Toulky přírodou, ranní rosa, západy slunce, procházky lesem a sametové louky, na kterých se krásně odpočívá.
Klíště obecné
O jeho nebezpečí se ví již mnoho let, přesto nejsou nákazy přenášené klíšťaty na ústupu. Spíše naopak.
Klíšťová encefalitida je onemocnění virového původu, infekční onemocnění mozku, mozkových blan a centrálního nervového systému. Jedinou a účinnou prevencí proti této infekci je očkování.
Charakteristika onemocnění
Klíšťová encefalitida je nemocí přenášející se ze zvířat prostřednictvím klíšťat. Nositelem je klíště obecné, které je v podstatě absolutním přenašečem.
Virus mohou přenášet všechna vývojová stádia klíštěte. Cesta přenosu je kousnutím klíštěte nebo špatná manipulace při jeho odstraňování domácím zvířatům, kočkám, psům, či cesta přenosu nepasterizovaným mlékem, nebo mléčnými výrobky z kravského, ovčího, či kozího sýra.
Příznaky onemocnění
Inkubační doba je 7–14 dnů, případně 21 dnů, kdy nastává první fáze onemocnění.
První příznaky nemusí postižený ani zaznamenat, nebo je vnímá jako onemocnění podobné virovým. Průběh je velmi podobný chřipce, dostaví se bolest hlavy, teplota, únava, bolesti kloubů, pocit rozlámanosti.
Tyto potíže většinou samy odezní během několika dnů a postižený je dále bez problémů. Touto první fází může onemocnění skončit.
Pokud onemocnění přejde do druhého stádia, jeho průběh bývá podstatně závažnější. Dostaví se vysoké horečky, silné bolesti hlavy, zvracení, v různé intenzitě i příznaky postižení centrálního nervového systému, jako poruchy vědomí, paměti, dezorientace.
U nejtěžší formy se v různých fázích nemoci mohou vyvinout i obrny, dojde k selhání životně důležitých center v mozku a ke smrti.
Způsob ochrany
Při pobytu v přírodě, na procházkách lesem nebo parcích je důležitá vhodná ochrana před klíšťaty. Mezi základní pravidla patří vhodný oděv nejlépe světlé barvy, dlouhé nohavice i rukávy, vyšší boty. Riziko přisátí klíštěte lze snížit i použitím vhodného repelentu. Používají se přípravky aplikovatelné přímo na kůži nebo na oděv.
To se provádí nejlépe v podzimních, zimních a jarních měsících. Každá vakcína je testována na nepřítomnost živého viru klíšťové encefalitidy.
Vakcínou je možné očkovat jak děti od jednoho roku života, tak dospělé.
Základní klasické i rychlé očkovací schéma se skládá ze tří dávek
1. dávka: co nejdříve (to platí pro chladné i teplé období roku)
2. dávka: 1-3 měsíce po 1. dávce v chladném období roku 14 dní po 1. dávce v teplém období roku
3. dávka: 9-12 měsíců po 2. dávce (v chladném i teplém období roku)
Rozhodnete-li se pro očkování, je možné navštívit očkovací centra po celé České republice, nebo praktického lékaře.
Zdravotní pojišťovny poskytují příspěvky na očkování proti klíšťové encefalitidě v rámci nadstandardních programů.
O způsobu úhrady je potřeba se informovat u své zdravotní pojišťovny.
Nový komentář
Komentáře
Sanofi: no, u oka to bysme taky asi bojovali. Naštěstí většinou je mívají u uší.
Ťapina: Teď měla ta naše
klíště zase u oka. To byla fuška
to vytáhnout.
Ťapina: Teď měla ta naše
klíště zase u oka. To byla fuška
to vytáhnout.
děti jsou od malička očkované, ale já ani manžel ne. Nevím, jestli to má ještě cenu.
Děti jsou očkovaný, ale já ne. Ovšem pokud výjimečně vlezu do lesa, klíště určitě přinesu.
medved: tak jsem se dopátrala, jak je to s tou klíšťovkou a jinými očkování u osob alergických na bílek, je to tady:
http://www.vakciny.net/AKTUALITY/akt_27_02.htm ..takže se opravdu o malárii nejedno, jednalo se o žlutou zimnici ...
