Už 1. července zlevní roční předplatní jízdenka na veřejnou dopravu v Praze na 3 650 Kč oproti stávající ceně 4 750 Kč. Celodenní cestování při každodenním využívání veřejné dopravy vás tedy nyní vyjde na pouhých 10 Kč. Pokud vlastníte kartu Opencard, můžete si levnější roční kupon nabít už nyní. Začátek platnosti kuponu si určují cestující sami na libovolné datum, které jim bude vyhovovat.

praha

Foto: badahos / Shutterstock.com

Dále se mohou radovat maminky dětí do 3 let, které jakožto jejich doprovod nemusí platit jízdné. Ve skutečnosti nejde o bezplatnou přepravu, ale o zavedení zvláštní ceny jízdného na území Prahy ve výši 0 Kč. Pokud chce cestující jezdit za nulovou cenu, musí mít vždy u sebe speciální průkaz „Dítě do 3 let“ s aktuální fotografií, jménem, příjmením a datem narození dítěte.

Průkaz získá každý na počkání za manipulační poplatek 20 Kč v obvyklých předprodejních místech PID od 1. července 2015. Při jeho pořízení je nutné doložit věk dítěte. Průkaz kvůli rychle se měnící podobě dítěte platí nejdéle 1 rok. Přeprava dětí do 6 let i dětských kočárků s dítětem je i nadále bezplatná ve všech tarifních pásmech PID.

Další velmi významnou změnou v tarifu je bezplatná přeprava psů. Žádný cestující s platnou jízdenkou PID pro území Prahy (pásma P, 0 a B) nebo cestující s nárokem na bezplatnou přepravu po území Prahy nemusí od 1. července 2015 za psa ve veřejné dopravě platit (mimo vlaky PID a letištní linku AE).

Nově nebude nutné platit za psa ani v příměstských autobusech PID ve vnějších tarifních pásmech za hranicemi Prahy, to se však týká jen držitelů časových kupónů pro vnější pásma. Ostatní za pejska zaplatí jednorázovou cenu 16 Kč.

Reklama