče by měli dětem dopřát pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu.

synflorixÚčinnou prevencí onemocnění způsobených pneumokoky je očkování. Možnosti očkování vakcínou Synflorix už využili rodiče více než 120 000 českých dětí3.

Před uvedením na trh byla vakcína Synflorix klinicky testována a ověřena v podmínkách České republiky4 a byla pro český trh zvolena odbornými autoritami jako očkovací látka, která je plně hrazená z prostředků veřejného zdravotního pojištění.

Pokud tedy rodiče zvolí pro očkování svého dítěte vakcínu Synflorix1, nemusí na očkování proti pneumokokům nic doplácet. Vakcína Synflorix se aplikuje ve čtyřech dávkách (zpravidla ve 2, 3 a 4 měsících věku dítěte), zpravidla ve 12 měsících pak následuje přeočkování 4. dávkou.

1Vakcína Synflorix je dětem plně hrazena zdravotními pojišťovnami, pokud 3 dávky očkovací látky byly aplikovány do sedmého měsíce věku pojištěnce; hrazenou službou je též přeočkování provedené do patnáctého měsíce věku pojištěnce; hrazenou službou je dále i očkování provedené po uplynutí těchto lhůt, pokud došlo k odložení aplikace jedné nebo více dávek očkovacích látek z důvodu zdravotního stavu pojištěnce.

2Cegedim Strategic Data, červen 2012, vzorek 200 matek dětí ve věku 2 – 8 měsíců

Vakcína Synflorix je registrovaný léčivý přípravek vázaný na lékařský předpis. Přečtěte si prosím pečlivě příbalovou informaci.

3IMS tržní data, 7/2012

4Prymula R, Peeters P, Chrobok V, et al. Pneumococcal capsular polysaccharides conjugated to protein D for prevention of acute otitis media caused by both Streptococcus pneumoniae and non-typable Haemophilus influenzae: a randomised double-blind efficacy study. Lancet. 2006;367(9512):740–748.

Reklama na humánní léčivý přípravek.