Pokud nyní nebudeme řešit, kdy je neomezený dohled nad pohybem dítěte ještě v normě, a kdy už narušujeme jeho právo na soukromí a svobodný pohyb, existuje mnoho možností, jak být v obraze 24 hodin denně.

Pozor! Ke sledování polohy u dítěte staršího 15 let musíte mít jako jeho rodiče jeho informovaný souhlas.

pohresovani.jpg

Zdroj: Policie ČR

GPS lokátor

Existuje v mnoha podobách – od obyčejné přenosné krabičky až po hodinky. A podle druhu lokátoru se také liší jeho cena. Může se pohybovat v řádu stokorun, ale také tisícikorun. Jak zařízení funguje? Díky vložené SIM kartě, která polohu získanou ze souřadnic Globálního polohového systému (GPS) přenáší. V aplikaci pak můžete na mapě sledovat pohyb toho, kdo má lokátor u sebe. U některých lze nastavit i doplňkové služby, například takzvaný elektronický plot. To znamená, že vám přijde sms zpráva ve chvíli, kdy lokátor překročí vámi nastavené hranice.

Fungovat to ale může i tak, že informace o poloze získáte prostřednictvím SMS zprávy až po zatelefonování na danou SIM kartu. Některé lokátory jsou navíc vybaveny SOS tlačítkem pro případ, že dotyčnému hrozí nebezpečí. Problém ale nastává, když se lokátor ocitne v místě, kde GPS signál není. Pak uvidíte jen poslední známou polohu.

pa.jpgFoto: Shutterstock

Signál mobilního telefonu

Vyhledat, kde se právě nachází mobilní telefon dotyčného, pomůže i operátor. A nepotřebujete k tomu žádnou aplikaci. Jen prostřednictvím svého účtu přihlásit k této službě dané číslo a získat lokalizační PIN. Po jeho zadání na témže účtu vám přijde poloha získaná pomocí signálu daného mobilního telefonu. Jen musí být zapnutý. Za každé vyhledání prostřednictvím této služby zaplatíte poplatek v řádu jednotek korun.

Speciální aplikace

Nejen aktuální polohu mobilního telefonu vašeho dítěte, ale třeba i všechny jeho aktivity na tomto chytrém zařízení můžete sledovat pomocí speciální zpoplatněné aplikace, kterou instalujete. Existuje jich celá řada. Například Net Nanny, Mobicip, Qustodio a další. Z českých aplikací hlídá polohu mobilního telefonu například Neztrať se nebo Find my kids. Jsou k tomu ale na telefonu potřeba data či wifi.

Jednoduchou funkci sdílení polohy telefonu nabízí také aplikace Mapy Google. Postup, jak ji nastavit, naleznete ZDE.

Zdroj informací: Policie ČR, T-Mobile, Alza, zkušenosti autorky

Čtěte také:

Reklama