Američtí vědci učinili první kroky k tomu, aby při testování potenciálně nebezpečných chemických látek byly zkoušené buňky vyvíjené v laboratořích bez využití živých zvířat. Dvě státní agentury se proto nyní zabývají výhodami vysokorychlostních automatických robotů, kteří by měly výzkum obstarávat.  

Roboti mohou aplikovat desetitisíce testů denně bez jedovatých účinků na ně samé. Dlouhodobým cílem je omezit náklady, ušetřit čas a snížit číslo zvířat využívaných k pokusům od účinnosti pesticidů počínaje a domácí drogerií konče.

Opice v laboratoři„Historicky se míra toxicity látek určuje klasickým způsobem, kdy je pomocí injekce do zvířete vpravena zkoumaná chemikálie a následně je pozorováno, zda je zvíře nemocné, případně se prohlížejí vzorky jeho tkání pod mikroskopem,“ vysvětluje doktor Francis Collins, ředitel Národního institutu pro výzkum lidského genomu.

„Jakkoliv je pro nás tento způsob přínosný a poskytuje nám cenné informace, je to prostě příliš finančně i časově náročné, nehledě na množství zvířat, které při pokusech zemřou. Navíc není vždy prokázáno, že látky stejně nakonec nebudou škodlivé pro člověka.“

Revoluční cesta v identifikaci nebezpečných látek je postavena na jednoduchém principu. „To, co nás skutečně zajímá, je fakt, zdaLaboratorní výzkum složka působí ničivě na buňky, či nikoliv. Proto budeme nakapávat vzorky chemikálií přímo na lidské a zvířecí buňky vypěstované v laboratoři. Konečným cílem by mělo být absolutní vypuštění živých zvířat z pokusných cyklů. V současnosti testujeme na dva tisíce různých složek v rámci biochemických a genetických výzkumů. I tak ale bude trvat ještě dost dlouho, než se bez testů na bázi zvířat obejdeme zcela,“ doplňuje světová kapacita v oboru.

Zdroj: BBC News

 

Co si myslíte o pokusech na zvířatech? Je to prostě nutnost, nebo má cenu, aby se věda vyvíjela naznačeným směrem?

Reklama