Ročně havarují tisíce dětí na svém kole. Mnohdy skončí pády jen odřeninami, ale bohužel některé dopadnou podstatně hůř. Zdravotní následky takových karambolů mohou být celoživotní a nechybí ani smrtelné úrazy. Společným jmenovatelem většiny úrazů na jízdním kole je absence cyklistické přilby. Cyklistická přilba není zbytečný výmysl nebo „buzerace“, ale především velmi dobrá prevence a ochrana zdraví při nehodě na jízdním kole. Přilba chrání život a budoucnost svého nositele, stejně tak jako jiné ochranné pomůcky nejsou rozhodně zbytečné.

VZP partnerem každého cyklisty¨

Přichází léto! Čas oprášit kola, promazat řetěz, dotáhnout brzdy, zkontrolovat výbavu a začít se poohlížet, na které cyklostezce letos začnete. VZP se pro letošní sezonu stane vaším dobrým rádcem a partnerem, který chrání vaše zdraví.  Pro mladé cyklisty jsou připraveny jednorázové příspěvky na cyklistické ochranné pomůcky. Příspěvek je určen jen dětem - pojištěncům VZP ČR ve věku do 15 let. Žádost o příspěvek 500 Kč doloženou originálem dokladu o zaplacení helmy je možno podat na jakémkoliv klientském místě VZP ČR.

Co je Roadshow VZP

Spolu s touto akcí se rozjíždí také Roadshow VZP pro bezpečnost silničního provozu pod názvem ONE RIDE, ONE HELMET, ONE LIVE. Představíme vám základy bezpečné jízdy, upozorníme na viditelnost cyklisty v běžném provozu. Řekneme si, co je dle zákona povinná výbava kola a co není špatné mít ještě s sebou, nejen pro strýčka příhodu.

Tváří této kampaně se stal mladý freestyle BMX rider Michael Beran. Ten ve svých 18 letech již prohání světovou špičku a dech beroucí triky i s kolem nad hlavou mu nedělají sebemenší problémy. Na druhou stranu ale ví, že pády bolí, a jak může být jízda na kole nebezpečná. Jezdit bez helmy není frajeřina, ale hazard, který může skončit závažným zraněním.

Kampaň je rozdělena na dvě části, první se zaměřuje na žáky základních škol a dopravní soutěž mladých cyklistů. Druhá část je připravena pro všechny, kteří přišli např. začátkem června na Dětský den Prahy 4, nebo vyrazí na cyklostezku Zbraslav, kde pro ně bude přichystán bohatý program.

Desatero Michaela „Berryho“ Berana

1) Helma ti zachrání život.

2) Být vidět znamená přežít.

3) Drž se vpravo.

4) Nespoléhej na přednost.

5) Buď vždy připraven a měj seřízené kolo.

6) Nejsi na silnici sám, buď ohleduplný.

7) Dodržuj předpisy.

8) Jezdi podle toho, na co máš, nepřeceňuj se.

9) Zbytečně neriskuj a předvídej.

10) Pomoz v nouzi, nikdy nevíš, kdy budeš potřebovat pomoc TY sám.

Reklama