Rivalita aneb soupeření. Provází člověka od prvopočátku. Sám se sebou soupeří, rivalitu potkáváme často na každém kroku. Poznali jsme ji všichni. Je mezi sourozenci, v lásce, v práci, ve škole, v politice, mezi partnery, milenkou a manželkou, ve sportu,... kde vlastně není?


Už od malinka s někým soupeříme. S Janičkou odvedle, která má delší culíky, tudíž za ní víc běhají kluci. Která je lepší? Ve škole mi jdou sice lépe zlomky, ale Jarmilka, co všude recituje, bude pořád tou vzorňačkou. Ale já mám v žákovské taky pochvaly. Která je lepší?

V pubertě, já mám sice pupínky na bradě, ale Janina, co má pleť jak porcelán, nemá tak dlouhé nohy jako já. Která je lepší? Ve sportu. Helča z béčka skáče stejně do dálky jako já, proč teda krajské závody většinou vyhrává ona? Ale já mám zase rychlejší stovku. Která je lepší?


Přijde dospělost. Teď už se neptám, která je lepší, teď mě prostě „ta druhá“ štve. V práci. Píšu skvělé reporty, Petře moc nejdou. Je zase lepší v angličtině. Navíc, když se usměje tím „halyvúdem“, šéf z ní nespustí oči. Ale mě zase obletují kluci z obchodního. Jaktože dostává prémie častěji než já? Počkej, až bude příští porada, setřu Tě, že jsi zapomněla poslat mail do Bruselu.
A vztahy? To je teprve boj! Zvlášť když je objekt našeho zájmu zaměřen ještě jinými zorničkami, než jsou ty naše. Není to ještě tak vážné, on se teprve rozhoduje. Přece mě nepřeveze ta solárkem spálená blondýna. Určitě má ty rty napíchané botulotoxinem. Prý o mně říkala ve fitku, že mám silná stehna. Já ti ukážu, kdo tady má co silnějšího – ON bude stejně můj!
A v manželství? Vím, že jí je o 15 let míň než mně, ale je úplně blbá. Ten můj nikdy neměl rád hloupé ženské. Dobrá, zhubnout jsem stejně chtěla, na kosmetiku chodím, ale malá plastika by nezaškodila. Jen počkej, děvenko, tvých 23 let ještě není výhra. Už mám něco za sebou a on se rád vrátí, když zjistí, že tě zajímá hlavně stav jeho konta. Vlastně našeho.

To je rivalita, kterou my, ženy často zažíváme. Nemluvím o vztazích s matkami či tchyněmi, možná by to vydalo na samostatný článek.

Rivalita dovede být i prospěšná. Nutí člověka k činnosti – být lepší v práci, sportovat, vzdělávat se. Nastaví mu zrcadlo a on si uvědomí své klady i minusy. Jen nás nesmí ovládnout, abychom nežili jenom soupeřením. Přestali bychom si všímat okolí, neuvědomovali si vlastní podstatu problému. Takže soupeřme, ale zdravě a s rozumem – jenže to jde asi opravdu jen v té škole nebo ve sportu.

Dnešní téma: RIVALITA
Zažila jste někdy rivalitu?
Soupeříte teď s někým?
Jste ráda rivalkou?
V čem - v práci, lásce?
Odsuzujete rivalitu?
A co zdravé soupeření?
Přerodila se vaše rivalita v něco pozitivního?
redakce@zena-in.cz

Reklama