Ockovana sice nejsem, ale pokud kliste chytnu, tak si hned poznamenam do diare, kdy to bylo a kdyz mi otok nezmizi, okamzite navstivim lekare (zatim to nebylo zapotrebi, ale jeden nikdy nevi).
Myslím, že by každý měl se nechat očkovat, protože pozdě potom řešit situaci, pokud chytnete klíšťata a budete mít následky z jejich kousnutí. Potom již po celý život budete nést následky. A není to nic příjemného.
Ťapina: s "krokodylkem" bez problemu
Sanofi: U psů to takhle fakt nejde, tam jedině pinzeta nebo elektrikářský "krokodýlek" , popřípadě speciální pinzeta na klíšťata - ta je nejlepší. Je to dáno tím, že jednak psi mají chlupy a také na ně jdou výhradně dospělá klíšťata, jsou větší a zavrtávají se hlouběji.
Sanofi: mas pravdu, zapomnela jsem tam napsat, ze u ve vlasech to jde spatne a u psu vubec...
Haninka: Nechci zpochybnit Tvůj návod,ale přesně tímhle způsobem jsem se snažila odstranitz klíště svému psu. Pořádně jsem místo namydlili, krouživými pohyby ho uvolňovali. Absolutně se nechtělo pustit a vůbec nešlo vytáhnout. Výsledek? Utrhlý zadeček a hlava v kůži
zaruceny zpusob odstraneni klistete - vatovy tampon namydlit obycejnym mydlem a kliste krouzivymi pohyby, je jedno na kterou stranu, vymydlit...
aninas: Hodně názorů a podle mě jsou správné všechny. Každý má svůj plus a mínus - já na sobě odstraňuju klíštata vatičkou s olejem (to jsou většinou malé larvičky) a ze psů speciální pinzetou. Točit libovolným směrem.
Klistata - znam
Priznaky - znam
projevy - znam
Vsechny clanky o klistatech jsou stejne - je to skodlive, jak se projevuje nakaza, jak je dulezite ockovani, jak se ma pouzivat repelent ...blablabla
Ale nikdy zadny clanek o klistatech nema, kdyz je uz kliste zakousle, jak ho spravne odstranit!!!!!!!!!!!!
U nás už očkování proběhlo....
medved:
Proti malárii se fakt neočkuje, berou se ty antimalarika před, při i ještě po tý cestě. Já to nikdy nebrala, ale řekli mi to na hyg. stanici, když mě očkovali právě proti tomu břišnímu tyfu a žloutence. Tu jsem si bohužela zapomněla nechat po roce přeočkovat a tak to mám jenom na tři roky, jinak by to bylo na deset. Mimochodem můj kamarád měl malárii už 3x.
medved:Já jezdím na stejné místo už od mala,každý rok 2-3klíšťata,
nikdy jsem si z nich nic nedělala,nejsou údajně v té oblasti infikovaná.A dopadla jsem tak jako ty.Přesně před rokem borelioza,ale taková,že mě ukazovaly medikům,jako to ukázový případ.Naštěstí léky zabraly a v krvi nic.Taky si myslím o očkování to co ty...
medved: pokusím se zjistit, co přesně to bylo..každopádně to běžné očkování nebylo..pro maminky s dětmi reagujícími na bílek je každopádně nejdůležitější ta klíšťovka a chřipka..to mají prostě tyto děti zakázané, třeba malá Any od debi je klasický příklad
..a samozřejmě mne lehce točí, že to není napsáno ani na vakciny.net..tam prostě jen píší: Známé těžké alergické reakce na alespoň jednu ze složek vakcíny jsou kontraindikací
Fifinka: co ja vim tak na malarii se neockuje
berou se antimalarika...ockovali nam zloutenku, brisni tyfus, zlutou zimnici a mozna jeste neco...ale fakt ted nevim co