5c9b7a6fd47e2obrazek.png

Pro děti je hračka základní pomůckou k poznávání světa kolem sebe. Hračky reprezentují objekty, které děti ve skutečnosti potkávají, jen ve zmenšené verzi. Hračka pro dítě znamená mnohem více, než si uvědomujeme. Dítě se identifikuje s jejím příběhem, buduje si k ní hluboký vztah. Není to pro ně způsob, jak zabít čas,“ říká Jana Víchová, psycholožka na Klinice dětské hematologie a onkologie Motolské nemocnice. Při výběru hračky třeba mít na paměti, co pro dítě symbolizuje. „Hračkou říkáme dítěti, že ho známe a víme, co má rádo. Pokud o tom rodič neuvažuje a vybírá jen, aby dítě zabavil a měl od něj pokoj, dítě to velmi dobře pozná,“ vysvětluje Jana Víchová. V takovém případě se pak dítě snadno může cítit odmítnuté, což se může negativně promítnout do jeho psychiky a vztahu s rodiči.

Rodiče často tímto způsobem neuvažují. „Hračka je pro ně prostě předmět. Neřeší, proč by dítě mělo chtít zrovna tuto nebo jak by měla dítě rozvíjet. Hračka má v dítěti podporovat fantazii a kreativitu, spolu s dovednostmi, které jsou pro něj aktuální,“ vysvětluje Kristýna Křížová ze společnosti Agátin svět, která letos v dubnu spouští soutěž Dobrá hračka. Tyto dovednosti pak mohou představovat u menších dětí například jemnou motoriku či trpělivost, u větších pak počítání, poznávání barev nebo volbu strategie.

5c9b7a5a2cf8eobrazek.png

Důležitým faktorem je též kvalita samotné hračky, použitý materiál a provedení. „Ta dobře vyrobená s dítětem stárne a proměňuje se její role podle vývojových potřeb,“ vysvětluje Křížová. Ztráta milované hračky rovněž může dítě poměrně hluboce zasáhnout. „Pokud se rozbije oblíbená hračka, je to mnohdy pro dítě pocit, jako by umřel domácí mazlíček nebo člen rodiny. Proto je od výrobců přímo nefér, když hračku vyrábějí vědomě nekvalitně,“ dodává Jana Víchová.

Soutěž Dobrá hračka umožní rodičům od 1. dubna zvolit nejlepší hračku právě podle toho, jak splňuje uvedené předpoklady. Hlasovat budou moci na stránkách agatinsvet.cz pro hračky v sedmi kategoriích, z nichž každá bude obsazena pěti typy hraček.
Reklama