Prvorozené děti to mají zkrátka těžší. Musejí být těmi rozumnějšími, samostatnějšími a vzdát se kdečeho ve prospěch mladších sourozenců. Někdy to ale rodiče s nespravedlivým rozdělováním pozornosti přehánějí a měří dvojím metrem. Tak jako v případě Dany (38).

Její o čtyři roky mladší bratr byl oblíbencem rodičů od chvíle, kdy se narodil. I když nebyl zrovna žádný „dáreček“, měli pro něj vždycky pochopení. „Jakmile něco provedl, byla to moje vina. Málo jsem ho hlídala, špatně mu to vysvětlila, viděl to u mě… Jirka to s nimi uměl. Dokázal si prosadit věci, o kterých se mi ani nesnilo. A nepokazil si to, ani když nechal školy. Naši byli chvíli naštvaní, ale pak mu našli práci a plácali ho ještě po ramenou, jak je šikovný, že už si vydělává. Zatímco já jim ještě visím na krku, protože budu věčná studentka, samozřejmě,“ říká Dana, která se s tím, že je ta druhá, časem smířila.

boy

„Nepřekvapilo mě ani, když za něj spláceli půjčky, které si lehkovážně nabral na cestování. Prý je dobře, že poznal svět, a jednou jim to vrátí. Škoda slov. Jakmile to šlo, osamostatnila jsem se,“ pokračuje ve vyprávění. Provdala se a založila rodinu. A stejně tak i její bratr. Děti se jim narodily ve stejné době.

„Jestli jsem si myslela, že už nespravedlivé chování rodičů neřeším a je mi fuk, byl to omyl. Teď je to mnohem horší. Celé se to totiž přeneslo na naše děti. Ty bratrovy jsou na prvním místě stejně jako on. Na ně vždycky mají čas, aby je pohlídali, nakupují jim hory sladkostí, zatímco ty moje odbudou sáčkem bonbonů. My prý jim můžeme takové věci koupit sami, protože na to, na rozdíl od bratra, máme… Jenže vysvětlujte to dětem! Ty vidí jen to, že je mají babička s dědou míň rádi,“ stěžuje si Dana a dodává, že s rodiči není řeč.

„Když jsem naznačila, že by měli dávat dětem dárky spravedlivě, byla z toho hádka. Přece po nich nemůžu chtít, aby ty věci nakupovali i pro nás, když to nepotřebujeme. Ale prý budou tedy vnoučatům od bráchy dávat dárky tajně. Jenže k čemu to je, děti si stejně všechno řeknou,“ krčí rameny Dana.

Čtěte také:

Reklama