Příčin, proč jsou některá těhotenství označená jako „riziková“, je ale víc.
MUDr. Stanislav Trča ve své knize Budeme mít děťátko uvádí:
Při první návštěvě ženy v poradně pátrá lékař také po okolnostech, které by mohly mít nepříznivý vliv na průběh těhotenství nebo vývoj plodu. Takové okolnosti odborně vyhodnotí a na základě výsledků přidělí ženu do jedné ze dvou skupin. Do první skupiny zařadí ženy, u nichž zjistil, že na průběh těhotenství pravděpodobně nebude působit žádný rušivý vliv.
Do druhé skupiny zařadí ty ženy, u nichž lze předpokládat, že by na průběh těhotenství mohl působit některý z rušivých vlivů. Takových žen bývá přibližně jedna třetina. Od třetího měsíce těhotenství je jim věnována zvýšená zdravotní péče, jejímž cílem je předejít nepříznivému vývoji těhotenství; anebo, pokud by se porucha přece jenom ohlásila, včas ji léčit.
Poruchy průběhu těhotenství anebo vývoje plodu by mohly vzniknout např. u žen s cukrovkou, s nemocemi srdce, s nemocemi ledvin, s chudokrevností a také u žen ve věku nad 40 let, přestože jsou jinak zdrávy.
Závažné mohou být i některé psychogenní vlivy. Jde přitom o ženy stresované nepříznivou událostí nebo těžšími životními podmínkami, např. ženy svobodné.
Ženy s rizikovým těhotenstvím jsou odborně sledovány a případně léčeny v poradnách, jejichž odborné pojmenování je “Poradny pro riziková těhotenství”.
Nový komentář
Komentáře
já teda naštestí rizikové těhotenství neměla
hubajda — #2 já taky
take jsem mela rizikove tehotenstvi
:-)