„Jsem na mateřské dovolené a rozhodně si nemůžeme finančně vyskakovat. Všechno strašně zdražilo a manžel musí v práci zůstat přesčas, abychom měli nějaké peníze navíc. K tomu jsme přijali i nejrůznější úsporná opatření. Zkrátka šetříme, kde se dá. Nakupuju hlavně ve slevových akcích a klidně s dcerou obejdu několik obchodů podle toho, kde mají danou věc nejlevnější. Manžel začal do práce jezdit autobusem, i když mu to trvá o třicet minut déle než autem, abychom ušetřili za benzín. Nejsme na tom sice nejhůř, ale není to žádná sláva,“ popisuje Jana aktuální rodinnou situaci.  

mon.jpg
Foto: Shutterstock

Naopak její rodiče se mají poměrně dobře. Oba slušně vydělávají, pronajímají dva byty a vzhledem k tomu, že jejich dvě děti už jsou dospělé a nemusí se o ně starat, zbyde jim měsíčně slušná částka, kterou si mohou naspořit. Oni by ale rádi finančně pomohli své dceři. Musí to ale dělat tajně, protože její manžel s tím nesouhlasí.

„Manžel je hrozně hrdý a nechce si nechat s ničím pomoct. Ani finančně, ani jinak. Zpočátku mi rodiče dávali peníze na přilepšenou před ním, ale museli toho nechat, protože zuřil. Nebyly to jen peníze, ale mamka mi občas dovezla nákup, koupila malé pleny nebo mi pomohla i jinak. Třeba s úklidem apod. Manžel si to ale všechno začal brát hrozně osobně a nabyl dojmu, že si všichni myslí, že se o nás nedokáže postarat,“ říká Jana.

Situace se dokonce tak vyostřila, že se Václav s rodiči své manželky pohádal. Řekl jim, že vnučce občas mohou něco koupit, ale jinak od nich jako rodina nic nechtějí a byl by také rád, kdyby tchyně omezila návštěvy u nich doma. Domnívá se prý, že jeho manželka dokáže uklidit i sama, když je celý den doma s dcerou.

„Zamrzelo mě to a rodiče taky. Dokonce nám chtěli přispět na to, abychom s nimi jeli na letní dovolenou, kterou si bez jejich pomoci nemůžeme dovolit. A já se na ni opravdu těšila. Chtěla jsem dceři poprvé ukázat moře. Manželovi sice řekli, že to chápou a budou ho jako živitele rodiny respektovat, ale podporovat mě nepřestali. Akorát mi teď peníze nebo věci dávají tajně, aby to Václav nevěděl. Mám špatný pocit z toho, že dělám něco za manželovými zády, ale na druhou stranu jsem dospělá a svéprávná a můžu se sama rozhodnout, jestli si něco vezmu nebo nevezmu od vlastních rodičů. Těm peníze chybět nebudou, a když nám nebudou tak rychle mizet úspory z účtu, tak by manžel aspoň mohl omezit přesčasy a být se mnou a dcerou trochu víc doma,“ uzavírá Jana.

Čtěte také:

Reklama