Je libo mít u porodu krom partnera třeba babičku nebo strýce nebo sestru či bratra, nebo rovnou všechny? Ale ano, proč ne, vždyť v některých zemích je to běžnou praxí už dávno. A teď na vybraných pracovištích i u nás…

porod

Pryč jsou klasické modely porodů za asistence personálu a porodníka. Pryč je omšelá „hekárna“, kde je člověk ve společnosti jiné rodičky a slastných křížových bolestí. Dnes vás nejen na hekárně, ale i na sále může obklopovat celá famílie snad kromě vašeho psa.

Pravda, něco vás to bude stát, protože běžný standard ve všech porodnicích,je jen otec. Ovšem například v Praze, v areálu nemocnice na Bulovce je možné si k porodu přizvat více lidí z rodiny a prostředí je opravdu hodně domácí.

Plechové skříňky tu nahradil dřevěný nábytek, televize, telefon a hlavně téměř volný přístup všech členů rodiny. Chcete, aby porodu přihlížel starší sourozenec? Není problém.

Názory jsou různé, jako jsou různí lidé, ale mně se takový přístup vlastně líbí.

Tak například ve Švédsku se ale takto rodí naprosto standardně, protože společnost tam zastává názor, že je to záležitost rodinná, takže proč by u toho rodina neměla také být? No jasně, proč ne?

Že si nedokážete představit, kterak na vaše orosené čelo, bolestí zkroucenou tvář a celkově ne právě přitažlivou vizáž pokukuje houf příbuzných?

Někteří odborníci také ne.

Samozřejmě, že by se měl proces porodu co nejvíce polidštit, ale za sebe pokládám poněkud za spornou otázku psychiky přítomných, například dětí. Navíc si nejsem tak docela jist, zdali takový způsob neodvádí pozornost lékařů od stavu pacientky. Omdlívají nám tady otcové, se kterými je pak práce, a takhle může zkolabovat babička, křičet stresovaný sourozenec, ranit mrtvice strýce a podobně. Nejsem si jist, jestli je společnost na takovou novinku jaksi morálně připravena,“ říká k tématu rodinných porodů MUDr. Karel Stehlík z klasické porodnice v Praze U Apolináře.

A názor druhé strany?

„Jiný způsob porodu bych už ani podstupovat nechtěla. Naprosto se vyplatilo něco připlatit. Bylo to milé a příjemné a hlavně jsem se cítila úplně přirozeně. Zařízení jako doma a hlavně bylo pro mě hodně přínosem, že jsem měla u sebe nejen manžela, ale také mladší dcerku, přišla kamarádka, maminka a chvilku s námi byl i můj táta. Přímo při porodu byl pak manžel s dcerkou. Měla jsem na výběr ze šesti jídel, k dispozici telefon, prostě moc prima. Dokonce se mě zeptali, jestli chci holit a  jestli chci klystýr. Pamatuji si dobu, kdy se na to prostě nikdo neptal. Jasně, že jsem chtěla klystýr, protože kdo by se chtěl podělat? Pokud budu mít další dítě, chtěla bych zas rodit takhle. Dcerce je 12 let a žádný šok neměla. Právě naopak. Myslím, že teď ví, že to není žádná legrace, a k Lukáškovi má krásný vztah,“ uvádí paní Kamila Samková, která takto rodila zhruba před rokem.

Také se domnívám, že bych možná využila možnosti mít při porodu například vedle partnera i sourozence právě příchozího miminka, protože si myslím, že má paní Kamila pravdu, když říká, že pro vztah sourozenců to patrně bude pozitivní.

Ovšem, všeho s mírou.

Vlastně si neumím představit, že by měl někdo zájem mít u porodu dvacet příbuzných včetně bývalého manžela a jeho bratra. I když, napadá mě něco, ale vzhledem k tomu, že péči těchto zařízení nehradí pojišťovna a nevztahují se na ni sociální příplatky či výhody, nemusí se patrně v těchto porodnicích bát, že pro příbuzné, náhodné diváky a sedmičlennou kapelu nebude kde postavit lékaře.

Chtěli byste rodit s rodinou?

Reklama