Světově uznávaný módní fotograf Robert Vano. Jeho žáci o něm prohlašují: „Je to mistr všech mistrů.“ Jaký je Robert ve skutečnosti? Poslechněte si jeho letní přání čtenářkám!

Kde na světě se vám nejvíce líbilo?
Mně se líbí vždycky tam, kam přijedu. Když se mi někde nelíbí, tak odejdu. Vracel jsem se ještě do Československa, pak se to rozdělilo, tak jsem zůstal v Praze.

Řekněte mi jednu věc, která vám přirostla v každé zemi k srdci – k čemu byste se vrátil do Ameriky, k čemu na Slovensko, k čemu do Prahy...?

Robert Vano

Narodil se v roce 1948 v Nových Zámcích, v tehdejším Československu, jeho rodina však pocházela z Maďarska. Otec byl elektrikář a matka v domácnosti, Robert má dva sourozence – sestru a bratra. Je svobodný, nejen proto, že je homosexuál – o registrovaném partnerství s úsměvem říká: „Já se nemám s kým registrovat, ani s nikým dlouho v jedné domácnosti nevydržím – to by musel být ohromně velký dům, abychom se potkávali jen občas. Až nebudu moct fotit, pořídím si pejska.“

Robert je jedním z předních světových módních fotografů. V roce 1967, krátce po maturitě, utekl před komunisty do Ameriky, kde se uchytil nejprve jako maskér a později si vybudoval kariéru fotografa. Nyní žije již osmnáct let v Praze.

Během své profesní kariéry spolupracoval s věhlasnými fotografy (Horst P. Horst, Glaviano, Malerbi) i modelkami. Fotil pro takové časopisy, jakými jsou Elle, Vogue, Bazaar, Dona... Prošel si New Yorkem, Paříží, Milánem... Uspořádal nespočet výstav... Sám o sobě tvrdí, že se necítí ani jako Slovák nebo Maďar, kam by směřovaly jeho kořeny, ani jako Američan, a ani jako Čech. Sám říká: „Když se večer modlím, modlím se Maďarsky, mám americké občanství, a když čtu, tak anglicky. Ale teď mluvím nejvíc česky – vždycky se snažím naučit jazyk země, ve které žiji, ale že bych cítil příslušnost k nějakému národu, to ne. Ale nejdéle jsem žil v Americe, třicet let.“

Fotograf Tomáš Ďurňák o něm nedávno prohlásil: „Robert je nejlepší učitel – je to mistr všech mistrů.“

Robert Vano v Praze pracoval nejprve jako umělecký šéf časopisu Elle, nyní zastává stejnou pozici v agentuře Czechoslovak models.

Jak Robert fotí?

Možná se zrovna koukáte na fotku Roberta Vana a nevíte o tom – tady je pár ukázek z jeho tvorby, více naleznete na Robertových stránkách www.robertvano.com.

Na Slovensku už nikoho nemám, rodiče umřeli, takže tam bych se nevrátil. A nemám tam ani dobré vzpomínky, na Slovensku jsme po válce nic neměli.

Jinak si myslím, že nejsou lepší nebo horší místa, každé je jiné.

V Americe jsou lepší vztahy v práci.

Tady je to zase lepší v tom, že lidé mají více času. Můžete si dojít na kafe a s někým si popovídat. V Americe stojí každá minuta třicet dolarů, a když chcete bydlet v New Yorku na Manhattanu, musíte mít peníze.

Kdy Američani odpočívají?
Oni si mohou vzít dovolenou, ale není placená, nebo maximálně čtrnáct dní, takže Američani, kteří chtějí žít ve velkých městech a v dění, moc neodpočívají.

Fotíte krásné mužské akty, fotíte modelky, fotíte krajinu, zátiší – co fotíte nejraději?
Nejraději? Ono vlastně ani nejde tak o to, co fotím, ale kdy – nejraději fotím sám pro sebe, když mi do toho nikdo nemluví. Jenže já nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit nepracovat. Rád fotím kluky, ale to málokdo chce. Do časopisů chtějí jen holky, většinou žádnou krajinku nebo kluky. Proto třeba nejezdím k moři, protože většina práce, kterou fotím, se fotí u moře. U moře si neodpočinu.

Rád si dělám svůj papír, patlám na to štětcem želatinu... To už dneska skoro nikdo nedělá – co může být lepší fotka, než když je udělaná v platině nebo ve zlatě? To ale dělám pro sebe, to nikdo nechce.

Tíhnul jste k focení odmalička?
Táta si myslel, že bych měl být elektrikář nebo truhlář. Fotí přece každý. Já svůj první foťák dostal v deseti letech, ale nemyslel jsem si, že se stanu fotografem. Nenapadlo mě, že bych se tím mohl uživit. To až v Americe jsem zjistil, že budu mít život takový, jaký si ho udělám.

Bylo těžké prosadit se v Americe jako fotograf?
To už těžké nebylo, stal jsem se fotografem asi v pětatřiceti a už jsem znal cestu, jak to udělat. Obešel jsem několik lidí s tisíci fotkami, které jsem si už patnáct let fotil při líčení modelek jako takový svůj archiv. Měl jsem Cindy Crawford, Naomi Campbell, to už je potom snadné získat místo fotografa.

