corona.jpgFoto: Shutterstock

Podle vědců by mohli mít kuřáci horší příznaky, pokud se nakazí koronavirem, než nekuřáci. Také je větší pravděpodobnost, že virus chytí.  Ačkoliv zatím neexistuje přímé spojení s kouřením a onemocněním Covid-19, podle odborníků by mohli být kuřáci vystaveni většímu riziku.

Epidemioložka Saskia Popescu dle businessinsider.com varuje, že jakýkoliv člověk, který kouří, může být na koronavirus náchylnější. „Jelikož je koronavirus respiračním onemocněním a často způsobuje zánět plic, kouření může zvýšit riziko závažnějších respiračních obtíží nebo zápalu plic," upozorňuje. S jejím tvrzením souhlasí i britský lékař Chris Whitty.

smoke.jpgFoto: Shutterstock

Podobný názor má i profesor Robert Dingwall z Nottingham Trent University v Anglii. „U silných kuřáků jsou vážné zdravotní problémy pravděpodobnější. Nicméně riziko zvyšuje jakékoliv dřívější poškození plic,“ říká. „Kouření nejspíše neovlivní šanci na získání nemoci, ale pokud onemocníte, mohlo by to vést k závažnějším komplikacím,“ dodává. Kouření také zvyšuje pravděpodobnost vzniku jiných zdravotních problémů, které může koronavirus zhoršit.
 
Dobrou zprávou pro kuřáky není ani fakt, že první dva pacienti, kteří zemřeli v čínském Wu-chan, byli dlouhodobí kuřáci. Mezi prvními osmi tisíci případy, u kterých se objevil koronavirus, byla většina mužů. Mnoho z nich mělo zápal plic. Čína má největší populaci kuřáků na světě, pouze dvě procenta z nich jsou ženy.
 
Pokud se tedy dlouhou dobu odhodláváte k tomu, že přestanete kouřit, teď je ten nejlepší čas.

Reklama