Preeklampsie

Preeklampsie je dosti častý problém v pozdních stádiích gravidity. Varovnými signály bývá zvýšený krevní tlak (více než 140/90), nadměrný váhový přírůstek, otékající chodidla a ruce a stopy bílkovin v moči.
V případě, že se u ženy objeví alespoň jeden z výše uvedených příznaků, bude ji lékař velmi pečlivě sledovat. Bez odborné léčby mamince hrozí například těhotenské křeče s následným bezvědomím.
Těhotná maminka by měla hodně odpočívat a co nejvíce dodržovat klid na lůžku. Z jídelníčku by měla vyřadit sůl, anebo solení alespoň radikálně omezit.
V případě, že jsou příznaky vážné, musí být maminka hospitalizována, i kdyby se jinak cítila výborně.
V některých případech je dokonce nutné vyvolat předčasný porod.

Negativní RH faktor

Hned při první návštěvě těhotenské poradny jsou ženě provedeny krevní testy na zjištění RH faktoru. Ten může být pozitivní, anebo negativní. Většina lidí má RH faktor pozitivní, pouze asi 15 % populace ho má negativní.
Pokud maminka patří mezi osoby s RH negativním a její dítě má RH pozitivní, znamená to, že jsou jejich krevní skupiny nesouhlasné. U prvního dítěte to většinou nebývá nijak závažný problém, ale při dalším těhotenství by již žena mohla mít problémy. Proto se v těchto případech přistupuje k očkování látkou, zvanou anti–D globulin. Ta se podává do 48 hodin po porodu a téměř vždy je tím zabráněno komplikacím při dalších těhotenstvích.
Touto látkou bývají očkovány i ženy po potratech, pokud je jejich RH negativní a Rh otce pozitivní, anebo není otec znám.

Zdroj: Velká kniha o matce a dítěti
Autor: Elizabeth Fenwicková