Toulky přírodou, ranní rosa, západy slunce, procházky lesem a sametové louky, na kterých se krásně odpočívá.
Koho z nás by napadlo, že při něčem tak krásném na nás může číhat nepatrný, leč záludný parazit, který dokáže na dlouhou dobu znepříjemnit život komukoliv z nás.

Klíště obecné
O jeho nebezpečí se ví již mnoho let, přesto nejsou nákazy přenášené klíšťaty na ústupu. Spíše naopak.

Klíšťová encefalitida je onemocnění virového původu, infekční onemocnění mozku, mozkových blan a centrálního nervového systému. Jedinou a účinnou prevencí proti této infekci je očkování.

Charakteristika onemocnění
Klíšťová encefalitida
je nemocí přenášející se ze zvířat prostřednictvím klíšťat. Nositelem je klíště obecné, které je v podstatě absolutním přenašečem.
Virus mohou přenášet všechna vývojová stádia klíštěte. Cesta přenosu je kousnutím klíštěte nebo špatná manipulace při jeho odstraňování domácím zvířatům, kočkám, psům, či cesta přenosu nepasterizovaným mlékem, nebo mléčnými výrobky z kravského, ovčího, či kozího sýra.

Příznaky onemocnění
Inkubační doba je 7–14 dnů, případně 21 dnů, kdy nastává první fáze onemocnění.
První příznaky nemusí postižený ani zaznamenat, nebo je vnímá jako onemocnění podobné virovým. Průběh je velmi podobný chřipce, dostaví se bolest hlavy, teplota, únava, bolesti kloubů, pocit rozlámanosti.
Tyto potíže většinou samy odezní během několika dnů a postižený je dále bez problémů. Touto první fází může onemocnění skončit.
Pokud onemocnění přejde do druhého stádia, jeho průběh bývá podstatně závažnější. Dostaví se vysoké horečky, silné bolesti hlavy, zvracení, v různé intenzitě i příznaky postižení centrálního nervového systému, jako poruchy vědomí, paměti, dezorientace.
U nejtěžší formy se v různých fázích nemoci mohou vyvinout i obrny, dojde k selhání životně důležitých center v mozku a ke smrti.

Způsob ochrany 
Při pobytu v přírodě, na procházkách lesem nebo parcích je důležitá vhodná ochrana před klíšťaty. Mezi základní pravidla patří vhodný oděv nejlépe světlé barvy, dlouhé nohavice i rukávy, vyšší boty. Riziko přisátí klíštěte lze snížit i použitím vhodného repelentu. Používají se přípravky aplikovatelné přímo na kůži nebo na oděv. 

Nejúčinnější ochranou proti klíšťové encefalitidě je však očkování.
To se provádí nejlépe v podzimních, zimních a jarních měsících. Každá vakcína je testována na nepřítomnost živého viru klíšťové encefalitidy.
Vakcínou je možné očkovat jak děti od jednoho roku života, tak dospělé.

Základní klasické i rychlé očkovací schéma se skládá ze tří dávek 
1. dávka: co nejdříve (to platí pro chladné i teplé období roku)
2. dávka: 1-3 měsíce po 1. dávce v chladném období roku 14 dní po 1. dávce v teplém období roku 
3. dávka: 9-12 měsíců po 2. dávce (v chladném i teplém období roku)

Rozhodnete-li se pro očkování, je možné navštívit očkovací centra po celé České republice, nebo praktického lékaře.
Zdravotní pojišťovny poskytují příspěvky na očkování proti klíšťové encefalitidě v rámci nadstandardních programů.
O způsobu úhrady je potřeba se informovat u své zdravotní pojišťovny.  

          
Reklama