Přesto, je v Americe hledání práce jiné?
Tam je na všechno knížka. Na to, jak zhubnout sto kilo za večer, i na to, jak si sehnat práci fotografa. Tam jsem se dozvěděl, že musím zavolat sto firmám, a tři se ozvou zpátky. Když jsem šel za prvním člověkem, bylo to těžké, když jsem šel za desátým, zvládl jsem to snadno – je to jako přejít most, poprvé se taky člověk bojí, ale pak už mu to ani nepřijde.

Měl jste trému před uveřejněním první své fotky?
Ne, spíš jsem se nemohl dočkat. Trochu strach tam byl, protože v Americe to nikdy nefotíte sám, takže je stále možné, že si nakonec vyberou fotky někoho jiného. Když vyšla první, měl jsem velkou radost.

Komu fandíte v americké prezidentské volbě?
Fandím, nefandím... No, myslím, že to Obama nevyhraje. Je černý a muslim, viceprezidentem by byla žena – to asi v Americe neprojde. Tři takovéhle věci najednou v Americe neprojdou. Když ho zvolí, můžou ho zastřelit, jako zastřelili Kennedyho, protože byl katolík. Tam jste sice rovnoprávný, všechno je super, super, ale fungují i ty nenapsané věci... když zabije běloch, dostane pět let, protože má peníze na právníka, když zabije černoch, dostane elektrické křeslo.

Jak přijímáte, když se někomu vaše fotky nelíbí?
Když člověk dlouho žije v Americe a dělá s lidmi, kteří něco znamenají, třeba pan Horst nebo paní Chanel. Znal jsem se s Andy Warholem, Salvatorem Dalím... a vůbec s různými lidmi. Když pak přijdete sem a nějaká prsatá blondýna z Kladna vám řekne, že se jí to nelíbí, tak já jí klidně řeknu, že je kráva. Co ona může vědět? Člověk se s tím ale musí nějak vypořádat, protože pak by byl naštvaný na sebe. Když mi v Americe neuveřejnili fotku, tak to bylo horší. Ale když už se jednou proslavíte, tak vás nenechají krachnout. Když vám řekne pan Avedon, že se mu ta fotka nelíbí, tak vás to trápí, když vám to řekne nějaká Katka z Košic, tak si řeknete, že je blbá.

Jaké fotky se nelíbí vám?
Nelíbí se mi barevné fotky, většinou ani ty, co jsem fotil sám.

Na co Robert Vano kouká z okna svého atelieru?

Přátelíte se s modelkami?
Ne, máme jen pracovní vztah. To ani nechcete, když máte od rána do večera plnou hlavu modelek a jiných lidí, tak pak chcete vidět někoho, kdo opravuje střechy, a ne lidi z branže. Já jsem nejraději sám. Já chci vidět jiné věci, koně, přírodu, ale ne lidi – lidi vidím pořád.

Mohu intimnější otázku?
Ptejte se.

O vás se ví, že jste homosexuál,  kdy jste to v sobě objevil?
Já jsem k tomu nedospěl. Jinak slovo homosexuál je takové zlé, já to takhle necítím, jako že ráno vstanu a vím, že jsem na holky, na kluky nebo na pejsky. Když se lidé ptají, tak řeknu, že jsem homosexuál, protože se to tím vyřeší, ale necítím to tak. Někdo mě takhle označil, ale já to nepovažuji za nic nenormálního. V Americe se o tom nemluví, je to normální, že jste gay, takže jsem nikdy žádné trauma neměl. Asi bych mohl mít problémy v práci, kdybych se chtěl stát pilotem nebo třeba prezidentem, ale jako fotograf...

Nesetkal jste se s nějakou nenávistí?
Lidé vám to neřeknou. S kamarády slyšíte, když pomlouvají někoho jiného. Možná bych se to mohl dozvědět na internetových fórech, ale já je nečtu. Když dělám výstavu, půlce lidí se líbí, půlce třeba ne. Ti, kterým se nelíbí, třeba někde řeknou: „Jé, to je takovej buzerant, proč to vystavuje.“ Ale já se to nedozvím, do očí vám to nikdo neřekne. Ani to vědět nechci.

Vy tvrdíte, že se každý večer modlíte, jaká je vaše víra?
Já mám takovou svoji víru – modlím se, protože mám strach. Ale věřím ve všechno možné, od ufonů počínaje, včetně Stvořitele, komet... Ve všechno věřím. Ale nemám potřebu chodit do kostela. Věřím, že nejsme v universu sami. Člověk potřebuje nějakou jistotu. Říkalo se, že jsme vzešli ze žáby, že byl Velký třesk, pak přišel Hawkins a řekl, že žádný nebyl. Učili mě ve škole, že Země je kulatá, pak z ní byla najednou elipsa... Čím člověk víc čte, pak už vůbec nic neví. S vírou je to stejné, je jich tolik, že věřím ve všechny, nechci, aby tam stál nějaký Mohamed a řekl mi, že jsem v něj nevěřil.  

A jak se modlíte?
Je to můj každodenní rituál. Řeknu všechno, co potřebuji, takže pokaždé jinak. Ať nejsem nemocný, ať mám hezkou výstavu, ať není válka... Ale většinou to končím tak, že řeknu: „Ty jsi moudrý, tam nahoře, tak udělej to, co víš, že je pro mě nejlepší.“

Co popřál Robert Vano našim čtenářkám?

 

Znáte nějakého gaye? V co věříte vy? Fotíte? Myslíte si, že v Americe má člověk větší šanci prosadit se? Vybavíte si nějakou fotku od Roberta Vana?

Reklama