Je to taková hezká česká tradice dělat si věci ještě daleko horší, než ve skutečnosti jsou. A tak, když už se nám blíží ty třídní schůzky, začneme doma vést psychologickou válku o to, kdo bude blížícím se večírkem s učitelkou více vystresovaný – rodič, nebo dítě?

Zejména synové to nemají lehké, když zapisují do žákovské knížky, že je čeká pohroma. A rodiče jim rozhodně neulehčují. Matky si hrají na Pythie a další vědmy a věští hrůznou budoucnost, která vyplyne z úst třídní učitelky a zkazí nebohému dítěti život na nejméně měsíc, kdy se s ním nejen bude učit i otec (celý nadšený, že nemůže na pivo), aby dohnal všechno, co bylo učitelce slíbeno, ale také si odpyká všechny tresty za neřádstva, která až do rodičáku úspěšně tutlal.

Ovšem situace na frontě se mění rodinu od rodiny. Například si vzpomínám, jak někteří spolužáci vysílali úpěnlivé modlitby k nebesům, aby na schůzky mohla jít jen maminka. Druzí preferovali otce. Nejvíce se ale doufalo, že rodičovstvo nebude moct, zapomene. Varianta nejzazší – nějak to ututlat. Nechat podepsat někoho jiného, ztratit žákovskou, chybět, když se kontroluje podpis rodičů... Počítá se cokoli.

Když už se ale zadaří, není vyhráno. Úča se začne vyptávat. Slídit, pátrat, štrachat a přehrabovat v tom, proč že to rodičové nepřišli. Zapomněli. To víte, mají toho moc. Jako děti zapomínáme na jedenácté přikázání – nás neoblafneš. Prostě to stejně nakonec dopadne tak, že rodičové do školy dorazí a pak je zle, i kdyby už jen proto, že človíček zatloukal, mlžil, překrucoval a mystifikoval.

Pak se to ale otočí a schůzek se ti malí človíčkové, kteří zatím vyrostli, začnou děsit proto, že jejich vlastní skřítě je ve škole stejný lempl, jako byli oni sami. A pokud se zadaří, nastává ten průšvih, že je má za třídní ta samá protivná úča, jako měla je. Zkrátka a dobře – není to jednoduché. Vy sami byste určitě mohli vyprávět! Tak do toho, vyprávějte. :)

Jak jste prožívali třídní schůzky jako děti?
Báli jste se, že bude doma zle?
Snažili jste se rodičák zakamuflovat?
Jakou jste měli třídní?
Trestali vás rodiče po třídních schůzkách?
Jak schůzky prožíváte u svých ratolestí?
A jakou mají děti třídní?

Napište nám na adresu redakce@zena-in.cz
Nejlepší od nás dostane dárek!

Reklama