Velmi poučný příběh nám poslala čtenářka Iveta Hlušičková.
Dobrý den, ráda bych napsala něco k dnešnímu tématu, protože mi přijde velice zajímavé. Já osobně si myslím, že je důležité rozlišit, jestli dítě na studium má a jestli ne.
Pokud na studium má a nevěnuje se tomu, tak by se podle mého nutit mělo, tím myslím, jen do té doby, než bude samo natolik rozumné, aby si uvědomilo, jak je studium důležité, porotože zahodit takový dar, je škoda. Na druhou stranu, pokud dítě není zrovna nadané, a my to to víme, nemělo by se zbytečně trápit a nutit do studia, např. studovat práva.
Tohle mám asi po svých rodičích. Protože ti mě a mého bratra vychovali stejně. Moje matka nemá maturitu, zatímco můj otec je ing. Můj bratr měl vždycky ve škole problémy, ale snažil se, dřel jako kůň, aby udělal alespoň maturitu na odborné škole. Pak už ho rodiče nikam nenutili a byli pyšní, že dostudoval.
Zatímco já, jsem na základce prokazovala poměrně dobré studijní nadání. Šla jsem tedy na gymnázium. Ale v druhém ročníku, jsem na studium začala kašlat, a to doslova. Našla jsem si kluka, začala kouřit atd. Typická puberta. Dokonce jsem opakovala čtvrtý ročník.
Moji rodiče to ale nevzdali, a neustále mě trestali a nutili do studia, dokonce mě vyhodili z baráku, aby mi došlo, že se chovám jako malé dítě. Několik měsíců jsem je neviděla, neměla jsem od nich ani korunu. I když já jsem to chtěla vzdát a jít pracovat, tak nakonec mi to došlo.
Došlo mi, že pokud budu fungovat jako normání člověk, tak od nich budu mít první poslední. Nyní jsem vysokoškolák a do konce života jim budu děkovat, že to moji rodiče nevzdali. A nenechali mě zahodit to, co mě nakonec baví ze všeho nejvíc. Vzdělávat se. Kdyby si tenkrát, řekli: "no tak ta holka na tu školu asi nemá, tak jí nebudeme trápit".... Tak dneska asi sedím v Tescu za kasou. :)
Iveta Hlušičková
Pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven.
Tomu se říká zásadovost, i když z pohledu jiných to může být dost kruté. Já bych své dítě vyhodit z domu nedokázala.
Co tomu říkáte, milé ženy-in? Byly byste schopné udělat totéž, co Ivetini rodiče? Myslíte si, že jste dost důsledné ve výchově svých dětí? Je to nutné, nebo máte raději liberální přístup? Co je podle vás lepší? Absolutní svoboda, nebo „přitažené opratě“? Napište nám o svých zkušenostech. Kam chcete, aby to dotáhlo vaše dítě a co pro to děláte?
Nový komentář
Komentáře
Já jsem po výšce nechtěla pracovat, přišla jsem si hloupá a nešla mi praxe. Vůbec jsem neměla páru, jak řídit podnik. V managementu jsem se zdokonalila až s Mba.
rae — #17 mě ale o žádný majetek nešlo...to je vedlejší....jen tohle není dle mě máma..
dadma — #15 má nějaké zdravotní problémy a celkově bere prášky (antidepresiva)...
ohledně dědictví pro claris - nebude-li matka chtít, převede svůj majetek darovací smlouvou na kohokoliv a nebude co dědit.
claris20 — #13 to snad ani není matka
,máš to těžké,ale nic nepodepisuj
zvládneš to sama
claris20 — #13 Claris,vy matce nic nepodepisujte ohledně dědictví.Ze zákona máte na dědictví právo a vůbec vaše matka se již chystá zemřít?Najděte si práci a maturitu si můžete dodělat i dálkově.
Nejsem pro to cpát někoho na školu,když mu učení nejde,tak ať se vyučí v oboru a je z něho šikovný a žádaný řemeslník.Ale je škoda když rodiče vidí, že dítě chytré je ,ale na učení kašle.Upřiímně ruku na srdce,nikdo z nás nebyl v 15-ti a ani v 18-ti letech tak zodpovědný,aby neznal lepší zábavu než školu.Zde právě musí nastoupit rodič.Já jsem o tom mluvila s dětmi již od základní školy a jim nepřišlo ani na mysl, že by ze základky nešly na školu.Vůbec nechápu mámu jak může vyhodit dítě z domu.
U mě to to probíhalo stejně (ale mám bratra mladšího a má také problémy s učením), ale studium managementu cestovního ruchu zvládala až do 4.ročníku kdy mě rodiče vyhodily (v 18-ti letech mi máma (OSVČ) řekla, že nemá na to se starat o dvě děti a že si musím poradit sama). Pokračování ve studiu nepřipadalo v úvahu jednak kvůli školnému, a denní dojíždění autobusem je také nákladné, tak následovalo přerušení studia. Snažila jsem se najít si práci a brigádně jsem si přivydělávala všude kde se dalo. Nadělala dluhy, a žila od nuly k nuly. Došlo mi, jak je vzdělání důležité, jaké mám priority, ambice, změnil se můj žebříček hodnot vztyčila si nové cíle. Dostala jsem šanci a znovu začala chodit do školy. Svědomitá příprava, pravidelná docházka a přísný režim. Do školy, ze školy, do práce, domů, učit, spát. Víkendy práce, škola. Snášela jsem to velice unavující tempo bez rozptýlení jen abych měla maturitu.
Před pololetím vznikl další problém. Máma chce prohlášení, že nemám nárok na dědictví. Jako kdyby mi o něj šlo. Do té doby o něčem takovém nepadlo ani slovo. Nešlo o nic jiného než dodělat školu, uplatnit se a být nezávislá. Přes rozmluvy a vše mě opět vyhodila.
Kde je poučení a happy end s maturitou a nadějí na budoucnost? Když budu mít štěstí, skončím v Tescu za kasou....
Mendie — #11 Kde je nedostatek pracovních příležitostí a pokud nechtějí být na krku rodičům, jdou nejen na kasu, ale i doručovat poštu.
OlgaMarie — #6 Vážně? Tak to bych se i divila...
to vyhození z baráku bylo velice riskantní,nemuselo to dopadnout dobře a neudělala bych to nikdy dítěti
Důslední rodiče - důslednost a porozumění je základ k úspěchu ve výchově...
moc dobrá životní zkušenost a nakonec dopadlo všechno dobře
rodiče měli pevnou vůli, to dokáže málo který rodič, jsou to přeci jen jeho děti a musí to být strašně těžký rozhodnutí, hlavně aby to taky pak došlo i těm dětem a neskončili ještě hůř.....u vás to dopadlo na výbornou
Budete se divit, ale v Tescu za kasou sedí nejedna vysokoškolačka.
"pobavila" mi veta o typicke puberte.
jsem ted rada, ze jsem nebyla typicka pubertacka..
Mě nenutili, po matuře jsem chtěla odjet do Anglie jako au-pair, ale slibila jsem našim, že si jednu přihlášku na VŠ podám, a když to vyjde, tak tam půjdu. Nakonec jsem teda skončila na té vysoké a nelituju - během školy jsem i tak stihla při brigádách pocestovat kus světa.
RenataP — #2 Já jsem proti takovému donucování.
moudří rodičové.....
moudrá dcera....
kéž by i mě kdysi vyhodili!!!!
mluvite mi z duše